باشگاه فوتبال شاهین اهواز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شاهین اهواز
ShahinClub logo.png
نام کامل باشگاهباشگاه فوتبال شاهین اهواز
تاریخ تأسیس۱۳۳۶
نام ورزشگاهتختی
اهواز
(گنجایش: ۳۰٬۰۰۰ نفر)
لیگلیگ برتر استان خوزستان
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
لباس اول
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
لباس دوم

باشگاه فرهنگی و ورزشی شاهین اهواز در سال ۱۳۲۶ بنابه توصیه دکتر اکرامی بنیانگذار باشگاه شاهین تهران توسط آقای حسن فاخری در اهواز تأسیس شد. بعد از انتقال آقای فاخری به تهران، آقای جبار امیر قلی‌زاده سرپرستی باشگاه را بعهده گرفت و پس از آن عبدالجلیل خزامی پور هدایت آنرا بعهده گرفت؛ و پس از آن آقای ابراهیم دشتی و بعد از آن دکتر محمد علی شریعتی و مهندس شهرام اشرفی و بعد مهندس علی ملک مدیریت باشگاه را بر عهده داشت. بعد از آن تا به اکنون مدیریت این باشگاه بر عبدالحسین سالمی می‌باشد. نامبردگان مدیر و مسئول باشگاه از ابتدا تا به اکنون بوده‌اند.

تیم‌فوتبال بزرگسالان شاهین اهواز بعد از انحلال تیم بزرگسالان خود و فروش جواز لیگ کشورش در رده‌های پایه تیم داری می‌کرد و جوانان‌زیادی را درمکتب خود پرورش می‌داد.

بعد ازانحلال تیم بزرگسالان این‌تیم‌ریشه دار. مرحوم عیدی کریمی رده‌های پایه را فعال نگه داشت تا اسم شاهین اهواز از یاد مردمان دیار کارون خروشان نرود و مکتب بزرگان‌فوتبال ایران‌همچنان زبان زد خاص عام باشد.

از سال ۹۰با دعوت مرحوم عیدی کریمی، داریوش حسن‌زاده به مجموعه باشگاه فرهنگی ورزشی شاهین‌اهواز پیوست ودر رده امید این‌باشگاه به عنوان سرمربی کار را شروع کرد.

دراوج بی مهری خیلی از پیشکسوتان و بزرگان استان و ورزش این داریوش حسن‌زاده بود که ۸سال عمر خودرا صرف باشگاه شاهین‌اهواز کرد و درفصل ورزشی ۹۶_۹۷ تیم بزرگسالان شاهین اهواز کارخودش را با این مربی جوان خوزستانی شروع کرد.

دراین‌راه محمد علی زنگنه و کاوه آزادمنش دوش به دوش این مربی جوان آمدند و درسختی‌ها کنار او ماندند. درفصل ورزشی ۹۷_۹۸دکترمحمودی خواه به عنوان مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی شاهین‌اهواز انتصاب شد و رده‌های پایه باشگاه شاهین‌اهواز طراوت خاصی به خود گرفت. وحال او در لیگ استان حضور وارد

تاریخچه[ویرایش]

باشگاه فرهنگی و ورزشی شاهین اهواز در سال ۱۳۳۶ بنابه توصیه دکتر اکرامی بنیانگذار باشگاه شاهین تهران توسط آقای حسن فاخری در اهواز تأسیس شد بعد از انتقال آقای فاخری به تهران، آقای جبار امیر قلی‌زاده سرپرستی باشگاه را بعهده گرفت و پس از آن عبدالجلیل خزامی پور هدایت آنرا بعهده گرفت؛ و پس از آن آقای ابراهیم دشتی و بعد از آن دکتر محمد علی شریعتی بهمراه مهندس اشرفی و بعد مهندس علی ملک مدیریت باشگاه را بر عهده داشت؛ و بعد از آن تا به اکنون مدیریت این باشگاه بر عبدالحسین سالمی می‌باشد. نامبردگان مدیر و مسئول باشگاه از ابتدا تا به اکنون بوده.

تاریخچه سر مربیان از ابتدا

آقای جاسم اهل ایرف، آقای حسین الماسی، آقای عبد دلفی، آقای داود شعیباوی، آقای عبدالمجید باقری نیا، آقای علی سلامات، آقای کرامت برهمند، آقای حسن سالمی، آقای رضا پرگر، آقای صادق سرخی، آقای سعید سلاماتی

افتخارات[ویرایش]

افتخارات و خدماتی که باشگاه شاهین اهواز به تیم‌های ملی فوتبال و بسکتبال ایران ارائه نموده‌است

حضور اولین باشگاه خوزستانی در جام باشگاه‌های آسیا در سال ۶۸

در سال ۳۹ و۴۱ و ۴۹ قهرمان باشگاه اهواز در سال ۶۷ قهرمان چهار جانبه

در سال ۵۱ قهرمان جام دوستی اهواز منطقه شرق آسیا و اقیانوسیه

در سال ۵۲ و ۵۴ قهرمان باشگاه‌های اهواز

در سال ۶۸ با هدایت عبدالمجید باقری نیا قهرمان جام حذفی[۱]

در سال ۶۸ با هدایت سر مربی علی سلامات و مقام سوم باشگاه‌های آسیا در جاکارتا، پایتخت اندونزی

در سال ۵۹ قهرمان جام حذفی استان در سال ۷۲ نایب قهرمان جام اتحادیه کشور

در سال ۵۹ قهرمان جام حذفی استان در سال ۷۸ تایب قهرمان دسته یکم کشور

در سال ۶۰ قهرمان باشگاه‌های اهواز در سال ۷۷ تیم بسکتبال شاهین قهرمان خوزستان

در سال ۶۵ و ۶۶ قهرمان باشگاه‌های اهوا ز تعداد ۸ بازیکن جوان و بزرگسال راه یافته به تیم ملی بسکتبال

در سال ۶۷ قهرمان جام حذفی کشور تعداد ۲۰ مربی در سطح استان و کشور

در سال ۸۷ لیگ دسته یکم کشور سرمربی علی سلامات و مربی صادق سرخی

در سال ۸۷و۸۸ یازدهم گروه ب

پانویس[ویرایش]

  1. «شاهین اهواز، محبوب قلب‌های همه ایران». varzesh3.com. دریافت‌شده در ۱۸ آگوست ۲۰۲۰.