خصوصی‌سازی نیروهای مسلح

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

خصوصی سازی نیروهای مسلح یعنی نیروهای مسلح، ارتش، نیروی انتظامی پلیس به جای دولت، تحت مدیریت و یا در اختیار شرکت‌های خصوصی باشد.

شرکتهای نظامی خصوصی یا ارتشهای شخصی یا شرکتهای امنیتی شرکتهایی مسلح وابسته به بخش خصوصی میباشند.

در بعضی از کشورها بخشی از پلیس و نیروهای مسلح ماهیت خصوصی و غیر دولتی داشته یا در حال واگذاری به شرکتهای خصوصی میباشند.

دولت انگلستان در برخی از مناطق تصمیم دارد نیرو های پلیس این کشور را در قالب شرکت های امنیتی خصوصی جای دهد از شرکت های مهم خصوصی این کشور دعوت کرده کنترل بسیاری از خدمات و فعالیت هایی را که قبلاً در اختیار پلیس این مناطق بود، به دست گیرند که این که این موضوع نگرانی های زیادی را درباره به خطر افتادن وضعیت امنیت انگلیس به وجود آورده است.[۱]

در ایالت هلمند افغانستان مزدور PMC بریتانیایی دست سرباز ANA افغان را در دست خود گرفته است

در بسیاری کشورها بخش خصوصی میتوانند با استفاده از قدرت اقتصادی و لابیگری تصمیمات دولتمردان و تصمیمات نظامی آنها را در خدمت اهداف اقتصادی خود در آورند. در کشورهایی که نیروهای نظامی زیرمجموعه ای بخش خصوصی هستند، وجود هرگونه ناامنی و جنگ برای این نیروها قراردادهای جدید و منافع مادی و اقتصادی در بر خواهد داشت. در صورتی که صاحبان این شرکتها در دولت یا وزارت دفاع دارای نفوذ یا مسئولیت باشند این امر میتواند حکومت را به سمت ملیتاریسم و جنگ طلبی بیشتر سوق دهد.

ارتشهای خصوصی در جنگ[ویرایش]

یکی از دلایلی که کشور ایالات متحده امریکا بخاطر آن متهم به جنگ طلبی و جنگ افروزی میشود دخالت و نفوذ بخش خصوصی در امور نظامی است و برخی معتقدند یکی از اهداف جنگهایی که بعد از یازدهم سپتامبر در عراق و افغانستان بوجود آمده و کشور امریکا نیز در آنها دخالت داشته است سود آوری و انعقاد قرارداد برای شرکتهای ساختمانی از قبیل هالیبرتون، و شرکتهای تولید تسلیحات مانندلاکهید مارتین و شرکت های خصوصی نظامی و امتیتی از جمله بلک واتر و ... میباشد. یطوری که گفته میشود شرکت بلک واتر که درحال حاضر یکی از شرکتهای خصوصی نظامی و امنیتی حاضر در عراق و افغانستان است به قدرتمندرین ارتش اجیر جهان و یکی بزرگ‌ترین برندگان جنگ آمریکا علیه تروریسم در دوران پس از یازده سپتامبر بدل شده است.

شرکتهای خصوصی نظامی و امنیتی[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

سرباز حرفه‌ای
دکترین نظامی
نهادهای اقتصادی در نیروهای مسلح

پانویس‌ها[ویرایش]

  • ^ private military company PMC
  • ^ private military
  • ^ security company

منابع[ویرایش]

  1. تصمیم دولت انگلیس برای خصوصی سازی پلیس این کشور سایت خبریاب سامانه اتوماتیک گردآوری خبر

پیوند به بیرون[ویرایش]

همه چیز درباره بزرگترین ارتش خصوصی جهان

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ خصوصی‌سازی نیروهای مسلح موجود است.