بحث الگو:فرگشت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

تکامل یا فرگشت[ویرایش]

آیا بهتر نیست که نام این الگو با نام مقالهٔ تکامل یکسان شود؟ هر دو فرگشت یا هر دو تکامل. فکر کنم مهم‌تر از انتخاب بین این دو هماهنگی بین مقالات زیست شناسی است. --Xyzrt (بحث) ‏۲۱ نوامبر ۲۰۱۲، ساعت ۰۲:۵۲ (UTC)

درود دوست عزیز. داستان از این قرار است که هر دو واژه «تکامل» و «فرگشت» برای اشاره به آن مفهوم به کار می‌روند. این میان واژه فرگشت پارسی است و توانایی خوبی برای جایگزینی واژه تکامل دارد. در واژه‌نامه زیست‌شناسی نیز جهت‌گیری به سوی فرگشت است تا تکامل و بسیاری واژگان مربوط به evolution با فرگشت بازگردانی شده‌اند و نه تکامل (مرتضی عطری، واژه‌نامه علوم زیستی، ۸۲۲-۸۲۳). واژه تکامل دارای اشتباه نیز هست، چرا که evolution صرفن به معنای «متکامل» شدن و بهتر شدن نیست بلکه دگرگون شدن در جهت همزیستی بهتر با محیط پیرامون است. نزدیک یک ماه پیش طبق نظرسنجی نوشتار «نظریه تکامل» به «تکامل» انتقال داده شد. دور نیست که تکامل را نیز به فرگشت منتقل کنیم!:) -- نوژن (بحث) ‏۲۱ نوامبر ۲۰۱۲، ساعت ۰۳:۴۱ (UTC)
وحدت رویه لازم است. اکثریت منابع در این خصوص بدین موضوع تکامل می گویند پس بر نام مقاله و الگو و... باید نام شایع نهاده شود. نمونه:درس تکامل موجودات زنده در دانشگاه تهران --نڬارا گپ ‏۲۱ نوامبر ۲۰۱۲، ساعت ۰۳:۵۹ (UTC)
جناب سیکاسپی راستش را بخواهید حوصله بحث ندارم. من خودم با استاد درس تماس می‌گیریم درخواست می‌کنم به دانشکده بگوید نام درس را عوض کنند. -- نوژن (بحث) ‏۲۱ نوامبر ۲۰۱۲، ساعت ۰۴:۰۸ (UTC)