پرش به محتوا

درمان عقرب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

درمان عقرب
درمان عقرب، Parkinsonia aculeata
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
راسته: باقلاسانان
تیره: ارغوان
گونه: P. aculeata
نام دوبخشی
Parkinsonia aculeata

درمان عقرب (نام علمی: Parkinsonia aculeata) نام یک گونه از زیرخانواده ارغوانیان است.

گیاه‌شناسی : درختچه یا درختی پر مانند، همیشه سبز، با ساقه سبز و خاردار، بومی جنوب شرقی ایالات متحده می‌باشد. ارتفاع و قطر تاج پوشش آن ۳–۸ متر یا بیشتر می‌باشد. برگ‌ها طویل و خطی با رگبرگ‌های میانی پهن و برگچه‌های ریز، بیضوی و زود افت می‌باشند. گل آذین خوشه ای محوری، گلها معطر، دارای ۵ گلبرگ زرد رنگ که در خوشه‌های گنبدی شکل در بهار ظاهر می‌شوند. گلبرگ‌ها به طول ۱۵–۱۸ میلیمتر، نیام بطول ۱۰–۵/۷ سانتیمتر و به عرض ۶–۱۰ میلی‌متر، خطی، ۱–۶ دانه ای. این گونه در مناطق جنوبی کشور کاشته شده است و علاوه بر ایران در نواحی گرم و مرطوب آمریکا و سایر نقاط گرم و مرطوب دنیا می‌روید.

کاربرد در فضای سبز : درمان عقرب به عنوان یک درختچه کوتاه گل دار و بسیار زیبا در وسط محوطه‌های چمن‌کاری شده با پس زمینه سبز رنگ چمن، زیبایی خاصی دارد. این درختچه زیبا به دلیل کوچکی حجم تاج پوشش و گل‌های بسیار زیبایش، جهت کاشت در حاشیه پیاده‌رو، پارک‌های شهری، پارک‌های کودک و نیز کاشت در وسط بلوارهای شهری بسیار مناسب می‌باشد.

مراقبت‌های باغبانی : این گیاه قادر به تحمل گرمای زیاد می‌باشد. به سرما حساس می‌باشد ولی در هوای سرد با دمای زیر ۸- درجه سانتی گراد (حدود ۲۰ درجه فارنهایت) آسیب می‌بیند. (در شرایط آبهوایی تهران کاشته شده و رشد خوبی هم دارد). جهت رشد مناسب به خاک حاصلخیزی با زهکشی بسیار خوب هوای خشک و آفتاب کامل نیاز دارد. این گیاه می‌تواند در طیف وسیعی از خاک‌های خشک (تپه‌های ماسه ای، خاک رس، قلیایی و گچ، و غیره)، در ارتفاع ۱۵۰۰–۰ متر بالاتر از سطح دریا رشد کند. گیاهان کاشته شده در گلدان در طول فصل رشد به آبیاری متوسط و در سایر مواقع سال به آب کمی نیاز دارند. به هرس بردبار است ولی هرس کردن درخت باعث آسیب دیدن ظاهر طبیعی و زیبای آن می‌شود. از آفات این درختچه می‌توان سوسک چوبخوار را نام برد.

ازدیاد : ازدیاد آن به وسیله کاشت بذر در بهار امکان‌پذیر است.

کاشت درخت پارکینسونیا اکولاتا یا درمان عقرب: قبل از کاشت بذر را به مدت ۵ ثانیه در آب جوش قرار دهید. یک راه دیگر برای جوانه زنی سریع تر این است که بذرها را به مدت ۳ تا ۴ روز در آب قرار داده و بعد از گذشت این زمان، بذرها را به مدت ۱ روز در آب گرم قرار داد. با این روش معمولاً بذرها ۲ تا ۱۰ روز بعد از کاشت جوانه می‌زنند. سپس بذر را به عمق ۶ میلی‌متر در یک گلدان ۱۸ سانتی‌متری حاوی خاک مرطوب و با کیفیت بکارید. می‌توانید گلدان را با مخلوطی از دو قسمت شن و ماسه، یک قسمت پرلیت و یک قسمت کمپوست پر کنید. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر درخت پارکینسونیا اکولاتا ۲۴ درجه سانتی گراد یا بالاتر می‌باشد. در دمای کمتر از ۲۴ درجه جوانه زنی مدت زمان بیشتری طول می‌کشد. خاک را مرطوب نگه دارید ولی آن را خیس نکنید. گلدان را در یک مکان روشن قرار دهید. در اولین تابستان گلدان را خارج از خانه در یک مکان با سایه جزئی قرار دهید و در اوایل پاییز بعد از اولین بارش، نهال را در یک مکان با آفتاب کامل در زمین بکارید.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]