انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

انتشارات جهاددانشگاهی مشهد نام یکی از مؤسسه‌های انتشاراتی ایران است که در سال ۱۳۶۰ تأسیس شد. محور اصلی فعالیت این ناشر کتب محیط زیست و کشاورزی است.

تاریخچه[ویرایش]

انتشارات جهاددانشگاهی مشهد که در سال ۱۳۶۰ تأسیس شد برای ارتقای سطح علمی و فرهنگی و رفع نیازهای موجود دانشگاه، به معرفی محققان و پژوهشگران کشور و نشر آثار آن‌ها همت گماشت و در این راستا توانسته‌است چاپ بیش از ۵۰۰ عنوان کتاب در رشته‌های مختلف علوم انسانی، پزشکی، مهندسی، علوم پایه، کشاورزی و محیط زیست و آثار دانشجویی را در کارنامه خود به‌ثبت برساند که تعدادی از این آثار چندین‌بار تجدید چاپ شده‌اند. نظر به فعالیت‌های گسترده انتشارات جهاددانشگاهی مشهد، این مرکز در سال ۱۳۷۵، در نهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، تندیس بلورین و لوح تقدیر ناشر برگزیده شهرستانی را به‌خود اختصاص داد و در سال ۱۳۸۲ به‌خاطر نشر علوم زیست‌محیطی مورد تقدیر جشنواره ملی محیط زیست قرار گرفت. در همین سال دبیرخانه دهمین دوره کتاب سال دانشجویی به‌خاطر چاپ کتاب باران (نخستین کتاب شعر دانشجویان ایران) از انتشارات جهاددانشگاهی مشهد تقدیر نمود. در آبان سال ۱۳۹۳، این انتشارات رتبه دوم ناشر کتاب‌های زیست‌محیطی را در نخستین جشنواره کتاب سال محیط زیست کسب نمود. تعدادی از کتاب‌های چاپ این مرکز، که در زیر می‌آید، به‌عنوان کتابهای برگزیده معرفی شده‌است.

کتابهای برگزیده[ویرایش]

  • سال ۱۳۶۷، جنبه‌های فیزیولوژیکی زراعت دیم: ترجمه دکتر علیرضا کوچکی؛ کتاب سال جمهوری اسلامی ایران
  • سال۱۳۷۵، مقدمه‌ای بر اکولوژی رفتار ، ترجمه عبدالحسین وهاب‌زاده؛ کتاب سال جمهوری اسلامی ایران
  • سال۱۳۷۶، ایمونولوژی سلولی و مولکولی۱۹۹۴: ترجمه دکتر فریدحسینی، دکتر حسن برادران و سیدعبدالرحیم رضایی؛ کتاب سال جمهوری اسلامی ایران
  • سال ۱۳۸۶، سوسیوبیولوژی؛تلفیق نوین: ترجمه عبدالحسین وهاب‌زاده؛ کتاب سال ایران
  • سال ۱۳۸۷، از اسطوره تا حماسه: تألیف سجاد آیدنلو؛ برنده جایزه ادبی جلال آل آحمد
  • سال۱۳۸۹، بوم‌شناسی: تألیف چارلز جی. کربز، ترجمه عبدالحسین وهابزاده؛ برنده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی

منبع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]