جزر و مد (مجموعه تلویزیونی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جزر و مد
ژانردرام نوجوان
کمدی-درام
سازندهاک یورینک
بازیگرانچاعاتای اولوسوی
سرنای ساری کایا
هازار ارگچلو
تانر اولمز
شبنم دونمز
مراد آیگن
میرای دانر
سازنده موسیقی متنتویگار اشیکلی
کشور سازندهترکیه
شمار فصل‌ها۲
شمار قسمت‌ها۷۷
تولید
تهیه‌کنندهکرم چاتای
مکان تولیداستانبول، ترکیه
مدت۱۲۰–۹۰ دقیقه
تولیدکنندهآی یاپیم
توزیع‌کنندهتلویزیون بین‌المللی برادران وارنر
پخش
شبکهٔ اصلیاستار تی‌وی
انتشار اولیه۱۳ سپتامبر ۲۰۱۳ (۲۰۱۳-۰۹-۱۳) –
۱۲ ژوئن ۲۰۱۵ (۲۰۱۵-06-۱۲)
پیوندهای بیرونی
وبگاه

جزر و مد (به ترکی استانبولی: Medcezir) مجموعۀ تلویزیونی عاشقانه است که از سپتامبر ۲۰۱۳ پخش خود را از شبکه استار تی‌وی ترکیه آغاز کرد. این مجموعه اقتباسی از او. سی است. در ماه اوت، سازنده مجموعۀ تلویزیونی او. سی. شرکت وارنر برادرز، به شهر استانبول رفته، و از محل فیلم‌برداری مجموعۀ تلویزیونی بازدید کرده‌است. وی از نحوه انتخاب بازیگران و تغییرات ایجاد شده در فیلم‌نامه اعلام رضایت کرد؛ و افزود «فکر می‌کنم نسخهٔ ترکی مجموعۀ تلویزیونی او. سی حداقل به اندازهٔ نسخهٔ اصلی خوب خواهد بود.» قسمت اول این مجموعۀ تلویزیونی در رده‌بندی بین ۱۰۰ برنامه در رتبهٔ نخست قرار گرفت و نشان داد مسیر درخشانی در پیش دارد.

خلاصه داستان[ویرایش]

یامان پسری باهوش، خوش چهره و ساده از بچه محله‌های پایین‌شهر استانبول به نام توزودره است. او روز تولد برادرش کنان ناخواسته به اجبار برادرش ماشین مدل بالایی را می‌دزدد و بعد با او تصادف می‌کند. برادرش چون سابقه داشته‌است به یک سال حبس محکوم می‌شود اما یامان به خاطر کمک وکیلی به اسم سلیم که کارش رسیدگی به نوجوان‌های بی‌گناه و کمک کردن به آنها است نجات پیدا می‌کند. بعد از آن سلیم، یامان را برای کار به خانه‌اش دعوت می‌کند و…

شخصیت‌های مجموعۀ تلویزیونی[ویرایش]

شخصیت‌های اصلی[ویرایش]

 • یامان کوپر چاغاتای اولوسوی، جوان باهوشی از پایین‌شهر و محله توزلودره (به ترکی به معنای دره خاکی) است که در خانه‌ای پرماجرا بزرگ شده‌است. پدر آنها را سال‌ها پیش ترک کرده و از آن زمان دیگر با هم ملاقات نداشته‌اند. او با مادر، برادر و ناپدری اش زندگی می‌کند.
 • میرا بیلیجه سرنای ساریکایا، دختر بزرگ فاروغ و سوده، ثروتمند و زیبا. میرا سال هاست با اورکون جوان اوغلو، تک فرزند تاجری بزرگ، دوست است؛ و از روز اول هر کس می‌داند که آن‌ها با هم ازدواج خواهند کرد. اما میرا می‌داند که دنیا به اندازهٔ آنچه در اطراف او اتفاق می‌افتد زیبا نیست؛ و برای یک رابطهٔ احساسی عمیق خیال پردازی می‌کند… یک عشق بزرگ! میرا با پدر، مادر و خواهر کوچکترش برن زندگی می‌کند.
 • ایلول بلوتر هازار ارگچلو، بهترین دوست میرا، ایلول هم مثل میرا لای پر قو بزرگ شده، و فکر می‌کند دنیا به اندازهٔ دنیای آن‌ها زیباست؛ و به جز محله ای که در آن زندگی می‌کند و مسایل آن به هیچ چیز اهمیت نمی‌دهد. با امکاناتی که خانوده اش برایش فراهم می‌کنند زندگی خوبی دارد؛ و دختر بسیار پر انرژی و فعالی است. اما در کودکی مادرش را از دست داده‌است. پدرش جراح زیبایی است.
 • مرت (تلفظ ترکی مرد) تانر اولمز، تنها پسر خانواده سرز که در ناز و نعمت بزرگ شده. بسیار باهوش است، در کودکی چون با هم سن و سال‌هایش ارتباط برقرار نمی‌کرد. به سمت بزرگ‌ترها کشیده شد. مرد در تنهایی خود داستان مصور می‌کشد و با قهرمانان آن‌ها دوست می‌شد. از کودکی عاشق ایلول است، ولی ایلول او را جدی نمی‌گیرد.
 • سلیم سرز باریش فالای از یک خانوادهٔ فقیر، با تلاش و پشتکار درس خوانده و نهایتاً وکیل موفق و پر آوازه ای شده و برای خودش زندگی خوبی دست و پا کرده. از ابتدای دانشگاه با اندر آشنا شده، و زندگی عاشقانه و آرامی دارند. صاحب یک پسر به نام مرد نیز می‌باشد.
 • اندر کایا سرز مینه توگای، دختر معمار بزرگ، عاصم شکیپ کایا که ملقب به آقای عشق است و خودش هم یک معمار موفق است. سال اول دانشگاه، عاشق سلیم شد. اندر که تا آن روز قدرت را تنها در پول می‌دید، تحت تأثیر سلیم و زندگی معمولی او قرار می‌گیرد؛ و پس ار مدت کوتاهی از آشناییشان با وجود مخالفت شدید پدرش، آقای عشق، با سلیم ازدواج می‌کند. بعد از مدتی پسرشان مرد (به ترکی مرت) را به دنیا می‌آورد و به سختی به درس خواندن ادامه می‌دهد. مینه توگای در فصل دوم از ادامهٔ همکاری با گروه انصراف داد.

شخصیت‌های مکمل[ویرایش]

 • سوده بیلیجه شبنم دونمز زنی بسار زیبا و شیک، که زندگی سخت و فقیرانهٔ گذشته اش و انسان‌های مربوط به آن دوران را کاملاً فراموش کرده و با مردی ثروتمند ازدواج کرده‌است تا بتواند خیال‌هایش را به واقعیت تبدیل کند. سوده مورد توجه همه، به خصوص مردهای جوان است و خودش این مسئله را خوب می‌داند.
 • فاروغ بیلیجه مراد آیگن همسر سوده، زمان مدرسه عاشق اندر بوده، و مدتی با هم دوست بودند. خانواده بیلیجه و سرز با هم همسایه دیوار به دیوار هستند.
 • برن بیلیجه میرای دانر خواهر میرا، دختری با شیطون و فضول است. و لوبیا دوست دارد.
 • ارکون جیوان اوغلو متین آکدولگر دوست دوران بچگی میرا، که هم‌اکنون رسماً دوست پسر میرا هم هست. اصلاً از یامان خوشش نمی‌آید؛ و برای دور کردن او از میرا هر کاری می‌کند و شاد است.
 • بوراک دنیز در نقش آراس
 • عاصم شکیپ کایا (آقای عشق) جان گورزپ پدر اندر و صدف، مردی ۶۰ ساله و بسیار قدرتمند یکی از سهامداران یا بهتر بگیم رئیس دانشگاهی که یامان در آن درس می‌خواند. علاقه‌مند به زنان زیبا و جوان. مخالف سر سخت سلیم سرز به خاطر ازدواج بدون اجازه دخترش اندر با سلیم.
 • صدف کایا دفته کایالار خواهر کوچک اندر. زمانی که اندر و فاروغ دوست بودن، فاروغ هم دلباخته صدف بوده‌است. زنی بسیار پر انرژی و خوش گذران.
 • نادر باکتیر اوغلو (تورونچ نادر) کورشات آلنیاچیک، یکی از دشمنان پدر یامان و کنان. زن و همسرش را به خاطر او از دست داده، به همین خاطر قصد انتقام دارد.
 • کنان کوپر علی آکسووز برادر بزرگ یامان، ابتدای داستان یک ماشین لوکس و گران‌قیمت را می دزد و خود و برادرش را در دردسر می‌اندازد.
 • نوین کوپر سیبل تاشچلاوغلو مادر یامان و کنان، همسر حسن. با وجود عدم توافقش و ناسازگاری با حسن، به اجبار همچنان به ازدواج خود ادامه می‌دهد.
 • حسن جنک کانگز ناپدری یامان و کنان، فردی بسیار پول دوست، که برای به دست آوردن پول فرزندخوانده‌هایش را به راحتی می‌کشد و می‌خورد.

زمان پخش[ویرایش]

شماره فصل روز و ساعت پخش قسمت اول فصل قسمت پایانی فصل تعداد قسمت‌ها شماره قسمت‌ها سال پخش شبکه
۱ جمعه‌ها ساعت ۲۰٫۰۰ ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۳ ۱۳ جوئن ۲۰۱۴ ۳۸ ۳۸–۱ ۲۰۱۴–۲۰۱۳ استار تی‌وی ترکیه
۲ جمعه‌ها ساعت ۲۰٫۳۰ ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۴ ۱۲ جوئن ۲۰۱۵ (پایان) ۳۹ ۷۷–۳۹ ۲۰۱۵–۲۰۱۴

جوایز[ویرایش]

سال جایزه دسته‌بندی برنده\نامزد نتیجه
۲۰۱۳ جوایز مجلهٔ سیاست مجموعۀ تلویزیونی سال جذر و مد برنده
بازیگر زن سال تلویزیون سرنای ساریکایا برنده
بازیگر مرد سال تلویزیون چاغاتای اولوسوی برنده
۲۰۱۴ جوایز ستاره‌های تلویزیونی بهترین مجموعۀ تلویزیونی درام جذر و مد برنده
بهترین مجموعۀ تلویزیونی نوجوانان نامزدشده
بهترین بازیگر مرد مجموعۀ تلویزیونی‌های درام چاغاتای اولوسوی برنده
بهترین بازیگر زن مجموعۀ تلویزیونی‌های درام سرنای ساریکایا برنده
بهترین بازیگر مرد مکمل مجموعۀ تلویزیونی‌های درام باریش فالای برنده
تانر اولماز نامزدشده
بهترین بازیگر زن مکمل مجموعۀ تلویزیونی‌های درام هازار ارگچلو نامزدشده
مینه توگای برنده
شبنم دونمز نامزدشده
بهترین کارگردان مجموعۀ تلویزیونی علی بیلجین نامزدشده
بهترین فیلم‌نامه مجموعۀ تلویزیونی اجه یورنج نامزدشده
بهترین موسیقی مجموعۀ تلویزیونی تویگار ایشیکلی برنده
جوایز تلویزیونی بیلکنت بهترین مجموعۀ تلویزیونی دراما جذر و مد برنده
جوایز سایت بازیگران بهترین بازیگر مرد چاغاتای اولوسوی برنده
۲۰۱۴ بهترین بازیگر زن سرنای ساریکایا برنده
۲۰۱۴ بهترین زوج سال سرنای ساریکایا - چاغاتای اولوسوی برنده
جوایز موفقیت دانشگاه تکیک استانبول بهترین مجموعۀ تلویزیونی سال جذر و مد برنده
جوایز موزیک کرال ترکیه بهترین موسیقی مجموعۀ تلویزیونی تویگار ایشیکلی برنده
جوایز دانشگاه تکنیک کارادنیز بهترین مجموعۀ تلویزیونی درام جذر و مد برنده
بهترین بازیگر مرد چاغاتای اولوسوی برنده
بهترین بازیگر زن سرنای ساریکایا برنده
جوایز دانشگاه گالاتاسرای بهترین مجموعۀ تلویزیونی جذر و مد برنده
جوایز چاناکالا بهترین مجموعۀ تلویزیونی سال جذر و مد برنده
بهترین بازیگر مرد چاغاتای اولوسوی برنده
بهترین بازیگر زن سرنای ساریکایا برنده
بهترین‌های سال سایت Magazinci.com بهترین مجموعۀ تلویزیونی نوجوانان جذر و مد برنده
بهترین بازیگر زن سرنای ساریکایا برنده
جوایز پروانهٔ طلایی بهترین موسیقی مجموعۀ تلویزیونی تویگار ایشیکلی برنده
بهترین بازیگر زن سرنای ساریکایا برنده
جوایز سئول دراماتیک نشان نقره بهترین مجموعۀ تلویزیونی جذر و مد برنده

شبکه پخش‌کننده به زبان فارسی[ویرایش]

شبکه ام‌بی‌سی پرشیا در آذر سال ۱۳۹۷ پخش این مجموعۀ تلویزیونی را با دوبله فارسی آغاز کرد و در ۵ تیر ۱۳۹۸ قسمت پایانی این مجموعۀ تلویزیونی از این شبکه پخش شد.

منابع[ویرایش]