داده‌های عظیم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از بزرگ‌داده)
پرش به: ناوبری، جستجو

داده‌های عظیم، ابر داده، بزرگ‌داده یا داده‌های بزرگ (به انگلیسی: Big data) اصطلاحی است که به مجموعهٔ داده‌هایی اطلاق می‌شود که مدیریت، کنترل و پردازش آنها فراتر از توانایی ابزارهای نرم‌افزاری در یک زمان قابل تحمل و مورد انتظار است. مقیاس بزرگ‌داده، به طور مداوم در حال رشد از محدودهٔ چند ۱۰ ترابایت به چندین پتابایت، در یک مجموعهٔ داده واحد است. نـمونه‌هایی از بزرگ‌داده، گــزارش‌های وبی، سامانه‌های بازشناسی با امواج رادیویی، شبکه‌های حسگر، شبکه‌های اجتماعی، متون و اسناد اینترنتی، نمایه‌های جستجوهای اینترنتی، نجوم، مدارک پزشکی، آرشیو عکس، آرشیو ویدیو، پژوهش‌های زمین‌شناسی و تجارت در مقیاس بزرگ هستند. [۱]

مشخصات[ویرایش]

داده‌های عظیم میتوانند بر اساس مشخصات زیر تعریف شوند:

حجم - مقدار داده‌های تولید شده در این زمینه بسیار مهم است. اندازه داده‌ها ارزش و پتانسیل داده‌های مورد توجه به آن را تعیین می‌کند تا جایی که میتوان تصمیم گرفت که داده عظیم محسوب میشود یا خیر. نام 'داده‌های عظیم' به خودی خود شامل موضوعی است که نشان دهنده رابطه با اندازه زیاد داده می باشد.

تنوع - جنبه بعدی در داده‌های عظیم تنوع آن است. این بدان معنی است که دسته بندی داده‌های عظیم به ضرورت نیاز شناسایی شده توسط تحلیلگران داده دارد.این به افراد کمک می‌کند تا داده‌های و ارتباطتشان را دقیق تر تحلیل کنند تا از مزایا و رعایت اهمیت داده‌های عظیم به طور موثر استفاده کنند.

نرخ تولید - اصطلاح 'نرخ تولید' در این موضوع به سرعت تولید داده اشاره دارد و یا چگونگی سرعت تولید و پردازش داده‌ها برای پاسخگویی به خواسته‌ و چالش‌های پیش رو در مسیر رشد و توسعه است.

معادل فارسی[۲][ویرایش]

  • داده‌های عظیم: این عنوان بدلیل اینکه ریشه عربی دارد پیشنهاد نمی‌شود. ضمن اینکه بیشتر معادل کلماتی نظیر 'Huge'، 'Great و 'Enormous' می‌باشد.
  • داده‌های انبوه: انبوه بیشتر اشاره به واژه‌هایی نظیر 'dense' و 'mass' داردو بعنوان معدل برای big مناسب به نظر نمی رسد.
  • داده‌های حجیم: این عنوان بنظر مناسب نیست زیرا بیشتر به بعد 'Volume' یا حجم که یکی از مشخصات حوزه 'Big Data' است اشاره می‌کند.
  • بزرگ داده: این واژه در حال حاضر بیشتر برای معادل کلمه 'Large' استفاده می‌شود. (نظیر Large Scale: مقیاس بزرگ) و بنابراین پیشنهاد نمی‌شود.
  • وزرگ داده: این عنوان همان بزرگ است که در فارسی قدیم برای اشاره به عظمت مقام و یا وسعت قلمرو (معادل 'Great' و 'Vast') استفاده شده است.
  • کلان داده: این عنوان به نظر می‌رسد که برای 'Big Data' مناسبتر باشد. زیرا ترکیبات مشابه دیگری نیز دارد که ترجمه کلان برای آنهای نیز استفاده می‌شود (نظیر 'Big Approach': رویکرد کلان)
  • داده های بزرگ: این عنوان به نظر می‌رسد مناسب ترین معادل برای 'Big Data' باشد. زیرا هم به لحاظ مفهومی به Big اشاره دارد و هم از نظر مفرد یا جمع بودن، با Data همخوان است.

منابع[ویرایش]