بیلیاردباز (رمان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Hustler.jpg

رمان بیلیاردباز نوشتهٔ والتر تویس، نویسندهٔ آمریکایی، روایت زندگی بیلیاردباز جوانی است به نام ادی فلسون، معروف به ادی تنددست که سرِ پول، بیلیارد بازی می‌کند و به مذاقش خوش نمی‌آید گوش‌بُر صدایش کنند. او عزم کرده بهترین باشد، بهتر از مدعی پرآوازه‌ای که پانزده‌سالی است در کل کشور یکه‌تاز است. پس تصمیم می‌گیرد از بازی‌های ارزان و کم‌اهمیت دست بکشد و از شهر خود راهی سالن‌های بیلیارد شیکاگو می‌شود. ادی تنها یک هدف دارد: غلبه بر اسطورهٔ شکست‌ناپذیر، مردی چاق و اطواری معروف به بشکهٔ مینه‌سوتا. وی با تکیه بر مهارت خود، قدم در مسیری می‌گذارد که نهایت شهرت و خوشبختی را در آن می‌بیند، غافل از اینکه غرور توشهٔ مناسبی برای این سفر نیست. در این راه، با بِرت همراه می‌شود، کسی که قواعد بازی را خوب می‌داند و به ادی می‌آموزد که تفاوت بین بازنده و برنده در «شخصیت» آن‌هاست.

بیلیاردباز، اولین رمان این نویسندهٔ آمریکایی، در سال ۱۹۵۹ منتشر شد. آثار دیگر وی عبارت‌اند از: مردی که به زمین سقوط کرد(۱۹۶۳)، دور از خانه (۱۹۸۱)، مرغ مینا (۱۹۸۰)، قدم‌های خورشید (۱۹۸۳)، حرکت اول ملکه (۱۹۸۳) و رنگ پول (۱۹۸۴).

از سه رمان بیلیاردباز، مردی که به زمین سقوط کرد و رنگ پول، اقتباس سینمایی صورت گرفته است. فیلم بیلیاردباز به کارگردانی رابرت راسن در سال ۱۹۶۱ ساخته و با استقبال بسیار خوب مخاطبان روبه‌رو شد و جوایز متعددی از جمله اسکار، از آنِ خود کرد.[۱]

آثار تویس به زبان‌های مختلف ترجمه شده‌اند اما پیش از این اثر، هیچ ترجمه‌ای از آثار او در ایران به چاپ نرسیده است.[۲]

منابع[ویرایش]