جان رنشو کارسون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عکس دوقلوهای کارسون در سال ۱۹۰۷

جان رنشو کارسون (۲۸ ژوئن ۱۸۸۶ – ۳۱ اکتبر ۱۹۴۰), که با نام ج. ر. کارسون شناخته می‌شود، نظریه پرداز مطرح در زمینهٔ انتقال بود. او مدل‌سازی تک‌باند جانبی را انجام داد.

کارسون در پیتسبورگ، پنسیلوانیا به دنیا آمد و در سال ۱۹۰۷ از دانشگاه پنسیلوانیا با لیسانس در رشته علوم فارغ‌التحصیل شد. و در سال‌های ۱۹۰۷-۱۹۰۸ قبل از این که مدرک مهندسی خود را در سال ۱۹۰۹ و کارشناسی ارشد در رشته علوم در سال ۱۹۱۲ را از دانشگاه پرینستون بگیرد، در دانشگاه فناوری ماساچوست (MIT) حضور یافت. از سال ۱۹۱۲ تا ۱۹۱۴ استاد مهندسی برق و فیزیک در پرینستون بود اما با پیشنهادی که در سال ۱۹۱۴ از سوی ادارهٔ تلفن و تلگراف آمریکا (AT&T) دریافت کرد دانشگاه را رها کرد.

ثبت اختراع[ویرایش]

  • U.S. Patent ۱٬۴۴۹٬۳۸۲: جان کارسون/AT&T: «روش و ابزار برای سیگنالینگ با امواج فرکانس بالا» filed on December 1, 1915; granted on March 27, 1923

منابع[ویرایش]

  • کتابخانه دانشگاه پرینستون
  • Brittain, J.E. , "جان ر. کارسون و حفاظت از طیف رادیویی", مجموعه مقالات IEEE, جلد 84, issue 6, June 1996, pages ۹۰۹–۹۱۰.
  • Mario Lucertini, Ana Millán Gasca, F. Nicolò, مفاهیم فناوری و مدلهای ریاضی در تکامل سیستم‌های مهندسی مدرن, Birkhäuser, 2004, pages 114–117. شابک ‎۳-۷۶۴۳-۶۹۴۰-X.
  • Julie K. Petersen, فرهنگ مصور فیبر نوری, CRC Press, 2003, page 264. شابک ‎۰-۸۴۹۳-۱۳۴۹-X.