جان کاتینگهام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

جان کاتینگهام (به انگلیسی: John Cottingham) (متولد ۱۹۴۳) فیلسوف اهل انگلستان و استاد ممتازِ بازنشسته دانشگاه ردینگ او سِمَت‌های علمی و اجرایی متعددی در مراکز گوناگون علمی و آکادمیک داشته است.

آثار پژوهش‌ها[ویرایش]

عمده پژوهش‌های فلسفی وی بر محور اوایل دوران فلسفه جدید، فلسفه دین و فلسفه اخلاق دور می‌زند و تا به حال بیش از ده کتاب و نیز بیش از هشتاد مقاله در نشریات یا کتاب‌ها به صورت فردی یا با همکاری دیگران تألیف، ترجمه یا ویرایش کرده است. کاتینگم به زبان‌های لاتین، یونانی و فرانسه مسلط است و مهم‌ترین تخصص وی در فلسفه‌های جدید، فلسفه دکارت است. امروزه او از بزرگ‌ترین دکارت شناسان جهان به‌شمار می‌رود و بخش مهمی از آثار وی مربوط به فلسفه دکارت است و رساله دکتری وی هم در فلسفة دکارت بوده است.

مهم‌ترین فعالیت کاتینگم در حوزة فلسفه دکارت، سَرویراستاری ترجمه آثار فلسفی دکارت از متون اصلی لاتینی و فرانسوی به زبان انگلیسی ـ در سه مجلّد ـ است که خودش مترجم اصلی بخش‌های مهمی از آن آثار ، مانند کتاب‌های تأملات در فلسفه اولی و اعتراضات و پاسخ‌ها بوده است. در حال حاضر این مجموعه سه جلدی کامل‌ترین مجموعة آثار فلسفی دکارت به زبان انگلیسی در جهان است که در سال‌های ۱۹۸۴ ـ ۱۹۹۱ از سوی انتشارات دانشگاه کمبریج به چاپ رسیده و بارها تجدید چاپ شده است. افزون بر این، کاتینگم کتاب‌های مستقل متعدد، و نیز بخش‌هایی از کتاب‌های دیگر را در فلسفه دکارت، شخصاً تألیف کرده یا سرویراستار آنها بوده است و مقالات بسیاری نیز در فلسفه دکارت دارد.

منابع[ویرایش]