نیروهای مسلح خصوصی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

نیروهای مسلح خصوصی یا شرکت‌های نظامی خصوصی یا ارتش‌های شخصی یا شرکت‌های امنیتی قراردادی، نیروهای مسلحی هستند که از کنترل دولت خارج بوده و تحت مدیریت یا در اختیار شرکت‌های خصوصی هستند.

در بعضی از کشورها بخشی از پلیس و نیروهای مسلح ماهیت خصوصی و غیر دولتی داشته یا در حال واگذاری به شرکت‌های خصوصی می‌باشند.

دولت انگلستان در برخی از مناطق تصمیم دارد نیروهای پلیس این کشور را در قالب شرکت‌های امنیتی خصوصی جای دهد از شرکت‌های مهم خصوصی این کشور دعوت کرده کنترل بسیاری از خدمات و فعالیت‌هایی را که قبلاً در اختیار پلیس این مناطق بود، به دست گیرند که این که این موضوع نگرانی‌های زیادی را درباره به خطر افتادن وضعیت امنیت انگلیس به وجود آورده است.[۱]

در ایالت هلمند افغانستان مزدور PMC بریتانیایی دست سرباز ANA افغان را در دست خود گرفته‌است

در بسیاری کشورها بخش خصوصی می‌تواند با استفاده از قدرت اقتصادی و لابیگری تصمیمات دولتمردان و تصمیمات نظامی آن‌ها را در خدمت اهداف اقتصادی خود در آورند. در کشورهایی که نیروهای نظامی زیرمجموعه‌ای از بخش خصوصی هستند، وجود هرگونه ناامنی و جنگ برای این نیروها قراردادهای جدید و منافع مادی و اقتصادی در بر خواهد داشت. در صورتی که صاحبان این شرکت‌ها در دولت یا وزارت دفاع دارای نفوذ یا مسئولیت باشند این امر می‌تواند حکومت را به سمت ملیتاریسم و جنگ طلبی بیشتر سوق دهد.

ارتشهای خصوصی در جنگ[ویرایش]

یکی از دلایلی که کشور ایالات متحده امریکا بخاطر آن متهم به جنگ طلبی و جنگ افروزی می‌شود دخالت و نفوذ بخش خصوصی در امور نظامی است و برخی معتقدند یکی از اهداف جنگ‌هایی که بعد از یازدهم سپتامبر در عراق و افغانستان بوجود آمده و کشور امریکا نیز در آن‌ها دخالت داشته‌است سود آوری و انعقاد قرارداد برای شرکت‌های ساختمانی از قبیل هالیبرتون، و شرکت‌های تولید تسلیحات مانند لاکهید مارتین و شرکت‌های خصوصی نظامی و امتیتی از جمله بلک واتر و ... می‌باشد. به‌طوری‌که گفته می‌شود شرکت بلک واتر که درحال حاضر یکی از شرکت‌های خصوصی نظامی و امنیتی حاضر در عراق و افغانستان است به قدرتمندرین ارتش اجیر جهان و یکی بزرگ‌ترین برندگان جنگ آمریکا علیه تروریسم در دوران پس از یازده سپتامبر بدل شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

سرباز حرفه‌ای
دکترین نظامی
نهادهای اقتصادی در نیروهای مسلح

پانویس‌ها[ویرایش]

  • ^ private military company PMC
  • ^ private military
  • ^ security company

منابع[ویرایش]

  1. تصمیم دولت انگلیس برای خصوصی‌سازی پلیس این کشور سایت خبریاب سامانه اتوماتیک گردآوری خبر

پیوند به بیرون[ویرایش]

همه چیز درباره بزرگترین ارتش خصوصی جهان