حمدان بن محمد آل مکتوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حمدان بن محمد آل مکتوم
ولیعهد دبی
زاده۱۴ نوامبر ۱۹۸۲ ‏(۴۰ سال)
دبی، امارات متحده عربی
نام کامل
حمدان بن محمد بن راشد آل مکتوم
پدرمحمد بن راشد آل مکتوم
مادرهند بنت مکتوم بن جمعه آل مکتوم

حمدان بن محمد بن راشد آل مکتوم (زاده ۱۴ نوامبر ۱۹۸۲) ولیعهد حکومت شهر دبی در کشور امارات متحده عربی است. وی فرزند شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، نخست وزیر کشور امارات متحده عربی و حاکم دبی است

اوایل زندگی و تحصیلات[ویرایش]

حمدان بن محمد بن راشد آل مکتوم پسر شیخ محمد بن راشد و شیخه هند بن مکتوم بن جمعه آل مکتوم همسر اول محمد بن راشد است. او دومین پسر از ۱۲ فرزندان و چهارمین فرزند آنها است. برادر بزرگتر حمدان شیخ راشد بن محمد است. حمدان بن محمد آل مکتوم تحصیلاتش را در مدرسه پسرانه راشد و سپس مدرسه دولتی دبی گذراند. او تحصیلاتش را در لندن ادامه داد و از سندهارست و بعد آن از مدرسه اقتصاد لندن فارغ‌التحصیل شد. در مصاحبه اش با Vision بیان کرد که چگونه سندهارست به او اهمیت انضباط شخصی، تعهد، فضیلت، مسئولیت پذیری، استقامت، درک، کار گروهی، دوستی و فواید سخت کوشی را آموخت.

نقش و موقعیت[ویرایش]

حمدان در سپتامبر ۲۰۰۶ به عنوان رئیس شورای اجرایی دبی منصوب شد. در ۱ فوریه ۲۰۰۸ او به عنوان ولیعهد دبی نامیده شد. در این مقام او به عنوان یک شخص کلیدی همانند یک اقتصاددان جهانی و سرمایه دار مهم در صندوق تأمینی HN Capital LLP منصوب شد. در ژوئیه ۲۰۰۹ او رئیس عالی Hamdan bin Mohammed e-university شد. او همچنین از طرف محمد بن راشد مسئول ایجاد کارآفرینی جوانان و ریاست شورای ورزش دبی و مرکز اوتیسم دبی شد. وقتی که حق برگزاری اکسپو ۲۰۲۰ جهانی به دبی اهدا شد، او نماینده دبی بود. او همچنین چند روز بعد از برنده شدن اکسپو ۲۰۲۰ به بالاترین طبقه برج خلیفه رفت تا پرچم امارات متحده عربی را به اهتزاز درآورد. او مؤسس مرکز جایزه بین‌المللی عکاسی حمدان(Hamdan International Photography Award)بود که در ۲۰۱۱ راه اندازی شد.

زندگی شخصی[ویرایش]

حمدان بن محمد آل مکتوم سوارکار و غواص و یک چترباز نیمه حرفه‌ای است. او همچنین به خاطر شعرهایش شناخته می‌شود که اساساً رومانتیک، وطن پرستانه و دربارهٔ خانواده اش است. او شعرهایش را تحت نام فزاع منتشر می‌کند.

فزّاع بر وزن فعّال و با ریشه " فـ ز ع " در زبان عربی از اسامی مبالغه و به معنی شخصی ست که از ناراحتی دیگران بسیار اندوهگین میشود و همواره در صدد کمک رسانی و حل مشکلات آنان است.

او نیز از شتر، اتومبیل و مسافرت لذت می‌برد. خانواده اش نقش مهمی را در Godolphin stables بازی می‌کند. او همراه با برادرانش مکتوم و احمد درسال ۲۰۱۹ با شیخه بنت سعیدبن ثانی آل مکتوم ازدواج کردوصاحب سه فرزند به نام های راشد،شیخه،محمد شد صفحه اینستاگرام ا‌و شاهد میلیون ها دنبال کننده است که درآن از سفرها،تفریحات ،شعرهایش وفرزندانش رونمایی میکند . محبوبیت صفحه شیخ حمدان در فضای مجازی به گونه ای است که از چشمان بیشتر ساکنان امارات وافراددیگردور نمانده وبه عنوان نمادی از این کشور استفاده می‌شود.

عنوان‌ها و افتخارات[ویرایش]

  • Sheikh Hamdan bin Mohammed Al Maktoum (۱۴ نوامبر ۱۹۸۲ – ۴ ژانویه ۲۰۰۶).
  • His Excellency Sheikh Hamdan bin Mohammed Al Maktoum (۴ ژانویه ۲۰۰۶ - ۱ فوریه ۲۰۰۸).
  • His Highness Sheikh Hamdan bin Mohammed Al Maktoum, Crown Prince of Dubai (۱ فوریه ۲۰۰۸ – present).

افتخارات خارجی[ویرایش]

  • Knight Grand Cross of the Order of Civil Merit (Kingdom of Spain, 23/05/2008).

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا انگلیسی: https://en.wikipedia.org/wiki/Hamdan_bin_Mohammed_Al_Maktoum

پیوند به بیرون[ویرایش]