دانشکده ادبیات و علوم انسانی دکتر علی شریعتی دانشگاه فردوسی مشهد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ساختمان پیشین دانشکده ادبیات مشهد (محل فعلی فرهنگسرای جهاد دانشگاهی مشهد)

دانشکدهٔ ادبیات و علوم انسانی دکتر علی شریعتی دانشگاه فردوسی مشهد در سال ۱۳۳۵ توسط علی‌اکبر فیاض -مصحح تاریخ بیهقی- بنیان گذاشته شد.

تاریخچه دانشکده[ویرایش]

این دانشکده با هدف تأمین نیروی انسانی متخصص و ماهر به عنوان دومین واحد آموزش عالی در سطح شهر مشهد با راه اندازی گروه زبان و ادبیات فارسی در سال ۱۳۳۵ خورشیدی توسط علی‌اکبر فیاض تأسیس گردید و کتابخانه این دانشکده در سال ۱۳۵۰ که علی‌اکبر فیاض درگذشت به نام او نامگذاری شد.

در سال بعد رشته‌های زبان و ادبیات انگلیسی و زبان و ادبیات فرانسه راه‌اندازی شد. پس از گذشت یک سال دیگر رشته‌های تاریخ و جغرافیا در این دانشکده آغاز به کار کرد. رشته زبان‌شناسی در سال ۱۳۴۲ فعالیت خود را آغاز کرد. در سال ۱۳۵۱ رشته زبان و ادبیات عرب از دانشکده الهیات و معارف اسلامی (معقول و منقول) به این دانشکده انتقال پیدا کرد. رشتهٔ علوم اجتماعی که به عنوان رشته‌ای فرعی از سال ۱۳۵۰ افتتاح شده بود از سال ۱۳۶۴ به عنوان رشته‌ای مستقل به پذیرش دانشجو اقدام نمود. رشته روان‌شناسی در سال ۱۳۴۹ تأسیس و در سال تحصیلی ۱۳۵۲ از این دانشکده جدا شد.

وضعیت کنونی دانشکده[ویرایش]

در سال ۱۳۸۷ در دانشکده ادبیات و علوم انسانی، ۹ گروه آموزشی در دوره روزانه و ۸ رشته تحصیلی کارشناسی در دوره شبانه فعالیت دارند. این دانشکده اکنون تعداد ۸۲ عضو هیئت علمی شامل ۱۰ استاد، ۱۴ دانشیار، ۳۲ استادیار، ۲۶ مربی، ۱۲ کارشناس آموزشی، ۷۶ کادر اداری و خدماتی و بیش از سه هزار دانشجوی پسر و دختر در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دارد.

منابع[ویرایش]