بالاترین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بالاترین
لوگوی بالاترین
تصویر صفحهٔ اصلی بالاترین
صفحه اصلی بالاترین
نشانی http://balatarin.com
نوع اشتراک‌گذاری پیوندها (به طور عمده خبرهای اجتماعی و سیاسی)
عضویت فعال (قابل ثبت‌نام)
مالک مهدی یحیی نژاد و عزیز آشفته
پایه‌گذار مهدی یحیی نژاد و عزیز آشفته
راه‌اندازی ۱۶ اوت ۲۰۰۶

بالاترین یک وب‌گاه مشارکت عمومی و بر اساس رأی کاربران است که توسط مهدی یحیی‌نژاد در تاریخ ۱۶ اوت ۲۰۰۶ شکل گرفت.

این وب‌گاه که با هدف عرضه، پیدا کردن و جداکردن لینک‌های جدید توسط کاربران بر اساس ساختار وب‌سایت معروف دیگ (Digg) ایجاد شده، از ساختار رأی‌گیری برای هر لینک استفاده می‌کند.

در بالاترین تنها کاربران عضو شده حق رأی و اظهار نظر(کامنت) دارند. در زمان شروع به کار وب‌گاه بالاترین، عضویت برای همه آزاد بود اما پس از مدتی این امر فقط در صورتی تحقق می یافت که یکی از کاربران عضو، شخص جدید را دعوت میکرد. در حال حاضر وب‌گاه بالاترین بصورت موقت عضوگیری را متوقف کرده است. در وب‌گاه بالاترین لینک‌های تازه اضافه‌شده‌ای که بیشترین آرای کاربران را کسب کنند در صفحهٔ اول قرار می‌گیرند.

این سایت با استفاده از روبی آن ریلز نوشته شده‌است.[۱] از آژاکس هم در قسمت رأی دادن استفاده شده‌است.

حمله هکرها و اتهام‌ها[ویرایش]

خبرگزاری فارس، به طور ضمنی وبگاه بالاترین را به حمایت از اسرائیل و عدم حمایت از مردم غزه در جریان نبرد اسرائیل و غزه متهم و این حمله را در راستای حمایت از مردم غزه در جریان جنگ سایبری هکرها با اسرائیل قلمداد نمود.[۲]

انتقادها[ویرایش]

قوانین جدید و نارضایتی کاربران[ویرایش]

بالاترین در اواخر سال ۲۰۱۰ با تصویب قوانینی پیوندهایی را که مذاهب مختلف توهین می‌کردند، حذف کرد.[۳] این حذف با سلیقهٔ مدیر یا اداره‌کنندگان سایت صورت می‌گرفت.پس از این اتفاقات تعدادی از کاربران در بالاترین به اعتراض پرداختند و خواستار توضیح در این زمینه شدند.[۴] بالاترین نیز شروع به یک نظر خواهی عمومی در این زمینه کرد و نتایج آن را منتشر نمود.[۵] بر اساس این نظرخواهی ۵۷٪ کاربران و بازدیدکنندگان با این کار بالاترین مخالفت کردند.[۶] پس از اعلام نتایج، بالاترین توضیح داد که تشخیص توهین آمیز بودن یک مطلب را بر عهدهٔ خود کاربران می‌گذارند[۷] و در این کار دخالت نخواهند کرد.[۷] این امر دیری نپایید و مدیران دوباره شروع به حذف کاربران (حدود ۲۰۰ کاربر) و پیوندهای آن‌ها نمودند.[۸]

منابع[ویرایش]

  1. «درباره بالاترین». بازبینی‌شده در ۳ ژوئن ۲۰۱۰. 
  2. «بالاترین» در جنگ هکرها از کار افتاد
  3. «طرح یک ماههٔ حذف لینکهای توهین به ادیان از صفحه اول بالاترین». وبلاگ بالاترین، ۱۵ نوامبر ۲۰۱۰. بازبینی‌شده در ۲۷ دسامبر ۲۰۱۰. 
  4. ««پارتی‌بازی» و مناقشه بر سر مذهب در بالاترین». دیچه وله، ۱۸ نوامبر ۲۰۱۰. بازبینی‌شده در ۲۷ دسامبر ۲۰۱۰. 
  5. «اولین نتایج نظرسنجی در مورد لینکهای توهین‌آمیز به ادیان». وبلاگ بالاترین، ۳۰ نوامبر ۲۰۱۰. بازبینی‌شده در ۲۷ دسامبر ۲۰۱۰. 
  6. «نتایج خام نظرسنجی (صفحه ۳ جمع مخالفین=۵۷٪)». وبلاگ بالاترین، ۳۰ نوامبر ۲۰۱۰. بازبینی‌شده در ۲۷ دسامبر ۲۰۱۰. 
  7. ۷٫۰ ۷٫۱ «شفاف‌سازی طرح برخورد با لینک‌های توهین‌آمیز (این بیست و سه روز)». وبلاگ بالاترین، ۹ دسامبر ۲۰۱۰. بازبینی‌شده در ۲۷ دسامبر ۲۰۱۰. 
  8. «میزگرد: مقررات جدید «بالاترین» و انتقاد کاربران». دیچه وله، ۲۷ دسامبر ۲۰۱۰. بازبینی‌شده در ۲۷ دسامبر ۲۰۱۰. 

پیوند به بیرون[ویرایش]