پرش به محتوا

رابرت هریک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رابرت هریک
Herrick, 1904 illustration
Herrick, 1904 illustration
زادهbaptised ۲۴ اوت ۱۵۹۱
چیپساید, London, England
درگذشتهburied ۱۵ اکتبر ۱۶۷۴ (۸۳ سال)
Dean Prior, Devon, England
پیشهPoet and cleric
زبان(ها)Early Modern English
دانشگاهSt John's College, Cambridge
کار(های) برجسته"To the Virgins, to Make Much of Time"
Hesperides
رابرت هریک

رابرت هریک (به انگلیسی: Robert Herrick) (زاده ۱۵۹۱ در لندن - درگذشته ۱۶۷۴) شاعر انگلیسی سدهٔ هفده‌ام میلادی بود.

آثار هریک طی زمان زیادی به فراموشی سپرده شده‌بود تا این‌که با چاپ دوباره مجموعهٔ کاملی از کارهای وی در سال ۱۸۲۳ محبوبیت آثارش دوباره زنده شد.


رابرت هريك در ۲۴ آگوست ۱۵۹۴ متولد گرديد و در اكتبر ۱۶۷۴ در گذشت. وی در لندن به دنيا آمد. هفدهمین فرزند و چهارمين پسر نيكلاس هريك بود‌. پدرش زرگري موفق بود. در نوامبر ۱۵۹۲ در‌حالي‌كه رابرت ۱۴ ماه بود، پدرش وصيت‌نامه‌اش را نوشت و خود را از طبقه‌‌ی چهارم خانه پرت كرد . هر‌چند‌كه در خود كشي پدرش ترديد است.

از تحصيلاتش تقريبا هيچ مدرکی موجود نیست. جز اينكه احتمالا در مدرسه‌ی وست‌مينستر درس خوانده است. در ۱۶۰۷ به شاگردي عمويش درآمد. عمويش سِر ويليام هريك، زرگر شاه بود. پس از ۶ سال كارآموز‌ی پايان يافت.

در ۲۲ سالگی به كالج سنت‌جان در كمبريج رفت و در سال ۱۶۱۷ فارغ التحصيل شد. رابرت هريك از زمره‌‌ی فرزندان ادبی بن جانسون (شاعر برجسته انگلیسی) به شمار می‌رود. وی بعدها كشيش ويژه‌‌ی باكينگهام شد. در ۱۶۲۹ رياست كشيش‌ها‌ی دون را عهده‌دار شد كه این منصب را به مدت ۳۱ سال در اختيار داشت. در همين زمان بود كه تحت تاثير محيط طبيعي دون بهترين آثار خود را نگارش كرد.

با شروع جنگ داخلی به دليل مسائل سياسی، مقامش از او گرفته شد، بنابراين به لندن بازگشت. با بازگشت چارلز دوم مقامش به او بازگردانده شد. در ۱۶۲۲ به دون بازگشت و تا زمان مرگش در ۱۶۷۴ در آن‌جا بود. بسياری از زناني كه در شعرهايش به آنها مي پردازد، افسانه‌ا‌ی و خيالی هستند.

شهرت او به خاطر مجموعه ي اشعار غنائی‌اش هسپرديز مي باشد. مجموعه‌ای ديگر نيز دارد كه البته كوچك‌تر از هسپريز مي باشد و اعداد نجيب نام دارد. اين‌دو را با هم در ۱۶۴۸ چاپ كرده است. او در اشعارش يه صراحت از عشق زميني سخن مي گفت و صراحت لحنش او را از سايرين متمايز ساخته است.

منابع

[ویرایش]