پرش به محتوا

توری مش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

توری مِش (به انگلیسی: mesh wire reinforcing) که به آن توری جوشی هم گفته می‌شود، از جمله توری‌های فلزی پرکاربرد است. قابل ذکر است اسم توری مش نام غلطی است که با تکرار کلمه توری یکبار به فارسی و بار دیگر به انگلیسی معنی توری توری را می‌دهد. این محصول از جوش دادن چند میل گرد آجدار به یکدیگر یا میلگردهای ساده به یکدیگر ساخته می‌شود. از طرفی ممکن است دسته‌ای از این توری‌ها از مفتول گالوانیزه نیز ساخته شوند. با وجود کاربرد متفاوت ممکن است عده ای توری مش را با توری سرندی اشتباه بگیرند در صورتی که توری سرندی از جوش دادن مفتول و توری مش از جوش دادن میل گرد ساخته می‌شود.

استفاده از توری استیل در بسیاری از بخش‌ها و صنایع از جمله ساختمان‌ها، صنایع نفت و گاز، صنایع شیمیایی، صنایع خودروسازی، و همچنین در زمینه‌های مختلف محافظتی و دکوراتیو، بسیار متداول است. به دلیل خواص مکانیکی بالا و مقاومت در برابر شرایط محیطی مختلف، توری استیل به عنوان یک راهکار مؤثر برای محافظت، تقویت، یا تزئین ساختمان‌ها و اماکن مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی توری مش :[ویرایش]

توری جوشی، به نوعی توری گفته می‌شود که نوعی شبکه مشبک فلزی است. به منظور تولید این توری از میلگرد ساده یا میلگرد آجدار استفاده می‌شود. همچنین محصول پایه برای تولید این توری مفتول گالوانیزه نیز هست. این محصول در سه نوع پنلی، آجدار و فولادی عرضه می‌گردد. برای تولید این توری از مفتول‌هایی با ضخامت مختلف استفاده می‌شود. در واقع ضخامت مفتول بکار رفته در تولید این محصول، با توجه به نوع مصرف پانل مشی در شکل‌های مختلف از جمله دیوار باربر، سقف و پارتیشن انتخاب می‌شود.

کاربرد اصلی توری مش در صنعت ساختمانی است. چرا که در مسلح کردن بتن فوندانسیون نقش بسیار مهمی دارد. چشمه‌های این توری معمولاً به شکل مربع است. در بیان ویژگی‌های دیگر این محصول باید بگوییم که نوع بافت مفتول به یکدیگر برای ساخت آن با توری حصاری، توری مرغی و توری گابیون کاملاً متفاوت است. برای تولید توری جوشی، مفتول‌ها به صورت نقطه‌ای جوش داده می‌شوند.

این محصول به دو صورت رول یا برگی به بازار عرضه می‌گردد. در واقع مش جوشی رولی از مفتول‌های آهنی با ضخامت ۲٫۳ سانتی‌متر تا ۵ و نوع برگی یا ورقی نیز در ابعاد ۱ در ۲ متر با میلگردهای ۴ و ۶ میلی‌متر تولید می‌گردد.

کاربرد توری مش:[ویرایش]

توری مش به دلیل استحکام و قدرتی که دارد در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد اصلی توری مش در صنعت راه و ساختمان است. مش در ساخت تونل‌ها، سیلو، کانال آب، فوندانسیون و مسلح سازی بتن کاربرد دارد و باعث انعطاف و تحمل فشار بتن می‌شود.

مشخصات فنی توری مش :[ویرایش]

به‌طور کلی این محصول با عرض ۱۰۰ تا ۲۵۰ سانتی‌متر تولید می‌شود. طول استاندارد آن‌ها نیز ۱ تا ۹ متر است. شکل چشمه‌های این محصول در زمان تولید شبیه به مربع و مستطیل می‌شود. ابعاد آن نیز بین ۸ تا ۴۰ سانتی‌متر متغیر است. به منظور تولید آن از مفتول‌هایی با قطر ۴ تا ۱۲ میلی‌متر استفاده می‍شود. به‌طور کلی تولید مش جوشی، در ابعاد ۲٫۲۰ در ۶ و با میلگردهای ۶٬۸٬۱۰٬۱۲ تولید می‌گردد. چشمه‌ها نیز در ابعاد ۵ تا ۴۰ بوده و با مفتول‌هایی در ۸و۶٬۳٬۲ ساخته می‌شود. رایج‌ترین و مهم‌ترین نوع مش جوشی در بازار برای ساخت‌وساز نوعی است که با میلگرد ۶ ساده و چشمه‌های ۱۰ در ۱۰، ۱۵ در ۱۵ و ۲۰ در ۲۰ تولید می‌گردد .

چگونگی تولید توری مش (مش جوشی):[ویرایش]

در سالهای گذشته توری مش هنگام ساخت ساختمان و توسط بنا تولید می‌شد. به این صورت که بنا، میلگردها را در کف به یکدیگر جوش می‌داد تا به تصور خود، نوعی مش ساخته شود در صورتی که بسیار خطا بر این نحوهٔ تولید وارد بود. اکنون این قطعه توسط دستگاه‌های اتوماتیک و تماماً استاندارد در کارگاه‌ها با طول و عرض متفاوت و همچنین ضخامت میلگرد متفاوت جهت کاربردهای صنعتی و ساختمانی تولید می‌شود.

مش جوشی گالوانیزه گرم[ویرایش]

توجه به فرایند گالوانیزاسیون (گالوانیزه گرم) که به روی محصولات فولادی انجام می‌گیرد بسیار بااهمیت است. در صورتی که از توری مش غیرگالوانیزه در ساخت و ساز استفاده کنیم ضریب امنیت را کاهش می‌دهیم. ممکن است این توری در تماس با بتن یا رطوبت زنگ بزند و دچار پوسیدگی شود که در این صورت مقاومت کششی خود را از دست می‌دهد. توجه به همین جزئیات کوچک است که از جان و مال انسانها حفاظت می‌کند.

منابع[ویرایش]