جام دیویس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از دیویس کاپ)
جام دیویس
فصل یا رقابت جاری:
2018 Davis Cup
Davis Cup by BNP Paribas.svg
ورزشTennis
بنیان‌گذاری۱۹۰۰؛ ۱۲۱ سال پیش (۱۹۰۰)
بنیان‌گذاردوایت اف دیویس
شمار تیم‌ها16 (World Group)
130 (2016 total)
کشور(ها)فدراسیون بین‌المللی تنیس member nations
قاره(ها)جهانwide
تازه‌ترین قهرمان کرواسی (2nd title)
بیشترین قهرمانی ایالات متحده آمریکا (32 titles)
وبگاه رسمی

جام دیویس عملاً مهم‌ترین تورنومنت تنیس تیمی بین‌المللی مردان جهان است که به صورت سالانه برگزار می‌شود. این مسابقات توسط فدراسیون بین‌المللی تنیس ( ITF بایگانی‌شده در ۷ آوریل ۲۰۱۸ توسط Wayback Machine ) برگزار می‌شود. فرانسه در سال ۲۰۱۷ موفق شد با شکست بلژیک به مقام قهرمانی دست یابد . این تورنومنت از سوی برگزار کنندگان آن ” جام جهانی تنیس ” خوانده می‌شود و تیم قهرمان لقب قهرمان جهان را دریافت می‌کند.

تاریخچه

اولین دوره جام دیویس در سال ۱۹۰۰ توسط دوایت دیویس که خود یک تنیسور بود با مسابقه تیم‌های ایالات متحده آمریکا و بریتانیا برگزار شد و در سال ۲۰۱۶ تعداد کشورهای شرکت کنده در آن به ۱۳۵ کشور رسید.

معادل تورنومنت دیویس برای بخش بانوان Fed Cup است که در سال ۱۹۶۳ پایه گذاری گردید. موفق‌ترین تیم در تاریخ این رقابت‌ها ایالات متحده آمریکا با ۳۲ قهرمانی و ۲۹ نایب قهرمانی و دومین تیم موفق نیز استرالیا با ۲۸ قهرمانی و ۱۹ نایب قهرمانی و همچنین ۴ قهرمانی با تیم واحد استرالیا و نیوزیلند با عنوان استرالازیا بوده‌اند.

ساختار

گروه اصلی که گروه جهانی نام دارد از شانزده تیم تشکیل شده‌است که سالانه برای کسب جام رقابت میکنند. سایر تیم‌ها در سه منطقه آمریکا، آسیا-اقیانوسیه و اروپا- آفریقا قرار می‌گیرند که هر یک در چهار گروه تشکیل می‌شود و قهرمانان هر گروه به گروه بالاتر صعود می‌کند. ITF کشورهای میزبان را مشخص و مسابقات را مستقیمأ هماهنگ می‌کند.


منابع