جزایر مالدیو

مختصات: ۳°۱۲′شمالی ۷۳°۱۳′شرقی / ۳٫۲۰°شمالی ۷۳٫۲۲°شرقی / 3.20; 73.22
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جزایر مالدیو
جغرافیا
مکاناقیانوس هند
مختصات۳°۱۲′شمالی ۷۳°۱۳′شرقی / ۳٫۲۰°شمالی ۷۳٫۲۲°شرقی / 3.20; 73.22
کشور
تصویر ماهواره‌ای از جزایر مالدیو

جزایر مالدیو گروهی از جزایر موجود در اقیانوس هند است که امروزه جمهوری مالدیو و جزیره مینیکوی را در منطقه اتحادیه لاکشادوپ هند تشکیل می‌دهد.

از لحاظ تاریخی مینیکوی در محدوده سلاطین مالدیو قرار داشت. در سال ۱۷۹۰ مینیکوی به کمپانی هند شرقی بریتانیا تسلیم شد و بدین ترتیب بخشی از قلمرو بریتانیا هند شد.[۱] در سال ۱۸۵۸، به دنبال شورش سیپوی‌ها در سال ۱۸۵۷، کنترل هند از کمپانی هند شرقی به تاج‌وتخت بریتانیا منتقل شد و یک دهه بعد ملکه ویکتوریا به عنوان ملکه اعلام شد.[۲]

جزایر مالدیو در سال ۱۸۸۷ به یک مستعمره بریتانیا تبدیل شد.[۳] در زمان تقسیم هند در سال ۱۹۴۷، مینیکوی به‌طور خودکار به اتحادیه جدید هند منتقل شد، در حالی که باقی مانده از مالدیو به عنوان یک سلطنت خودگردان تحت حمایت بریتانیا ادامه داشت، در نهایت در سال ۱۹۶۵ به استقلال کامل رسید.

از نظر زبانی، مینیکوی با بقیه گروه جزیره پیوند دارد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Minicoy History Pages". www.maldivesroyalfamily.com. Archived from the original on 19 November 2019. Retrieved 2019-01-20.
  2. Marshall, Peter (17 February 2011). "British History in depth: British India and the 'Great Rebellion'". www.bbc.co.uk (به انگلیسی). Retrieved 2019-01-20.
  3. «Maldives Independent - Timeline – Story of Independence». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۱ نوامبر ۲۰۱۹.