رالی زمان سرعت مسافت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

رالیِ زمان سرعت مسافت یا تی‌اس‌دی که در ایران رالی شهری یا رالی تور نیز نامیده می‌شود . مسابقهٔ اتومبیل‌رانی است که بیشتر به مهارت حرکت در مسیر صحیح و در زمان مطلوب تأکید دارد تا مهارت رانندگی. این رالی در خارج از پیست‌های اتومبیل‌رانی و در مسیرهای عمومی برگزار می‌شود و چندین ساعت تا چند روز طول می‌کشد.

اتومبیلی در رالی یک‌روزهٔ چیتوز

نقشه[ویرایش]

نمونهٔ نقشه رالی، شروع نقشه از ابتدای خیابان آزادی در قسمت داخلی میدان آزادی به سمت شرق

نقشهٔ مسابقه همزمان با شروع مسابقه و تنها یک دقیقه قبل از استارت در اختیار شرکت‌کنندگان رالی قرار می‌گیرد. این نقشه مجموعه‌ای از قطعه یا بلوک‌های کوچکی است که باید به ترتیب طی شوند. شرکت‌کنندگان باید با توجه با علائم مسابقه مسیر صحیح مسابقه را تشخیص دهند و سعی کنند با سرعت متوسط مشخص شده در بلوک در این مسیر حرکت کنند.


در طول مسیر کنترل‌هایی وجود دارند که حرکت شرکت‌کنندگان در مسیر صحیح و زمان رسیدن به نقاط مطلوب را کنترل می‌کنند. به شرکت‌کنندگانی که خارج از مسیر صحیح حرکت کنند یا دیرتر یا زودتر از زمان مطلوب نقشه‌ای را طی کنند امتیاز منفی تعلق می‌گیرد. در بلوک‌ها علاوه بر سرعت ممکن است مسافت یا زمان متعلق به آن بلوک ذکر شده باشد.

انواع بلوک[ویرایش]

اگر مسافت در بلوکی داده شده باشد به آن بلوک مسافت معلوم و در غیر این صورت به آن مسافت مجهول گفته می‌شود. در بلوک‌های مسافت مجهول، مسافت طی شده در پایان نقشه از روی کیلومترشمار اتومبیل به صورت متر و یا با کمک چی پی اس به دست می‌آید و با کمک سرعت ذکر شده در بلوک، زمان مطلوب محاسبه می‌شود.

ابزارهای رالی[ویرایش]

نفرات برتر در رالی جام آتشنشان قزوین

تنها با داشتن اتومبیل و ساعت می‌توان در مسابقات رالی شرکت کرد. اما ابزارهای دیگر نیز در رالی به کار می‌رود.

قوانین مسابقات رالی در ایران[ویرایش]

در مسابقات رالی ایران معمولاً در هر اتومبیل یک راننده و یک نقشه‌خوان وجود دارد و در بیشتر رالی‌ها حضور همراه تا پر شدن ظرفیت درج شده روی کارت ماشین مجاز است. نقشهٔ مسابقه درست یک دقیقه پیش از حرکت هر اتومبیل در اختیار آن اتومبیل قرار می‌گیرد. .زمان مطلوب در این روش از فرمول زیر به دست می آیدو کسر ثانیه قطع میشود : زمان مطلوب =مسافت ابتدا تا انتهای بلوک به متر ضرب در عدد ثابت 3.6 تقسیم بر سرعت متوسط ذکر شده در نقشه که به کیلومتر بر ساعت میباشد.


d : مسافت  
v : سرعت 


محاسبه امتیاز[ویرایش]

در پایان،امتیازات منفی یا جریمه های زمانی با هم جمع شده و نفرات برتر مشخص خواهند شد. در صورت تساوی، هر شرکت کننده ای که گزارش کنترل کمترو تعداد مهر کنترل مثبت بیشتری داشته باشد مقام بالاتری دارد ودر صورت تساوی شرکت کننده ای که در کنترل زمان 1 کمترین امتیاز منفی و یا جریمه را داشته باشد و اگر مساوی بود به همین ترتیب در کنترل های بعدی ادامه داده تا نتیجه مشخص شود.

نسخه کامل قوانین رالی شهری،خانوادگی و رالی تور[ویرایش]

http://www.mafiri.ir/d.asp?id=2984


منابع[ویرایش]

  • فدراسیون اتومبیلرانی و موتورسواری ایران - قوانین رالی

پیوند به بیرون[ویرایش]