درخت نورا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
درخت نورا
Jacaranda cuspidifolia flower.jpg
درخت نورا، Jacaranda
آرایه‌شناسی
فرمانرو: گیاه
راسته: نعناسانان
تیره: پیچ‌اناریان
سرده: Jacaranda

درخت نورا (یاکاراندا)[۱][۲] که نام علمی آن «میموسی‌فولیا»[۳] است، گل‌های خوشه‌ای و نیلی رنگ می‌دهد و گاه تا ۱۸ متر قد می‌کشد. نام جاکاراندا، ریشه «گورانی»[۴] دارد و به معنای معطر است. گوارانی‌ها بیشتر به بومیان برزیل، آرژانتین، پاراگوئه و بولیوی گفته می‌شود. جاکاراندا گونه‌های بسیار دارد و از خانواده «پیچ‌اناریان»[۵] است. پیچ‌اناریان گیاهانی هستند بالارونده، با برگ‌های غالباً متقابل، مرکب و گل‌آذین.

درخت چشم‌نواز و زیبای جاکاراندا در طب سنتی مورد توجه بومیان بوده و افسانه پیرامون آن کم نیست. از چوب آن که عطرآگین و قهوه‌ای صاف متمایل به خاکستری است، برای رنگرزی هم استفاده می‌شد. اکنون چوب آن در نجاری و مبل‌سازی و خودروهای لوکس و پیانو به‌کار می‌رود.

درخت جاکاراندا بومی مناطق گرمسیری است و در آمریکای مرکزی، کوبا، آفریقای جنوبی، زیمبابوه، استرالیا، نیوزلند، مکزیک، لیسبون، برزیل، بولیوی، نپال و… زیاد است. امروزه جاهای دیگر هم کاشته می‌شود. بیشتر اوقات سبز و تازه است و با گل بنفش متمایل به آبی، بسیار زیبا جلوه می‌کند. با هر وزش باد گلبرگهای زیبای جاکاراندا از درخت فرو می‌افتند و زمین را یک‌دست بنفش می‌کنند. ... هرسال در استرالیا در گرافتون[۶] (شمال رودخانه ولز، در منطقه اقیانوسیه) جشنواره جاکاراندا، از جمله برای شکرگذاری از طبیعت و همدمی با آن برگزار می‌شود.

در وصف درخت جاکاراندا چندین ترانه سروده شده که یکی از آن‌ها در آرژانتین مشهور است و توسط «مارینا اله نا والز»[۷]و «پالیتو اورتگا»[۸] اجرا شده‌است. درخت جاکاراندا هم چون ارغوان بیرق گلگون بهار است و از قضا با شکوفه‌های زیبا و طنازش به ارغوان شباهت دارد.

کاشت درخت چشم‌نواز «جاکاراندا» در پایتخت بهار نارنج:

سازمان پارکها وفضای سبز شهرداری کلانشهر ساری برای اولین بار در مرکز استان شروع به کاشت درخت زیبا و چشم‌نواز «جاکاراندا» در سطح میادین وپارکهای شهر نموده است.

پانویس[ویرایش]

  1. تلفظ درخت Jacaranda در زبان انگلیسی «جاکاراندا» ست اما در زبان بومیان آمریکای مرکزی (همچنین در کوبا، آفریقای جنوبی، زیمبابوه، مکزیک، برزیل، بولیوی، نپال و… که درخت مزبور کاشته می‌شود) یاکاراندا ست.
  2. Jacaranda
  3. mimosifolia
  4. Guarani
  5. Bignoniaceae
  6. Grafton
  7. Maria Elena Walsh
  8. Palito Ortega

منابع[ویرایش]

همنشین بهار: درخت جاکاراندا Jacaranda Tree