رالی زمان سرعت مسافت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

رالیِ زمان سرعت مسافت یا تی‌اس‌دی که در ایران به اختصار رالی نامیده می‌شود مسابقهٔ اتومبیل‌رانی است که بیشتر به مهارت حرکت در مسیر صحیح و در زمان مطلوب تأکید دارد تا مهارت رانندگی. این رالی در خارج از پیست‌های اتومبیل‌رانی و در مسیرهای عمومی برگزار می‌شود و چندین ساعت تا چند روز طول می‌کشد.

نمونهٔ نقشه رالی، شروع نقشه از ابتدای خیابان آزادی در قسمت داخلی میدان آزادی به سمت شرق

نقشهٔ مسابقه قبل از شروع مسابقه در اختیار شرکت‌کنندگان رالی قرار می‌گیرد. این نقشه مجموعه‌ای از قطعه یا بلوک‌های کوچکی است که باید به ترتیب طی شوند. شرکت‌کنندگان باید با توجه با علائم مسابقه مسیر صحیح مسابقه را تشخیص دهند و سعی کنند با سرعت مشخص شده در بلوک در این مسیر حرکت کنند. در طول مسیر کنترل‌هایی وجود دارند که حرکت شرکت‌کنندگان در مسیر صحیح را کنترل می‌کنند. به شرکت‌کنندگانی که خارج از مسیر صحیح حرکت کنند یا دیرتر یا زودتر از زمان مطلوب نقشه‌ای را طی کنند امتیاز منفی تعلق می‌گیرد. در بلوک‌ها علاوه بر سرعت ممکن است مسافت یا زمان متعلق به آن بلوک ذکر شده باشد. اگر مسافت در بلوکی داده شده باشد به آن بلوک مسافت معلوم و در غیر این صورت به آن مسافت مجهول گفته می‌شود. در بلوک‌های مسافت مجهول، مسافت طی شده در پایان نقشه از روی کیلومترشمار اتومبیل به دست می‌آید و با کمک سرعت ذکر شده در بلوک، زمان مطلوب محاسبه می‌شود.

ابزارهای رالی[ویرایش]

تنها با داشتن اتومبیل و ساعت می‌توان در مسابقات رالی شرکت کرد. اما ابزارهای دیگر نیز در رالی به کار می‌رود.

قوانین مسابقات رالی در ایران[ویرایش]

در مسابقات رالی ایران معمولاً در هر اتومبیل یک راننده و یک نقشه‌خوان وجود دارد و در بیشتر رالی‌ها حضور همراه تا پر شدن ظرفیت درج شده روی کارت ماشین مجاز است. نقشهٔ مسابقه درست یک دقیقه پیش از حرکت هر اتومبیل در اختیار آن اتومبیل قرار می‌گیرد. زمان از فرمول زیر محاسبه می‌شود و کسر ثانیه قطع می‌شود.


d : مسافت  
v : سرعت 
اتومبیلی در رالی یک‌روزهٔ چیتوز

قوانین درج شده فوق فقط تا سال ۱۳۸۴ در رالی‌های ایران کاربرد داشته است ولی از آن تاریخ به این طرف موارد فوق الاشاره فقط در خصوص رالی‌های تفریحی ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند. امروزه مسابقات رالی ایران منطبق با گروپ " ان " ( ) فدراسیون بین‌المللی اف.آی.ای بوده و در نتیجه محاسبات توسط نقشه خوان انجام نمی‌شود بلکه قبلا" انجام شده است . ضمنا" براساس قوانین فدراسیون بین‌المللی در مسابقات رالی فقط دو نفر به‌عنوان راننده و نقشه خوان یا بعبارتی درایور و کو-درایور حضور دارند و افراد بیشتر فقط در صورتی که رالی تفریحی باشد مجاز به حضور در اتومبیل هستند.

منابع[ویرایش]

  • فدراسیون اتومبیلرانی و موتورسواری ایران - قوانین رالی

پیوند به بیرون[ویرایش]