خاتون‌بارگاه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
هواپیما برفراز گردنه خاتون‌بارگاه.

قله خاتون‌بارگاه، قله‌ای در رشته کوه البرز مرکزی واقع در شهرستان شمیرانات، بخش رودبار قصران، شهر فشم و شمال شرقی روستای گرمابدر است و به ارتفاع ۳۸۵۰ متر از سطح دریا واقع شده‌است.

قله روی خط الراسی قرار دارد که از غرب به قله‌های گیزنو، خرسنگ‌ها، جانستون، ورزآب و برج امتداد می‌یابد و از شرق به قله اشتر و گردنه یونزا در جنوب دشت لار می‌رسد. اطراف این قله در جنوب شرقی قله‌های شیورکش، کاسونک و کافره قرار دارد و در جنوب قله‌های پیرزن کلوم، مهرچال و آتش کوه قابل مشاهده است.

جغرافیا[ویرایش]

در منتهی‌الیه دره ای که از فشم به سمت شمال شرق امتداد میابد و روستاهای آبنیک و گرمابدر در آن واقع اند و در نهایت به ارتفاعات حد فاصل این دره و دشت لار متصل می‌گردد و در موقعیت جغراقیایی ۳۵ درجه و ۵۹ دقیقه و ۴۱٫۶ ثانیه عرض جغرافیایی و ۵۱ درجه و۴۰ دقیقه و ۴۲٫۱ ثانیه طول جغرافیایی و در ارتفاع ۲۸۱۵ متر از سطح دریا و در محلی که معدن زغال سنگ و مواد معدنی دیگر در آنجا وجود دارد محوطه وسیعی واقع شده که به خاتون بارگاه شهرت دارد؛ و کوه‌های شمال و شمال شرق آن نیز با همین عنوان نامیده می‌شود.

در سمت شمال غرب این محوطه دو صخره سنگی در امتداد شرق و غرب یکدیگر قرار دارد که یکی از آن آب رود کوچکی به سمت جنوب و سپس غرب جریان می‌یابد. در بدنه شرقی صخره غربی و به ارتفاع حدود۱۰متراز کف دره دهانه غاری مشاهده میشودکه حدود ۳۵متر طول ان بوه و جز سنگ و خاک در ان چیزی در ان مشاهده نمی‌شود.

در بین اهالی شایعات فراوان و متنوعی در خصوص این غار و گنج‌های نهفته در آن و جایگاه و بارگاه خاتون خواهر رستم بودن آن وجود دارد که به نظر تخیلی و خالی از واقعیت می‌باشد.

منابع[ویرایش]

  • گزارش برنامه قله خاتون بارگاه - باشگاه کوهنوردی تهران. (2018). Tehranclimbing.club. Retrieved 14 March 2018, from [۱]
  • پازوکی طرودی؛ ناصر؛ آثار تاریخی شمیران؛ ج۱؛ نشر اداره کل میراث فرهنگی استان تهران؛ تهران ؛۱۳۸۲