تل‌اسپید

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از تل اسپید)
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تل‌اسپید محوطه‌ای باستانی در جنوب ایران است. تل‌اسپید در منطقهٔ روستاي باستاني منگودرز فارس در شهرستان ممسنی واقع است.

بر اساس پژوهشهای باستانشناسی، در این منطقه توالی گسترده‌ای از دوره ایلامیان، هخامنشیان و حتی پس از دوره هخامنشی در آن‌جا شناسایی شد.

بر اساس مطالعات پروفسور ارنست هرتسفلد در سال ۱۹۲۴ بر روی گل‌نوشته‌های به خط ایلامی که از این تپه بدست آمد، مشخص شد که در تل اسپید نیایشگاهی متعلق به ایزدبانوی ایلامی، اینشوشیناک وجود داشته‌است.

تخریب[ویرایش]

متأسفانه در ۲۰ فروردین ۱۳۹۲ این تپه باستانی تخریب شد. به گزارش خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این گفته‌های یکی از اهالی شهر «سی‌سخت» در استان کهگیلویه و بویراحمد در بیستم فروردین ماه امسال است که بولدوزرها تنها تپهٔ ساسانی - اشکانی استان کهگیلویه و بویراحمد به نام «تل اسپید» را بدون گرفتن استعلام از اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان، به‌طور کامل با خاک یکسان کردند، تا روی محوطه دو قبر ایجاد کنند! رجب نوروزی - باستان‌شناس - در این‌باره به خبرنگار ایسنا توضیح داد: این تپهٔ تاریخی که در شهر سی‌سخت در شهرستان دنا و در دامنهٔ رشته‌کوه‌های دنا قرار دارد، در فاصلهٔ نماز شب تا سحر، به‌صورت شبانه و براساس گفتهٔ مردم بومی منطقه، با همکاری مسوولان محلی تخریب شد. وی با بیان این‌که مدیران شهری کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان سی‌سخت، از فرصت بین نماز شب تا سحر برای تخریب این تپهٔ تاریخی استفاده کردند، گفت: این تپه که در سال ۱۳۸۷ به‌شکل یک برجستگی شاخص با درازای ۱۵۰ متر و پهنای ۵۰ متر، ۱۰۰ متر بالاتر از بستر زمین‌های اطراف تپه قرار داشت، شناسایی شد و پس از به‌دست آوردن اطلاعات تاریخی مناسب از محوطه که آن را به دورهٔ اشکانی - ساسانی مربوط می‌کرد، در همان سال، در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. متن صفحه.[۱]

منابع[ویرایش]

-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D8%A7%D8%B5%D9%84%D9%87-%DB%8C-%D8%AF%D9%88-%D9%86%D9%85%D8%A7%D8%B2