اویرات‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کاروان اویرات

اویرات (به مغولی: ойрад) غربی‌ترین شاخه از مغول می‌باشند که خاستگاه اصلی ایشان کوه‌های آلتای در باختر مغولستان می‌باشد.

بیشتر اویرات‌ها امروزه در قالموقستان روسیه می‌زیند و در آنجا قالموق نامیده می‌شوند. دیگر اویرات‌ها در جمهوری خلق چین و مغولستان ساکن‌اند. از لحاظ تاریخی اویرات‌ها حاصل اتحاد چهار طایفهٔ بزرگ جونغار، ترگوت، دوربت و خشوت می‌باشند.

پیشینه[ویرایش]

اویرات‌ها از اقوام جنگل‌نشین بودند که در زمان چنگیزخان در غرب قلمرو اولیه چنگیز در مغولستان زندگی می‌کردند. آنها در سال ۱۲۰۷ تسلیم چنگیز شدند و در تاریخ امپراطوری مغول نقشی مهم ایفا کردند. اویرات‌ها در حدود سال ۱۶۱۵ به بودایی تبتی گرویدند.

کهنترین یادکردها از وجود این مردمان به کتاب تاریخ سری مغولان -که روایتگر سلسله‌نسب خاندان چنگیز بود- و به سدهٔ سیزدهم میلادی بازمی‌گردد. اینان در اتحادیهٔ مغول شرکت جسته و در یورش هولاکو خان به ایران همراهش بودند. در آینده نظز به اینکه اویرات‌ها در حد فاصل خانات جغتای و اردوی زرین می‌زیستند، نقش مهمی در ارتباط این دو داشتند و بسیاری از خان‌های مغول زنانی اویرات اختیار می‌کردند.

دربارهٔ ریشهٔ نام ایشان اختلاف نظر هست و ممکن است تغییریافتهٔ عبارت مغولی «دوربن آورد» (Dörben Öörd) به معنای چهار متحد باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Oirats," Wikipedia, The Free Encyclopedia, https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Oirats&oldid=699594358 (accessed March 24, 2016).