روز کانادا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
روز کانادا
MoWestCanadaDay.JPG
کودکان در حال تماشای رژه روز کانادا در مونترآل
نام دیگر Fête du Canada
برپایی توسط کانادایی‌ها (کانادا)
نوع تاریخی، ملی، فرهنگی
جشن‌ها آتش‌بازی، کنسرت، رژه، کارناوال، پیک‌نیک
تاریخ اول ژوئیه
Next time خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»
تناوب سالانه

روز کانادا نام روز ملی کشور کانادا است که در تمامی استان‌های آن کشور به عنوان تعطیل رسمی شناخته شده‌است. این روز سالگرد تصویب قانون بریتانیایی آمریکای شمالی در تاریخ اول ژوئیه سال ۱۸۶۷[۱] است که به موجب آن قانون دو مستعمره و یک استان سابق امپراطوری بریتانیا متحد گردیدند و تشکیل کشوری بنام کانادا را دادند. این مناسبت هر ساله در روز اول ماه ژوئیه در سراسر کانادا و از سوی کانادائی‌ها، در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود.

جشن روز کانادا در ریچموند، بریتیش کلمبیا

تاریخچه[ویرایش]

قانون اساسی۱۸۶۷ (در اصل به عنوان قانون بریتانیا شمال آمریکا، ۱۸۶۷ به تصویب رسید، و به عنوان قانون BNA نامیده می‌شود)، بخش عمدهٔ شکل دهنده قانون اساسی کانادا است. این قانون سلطه فدرال را ایجاد کرده و بسیاری ازعملیات دولت کانادا، از جمله ساختار فدرال، مجلس عوام، مجلس سنا، دستگاه قضایی، و سیستم مالیات را تعریف می‌کند. این قانون، در سال ۱۹۸۲ با پاتریشن قانون اساسی به معنی پروسه استقلال مرحله‌ای کانادا به قانون اساسی (اصل توسط پارلمان انگلستان مصوب شد) تغییر نام داده شد. با این حال، قانون اساسی۱۸۶۷ هنوز با نام اصلی خود در سوابق پادشاهی متحده شناخته شده است. اصلاحات نیز در این زمان (در سال ۱۹۸۲) انجام شد: بخش 92A اضافه شده، که به استان‌ها کنترل بیشتری بر منابع طبیعی تجدید ناپذیر خود می‌دهد.[۲]

جشن یکم ژوئیه[ویرایش]

با تصویب قانون بریتانیای شمال امریکا، کنفدراسیون کانادا در 1867 ژوئیه 1 با زدن زنگ های کلیسای جامع سنت جیمز در تورنتو و آتش بازی و چراغانی، گشت و گذار، نمایش های نظامی و موسیقی و سایر تفریحات جشن گرفته شد، انچنان که در حساب های معاصر توصیف شده است. در روز 20 ژوئن سال بعد، فرماندار کل وایکانت مانک اعلام سلطنتی صادر و درخواست کرد مردم کانادا برای سالگرد کنفدراسیون جشن بگیرند. با این حال تعطیلات قانونی تا 1879 مه 15، هنگامی که آن را به عنوان روز دومینیون در اشاره به تعیین کشور به عنوان یک دومینیون در قانون بریتانیای شمال امریکا تعیین شد برقرار نشد. تعطیلات در ابتدا در تقویم ملی نبود و جشن ها توسط جوامع محلی برگزار می شد و فرماندار کل مهمانی در سالن Rideau ترتیب می داد. جشن رسمی تا سال 1917 برگزار نشد و پس از آن برای یک دهه جشنی گرفته نشد.

The Duke and Duchess of Cambridge at the official Canada Day celebration in Ottawa, 2011

پی نویس[ویرایش]

  1. British North America Act, 1867
  2. http://laws.justice.gc.ca/eng/Const/page-1.html

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Canada Day»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱ ژوئیه ۲۰۱۵).