تکلا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از تکلا استراکچرز)
تکلا
Tekla-A-Trimble-Solution-Stacked-Color-RGB-Large.png
توسعه‌دهنده(ها)Tekla Corporation
سیستم‌عاملویندوز
گونهCAD/BIM
پروانهنرم‌افزار مالکیتی
وبگاه

تکلا (به انگلیسی: Tekla) نام دسته‌ای از نرم‌افزارهای قدرتمند برای مدل‌سازی اطلاعات ساختمان و سه‌نما کردن سازه‌های ساختمانی و صنعتی است.

محیط نرم‌افزار Tekla Structures

نرم‌افزار Tekla Structures ابزار قدرتمند و همزمان ساده‌ای برای مدلسازی سه بعدی سازه با جزییات کامل می‌باشد. تیر، ستون، بادبندها، تمامی اتصالات و اجزا، پیج و مهره، جوش، برش گیر و… در تکلا قابل مدلسازی است. با مدلسازی دقیق سازه در Tekla می‌توان کلیه گیرودار احتمالی ساخت و مشکلات اجرایی را به آسانی شناسایی و برطرف نمود.

فراگیری تکلا، به دانشجویان و مهندسان عمران علاقه‌مند به طراحی، ساخت و اجرای سازه‌ها، به‌ویژه سازه‌های فولادی پیشنهاد می‌شود. همچنین مهندسان با به کارگیری آن، مدل سه بعدی سازه و گزارش‌های برنامه فهرست دقیقی از مصالح مصرفی را در دست خواهند داشت و در برآورد هزینه‌های اسکلت فلزی برای برآورد کلی ساختمان بسیار سودمند است.

کاربرد[ویرایش]

مدل سه بعدی یا سه‌نما شده ساختمان را می‌توان در زمینه‌های زیر را به کار برد:

  • گرفتن نقشه‌های کارگاهی یا شاپ در زمینه‌های گوناگون
  • گرفتن mto یا همان متره از همه اجزاء سازه همچون پیچ‌ومهره‌ها. ورق‌ها. نیمرخ‌ها و …
  • امکان فراخوانی مدل به نرم‌افزارهای گوناگون برای clash check و امکان ایجاد نمایش دهنده و …

هم‌اکنون بیشتر شرکت‌های به‌نام نفت و گاز و پتروشیمی و نیز شرکت‌های ساختمانی از این نرم‌افزار بهره می‌برند. در گذشته ایجاد نقشه کارگاهی به دست کاربر در بستر AUTOCAD انجام می‌گرفت که نیاز به هزینه زمانی بسیاری داشت و احتمال خطا نیز بالا بود. برخی شرکت‌هایی در این بخش، که از این نرم‌افزار در پروژهای خود در خاور میانه بهره می‌برند عبارتند از: شرکت PIDEC، شرکت SEZA ترکیه، گروه دافوس DAFOUS، شرکت ماشین‌سازی تاشا، شرکت LINDE آلمان.

محیط نرم‌افزار Tekla Structures

اجزا[ویرایش]

این نرم‌افزار شامل ۳ بخش ساخت یا مدل‌سازی، نقشه‌گیری و گزارش‌گیری است.

رقیب اصلی نرم‌افزار تکلا استراکچرز در بازار رویت و آرشیتکچرال دسکتاپ می‌باشد.

در ایران[ویرایش]

تکلا استراکچر از سال ۱۳۸۰ خورشیدی در ایران آموزش و گسترش یافت؛ و شرکت‌های نفت و گاز ایرانی از پیشگامان استفاده این نرم‌افزار در ایران بودند.

منابع[ویرایش]