کرم نواری خوک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از تنیا سولیوم)
پرش به: ناوبری، جستجو
Taenia solium
Scolex of Taenia solium
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: حیوان
شاخه: کرم‌های پهن
رده: کرم‌های نواری
راسته: Cyclophyllidea
تیره: Taeniidae
سرده: کرم کدو
گونه: T. solium
نام علمی
Taenia solium
کارل لینه, 1758

کرم تنیا سولیوم یا Taenia solium یکی از اعضای انگلهای خانواده کرم‌های نواری (سستودها) است که خوک و انسان را درگیر می‌سازد.

توصیف[ویرایش]

کرم کدو کرم پهن بلندی است که بدن آن از بندهای متشابه زیادی تشکیل شده و متعلق به خانواده سستودها است. کرم کدو دارای بدنی پهن و بلند و سفیدرنگ است که به آن امکان می‌دهد مواد گوارش یافتهٔ حاضر در روده میزبان را به طور مستقیم از طریق پوست وارد بدن کند. بدن آن از قطعه قطعه می‌باشد. سر آن نسبتاً گرد بوده و دارای ۴ آلت مکش است. در بالای آن‌ها نیز قلابی وجود دارد که مانع از کنده شدن انگل و دفع آن از بدن میزبان می‌شود.

بیماریزایی[ویرایش]

لارو کرم کدو از طریق گوشت خوک نیم پز به انسان منتقل می‌شود. این لارو در بدن انسان رشد می‌یابد و پس از چند ماه قادر تولید مثل است. او تخم‌های خود را در بندهای پایینی بدن خود نگاهداری می‌کند. هر کدام از این بندها هزاران تخم را در خود جای می‌دهد. این بندها از بدن انگل جدا شده و همراه با مدفوع از بدن میزبان خارج می‌شوند. حیواناتی (مثل خوک) که همه چیز را می‌خورند (خاک) این تخم‌ها را جذب می‌کنند و به لوله گوارش خود راه می‌دهند. ابن تخم‌ها همچنین می‌توانند همراه آب به بدن میزبان منتقل شوند. تعداد بسیاری از این لاروها به علت جذب نشدن توسط میزبان مناسب از بین می‌روند. باید توجه داشت که تخم کرم کدو به میزبان واسطه‌ای نیاز دارد تا بتواند به لارو تبدیل شود. این لاروها نمی‌توانند در بدن همان حیوان بالغ شوند اما می‌توانند خود را از لولهٔ گوارشی به سلول‌های ماهیچه‌ای برسانند. با مصرف گوشت آلوده به لارو کرم کدو که درست پخته نشده‌است، این انگل به بدن انسان راه می‌یابد و در روده بالغ شده و به کرم تبدیل می‌شود و به این ترتیب چرخه زندگی آن ادامه می‌یابد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

کرم کدو

منابع[ویرایش]

Contributeurs à Wikipédia. Ténia [Internet]. Wikipédia، l'encyclopédie libre; ۲۰۰۸ oct ۳۱، ۱۱:۴۲ UTC [cited ۲۰۰۸ nov 2]. Disponible à l'adresse: http://fr.wikipedia.org/w/index.php?title=Ténia&oldid=34846554.