برگردان نشانی شبکه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

برگردان نشانی شبکه (NAT=Network Address Translation)، در شبکه‌بندی رایانه‌ای، روشی است برای فرستادن و دریافت ترافیک شبکه از روش راهیاب که با بازنویسی IP سرچشمه و یا سرانجام سروکار دارد و گاه نیز با شماره درگاه‌های TCP/UDP که بسته‌های IP از آن می‌گذرند، سروکار دارد.

می‌توان گفت هنگامی که چند رایانه از راه LAN با هم پیوند دارند و هر یک نشانی IP محلی دارند و می‌خواهند از راه یک رایانه که به شبکه اینترنت پیوند دارد(WAN) و نشانی IP جهانی دارد از اینترنت بهره ببرند، در اینگاه از این روش بهره می‌برند.

checksumها (هم IP و هم TCP) نیز باید بازنویسی شوند تا تغییر و دگرگونی به کار بسته شود. بیش تر سیستم‌هایی که از NAT بهره می‌برند همین کار را برای توانا کردن چند میزبان بر روی شبکه پوشیده(خصوصی) انجام می‌دهند تا دسترسی به اینترنت از راه یک نشانی IP همگانی(عمومی) ممکن شود. بسیاری از سرپرست‌های شبکه، NAT را روشی آسان می‌دانند و بسیار از آن بهره می‌برند. به هر روی، NAT می‌تواند پیچیدگی‌هایی را در باره و پیوند میان میزبان‌ها (هاست‌ها) ایجاد کند و نیز می‌تواند بر کارکرد اثر بگذارد.

روشی است برای دستکاری ip آدرس ها در درون پروتکل تا بتوان آدرسها را از یک شبکه تارتانی به شبکه تارتانی دیگر جفتبندی کرد. به این جفتبندی mapping میگویند. با این راه بسته دادهها که به ip خواسته شده فرستاده میشود نخست دستکاری شده گویی که از آدرس دیگری فرستتاده خواهد شد. سپس هنگامی که داده بازگشت داده میشود با این روش بستهه بازگشتی دستکاری شده و به ip فرستنده راستین داده میشود. فرستاندهای گوناگونی که هر یک کارت تارتانی(Network card ) دارند, بستهه داده خود را به یک کارت میفررتاند که بر ان اینروش استوار است. واین کارت همان است که دادهها را با نوشتنه ip خود به همجا میفرستد و باز میگیرد.

برگردان نشانی شبکه و برگردان نشانی درگاه[ویرایش]

برگردان نشانی درگاه(PAT): برگردان نشانی شبکه(NAT):

منابع[ویرایش]