پرش به محتوا

اوگوستو سزار ساندینو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اوگوستو سزار ساندینو
Augusto César Sandino
نام هنگام تولدAugusto Nicolás Sandino
زادهٔ۱۸ مهٔ ۱۸۹۵
Niquinohomo, بخش ماسایا، نیکاراگوئه
درگذشت۲۱ فوریهٔ ۱۹۳۴ (۳۸ سال)
ماناگوئه، نیکاراگوئه
علت مرگترور
آرامگاهنامشخص
ملیت نیکاراگوئه
شهروندی نیکاراگوئه
سال‌های فعالیت۱۹۲۷–۱۹۳۴
شناخته‌شده برایرهبر انقلاب نیکاراگوئه
جنبشArmy in Defense of the National Sovereignty of Nicaragua (Ejército Defensor de la Soberanía Nacional de Nicaragua, or EDSN)
مخالف(ها)Somoza family، ایالات متحده آمریکا
همسر(ها)Blanca Arauz
امضاء

اوگوستو سزار ساندینو (به انگلیسی: Augusto César Sandino) ‏ (۱۸ مه ۱۸۹۵–۲۱ فوریه ۱۹۳۴) «سرخ‌پوست بزرگ‌مرد» در خانواده‌ای مرفه و زمین‌دار پرورش یافت و مدت‌ها در شرکت‌های آمریکایی کار کرده بود. وی ارتشی به نام «ارتش دفاع از حاکمیت ملی نیکاراگوئه» فراهم ساخت. وی را زاپاتای آمریکای مرکزی نام نهاده‌اند.[۱]

ساندینو ارتشی شورشی به راه انداخت و تا ۱۹۳۳ با عملیات چریکی علیه حضور آمریکا مبارزه کرد. این عملیات ساندینو را به سمبل وطن‌پرستی برای نیکاراگوا و سایر مخالفین مداخلات آمریکا تبدیل کرد.

ساندینو بلافاصله با پایان دادن به شورش با دولت ساکاسا قرارداد متارکه جنگ را امضا کرد. تنش بین گارد ملی و ساندینو ادامه یافت و سرانجام در سال ۱۹۳۴ ساندینو توسط افسران گارد ملی به قتل رسید. ساندینو به قهرمان بسیاری از مردم نیکاراگوئه تبدیل شد، و نام او بیش از ۴۰ سال پس از قتلش در تلاش‌های انقلابی برای سرنگونی دولت و تغییر بنیادی جامعه نیکاراگوئه، توسط ساندنیست‌ها به نشانه انقلاب تبدیل گردید.

منابع[ویرایش]

  1. صالحی ۱۳۶۴، ص ۳۷–۴۰(=۲۰۰)