پرش به محتوا

رئیس پارلمان اروپا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
رئیس پارلمان اروپا
لوگو پارلمان اروپا
متصدی کنونی
روبرتا متسولا

از ۱۱ ژانویه ۲۰۲۲
پارلمان اروپا
لقبرئیس[۱]
وضعیتمدیر ارشد اجرایی
عضوی ازپارلمان اروپا
اقامت‌گاهساختمان پارلمان اروپا لوئیس وایس در استراسبورگ
جایگاهاستراسبورگ، فرانسه
گمارندهپارلمان اروپا
مدت دوره۲/۵ سال، یکبار قابل تمدید
دارندهٔ افتتاحیپل-هانری اسپاک / روبر شومان[۲]
بنیادگذاری۱۹۵۲ / ۱۹۵۸[۲]
جانشینمعاون پارلمان اروپا
وبگاه

رئیس پارلمان اروپا (انگلیسی: President of the European Parliament) رئیس پارلمان اروپا ریاست مناظرات و فعالیت‌های پارلمان اروپا را بر عهده دارد. او همچنین نماینده این پارلمان در اتحادیه اروپا و در سطح بین‌المللی است. امضای رئیس پارلمان برای تصویب اکثر قوانین اتحادیه اروپا و بودجه اتحادیه اروپا لازم است.

دوره‌های رؤسای پارلمان دو و نیم تا پنج سال است که معمولاً بین دو حزب بزرگ سیاسی تقسیم می‌شود. از زمان تأسیس پارلمان در ۱۹۵۲، ۳۰ رئیس پارلمان وجود داشته‌اند که ۱۷ نفر از آنها از اولین انتخابات پارلمانی در ۱۹۷۹ خدمت کرده‌اند. دو تن از رؤسای پارلمان زن بوده‌اند و اکثر آنها از کشورهای قدیمی تر عضو پارلمان اروپا آمده‌اند.

نقش در پارلمان

[ویرایش]

رئیس پارلمان ریاست مناظره‌ها و نظارت بر کلیه فعالیت‌های پارلمان و نهادهای تشکیل دهنده آن را بر عهده دارد (اطمینان از اجرای آیین‌نامه داخلی پارلمان)، این کار او مشابه سخنگوی مجلس در یک کشور می‌باشد. ۱۴ معاون رئیس‌پارلمان در مقام پایین‌تر از رئیس‌پارلمان هستند و در نبود رئیس پارلمان، مناظرات را مدیریت می‌کنند. رئیس پارلمان همچنین ریاست جلسات دفتر پارلمان را که مسئول مسائل بودجه‌ای و اداری است، و کنفرانس رؤسا که هیئت حاکمه‌ای متشکل از رؤسای هر یک از گروه‌های سیاسی مجلس است، بر عهده دارد.[۳][۴]

موقعیت در اتحادیه

[ویرایش]

رئیس پارلمان نماینده این پارلمان در کلیه مسائل حقوقی و روابط خارجی به ویژه روابط بین‌المللی است. هنگامی که شورای اروپا تشکیل جلسه می‌دهد، رئیس پارلمان موضع پارلمان در مورد موضوعاتی که در دستور کار شورا قرار دارند ارائه می‌دهد. رئیس پارلمان همچنین در کنفرانس‌های بین دولتی دربارهٔ معاهدات جدید شرکت می‌کند. امضای رئیس پارلمان همچنین برای تصویب بودجه اتحادیه اروپا و قوانین اتحادیه که بر اساس رویه تصمیم‌گیری مشترک تصویب شده‌اند لازم است. رئیس پارلمان همچنین ریاست کمیته‌های مصالحه با شورا را در این زمینه‌ها بر عهده دارد.

انتخابات

[ویرایش]

رئیس پارلمان توسط اعضای پارلمان برای یک دوره دو سال و نیم انتخاب می‌شود، یعنی دو انتخابات در هر دوره پارلمانی صورت می‌گیرد. از این رو ممکن است در یک دوره دو رئیس پارلمان خدمت کنند. از دهه ۱۹۸۰، دو حزب عمده در پارلمان، حزب مردم اروپا (EPP) و حزب سوسیالیست‌های اروپایی (PES) این دو پست را بین خود تقسیم کرده‌اند. به عنوان مثال، در مجلس قانونگذاری ۲۰۰۴–۲۰۰۹، EPP از نامزد PES برای ریاست جمهوری حمایت کرد و زمانی که دوره او در سال ۲۰۰۷ به پایان رسید، PES از نامزد EPP حمایت کرد. این امر منجر به اکثریت زیادی برای روسای پارلمان شد، اگرچه استثناهایی وجود دارد: در مجلس قانونگذاری۲۰۰۴ –۱۹۹۹، بر اساس یک توافق EPP-لیبرال، رئیس پارلمان برای نیمه دوم دوره یک لیبرال بود تا یک سوسیالیست.

رئیس جدید پارلمان اروپا

[ویرایش]

روبرتا متسولا تدسکو تریکاس (زاده ۱۸ ژانویه ۱۹۷۹) یک سیاستمدار کشور مالت است که از ۱۱ ژانویه ۲۰۲۲ به عنوان رئیس موقت پارلمان اروپا فعالیت می‌کند. متسولا برای اولین بار در ۲۰۱۳ به عنوان نماینده کشور مالت به عضویت پارلمان اروپا درآمد. او در نوامبر ۲۰۲۰ به عنوان معاون اول پارلمان اروپا انتخاب شد. متسولا پس از مرگ دیوید ساسولی در ۱۱ ژانویه ۲۰۲۲ به عنوان رئیس موقت پارلمان اروپا برگزیده شد تا زمانی که انتخابات برای تعیین جانشین ساسولی انجام گیرد.[۵]

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]
  1. English Style Guide: A handbook for authors and translators in the European Commission (PDF) (8 ed.). European Commission. October 2019. p. 119. Retrieved 2 December 2019.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ Parliament began either in 1952 with the Common Assembly or 1958 with the Parliamentary Assembly.
  3. "The President of the European Parliament". Europa. Archived from the original on 8 June 2008. Retrieved 19 November 2007.
  4. "Duties of the President". European Parliament. Retrieved 12 June 2007.
  5. Settembri, Pierpaolo (2 February 2007). "Is the European Parliament competitive or consensual … "and why bother"?" (PDF). Federal Trust. Archived from the original (PDF) on 26 October 2007. Retrieved 7 October 2007.

پیوند به بیرون

[ویرایش]