بیلقان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بیلقان

بیلقان روستایی در طالقان واقع در شمال شرقی استان البرز می‌باشد.[۱]

بیلقان (در تلفظ گفتاری: بیلاقان/ بیلِقون) در ۴ کیلومتری شهر کرج و در نزدیکی منطقه عظیمیه و در ابتدای جاده چالوس واقع شده و روستای حسین‌آباد، باغ پیر و بهمنیه از توابع ده بیلقان می‌باشد. بیلقان دارای آثار تاریخی نیز می‌باشد که حمام بیلقان و کوره آجر پزی بیلقان از جمله این بناهاست لازم است ذکر شود حمام بیلقان مربوط به دوره قاجاریه می‌باشد[نیازمند منبع] و کوره آجرپزی بیلقان نیز مربوط به دوره صفویه است.[نیازمند منبع]

تونل و پلی به ارتفاع حدود ۵۰ متر در این شهرک وجود دارد که جاده چالوس را به ابتدای اتوبان تهران – کرج متصل می‌کند که به همین علت این ده نه چندان پرجمعیت را به پیشرفت‌هایی رسانده‌است.

بیلقان بیش از هزار نفر جمعیت دارد و بعلت نزدیکی به رودخانه کرج دارای شرایط خوبی برای سکونت است. بیش از نیمی از مردم این شهرک بومی هستند و مابقی به این شهرک مهاجرت کرده‌اند.

بیلقان دارای سازمان آب و تصفیه خانه، مرکز مخابرات، خانه بهداشت، سالن ورزشی (شهدای بیلقان)، دو پارک تفریحی (بیلقان و امیرکبیر) مجتمع آموزشی شهید ولیزادگان، مقبره پیر و حمام قدیمی می‌باشد. حمام قدیمی بیلقان که تا حدود پنجاه سال پیش استفاده می‌شده و مقبره پیر (واقع در باغ پیر) مربوط به قرن هشتم هجری است.

تصفیه خانه سازمان آب بیلقان با تصفیه اولیه آب رودخانه کرج و طالقان آب را از طریق لوله‌های آبرسانی برای تصفیه کامل و شرب مردم تهران به تصفیه خانه کن ارسال می‌نماید. مرکز مخابرات شهرها و روستاهای واقع در جاده چالوس در بیلقان مستقر است.

اکثر مردم به زبان فارسی بدون لهجه صحبت می‌کنند و به ندرت کسی هنگام صحبت کردن لهجهٔ محلی دارد.[نیازمند منبع]

پانویس[ویرایش]

  1. ««بیلقان» تابلوی زیبای طبیعت با قاب تاریخی در استان البرز». قدس آنلاین | پایگاه خبری - تحلیلی. ۲۰۱۷-۰۷-۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۱-۲۳.