امپرسیون، طلوع آفتاب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
امپرسیون، طلوع آفتاب
هنرمندکلود مونه
سال۱۸۷۲
موادرنگ روغن بر روی کرباس
ابعاد
۴۸ سانتی‌متر × ۶۳ سانتی‌متر (۱۸٫۹ اینچ × ۲۴٫۸ اینچ)
مکانموزه مارموتان مونه، پاریس

امپرِِسیون، طلوع خورشید (به فرانسوی: Impression soleil levant) نام اثری است از نقاش سرشناس فرانسوی، کلود مونه (۱۸۴۰ - ۱۹۲۶ میلادی) که جنبش هنری امپرسیونیسم نام خود را از آن گرفته‌است.

این اثر که به سال ۱۸۷۲ امضا شده‌است (با اینکه تحقیقات جدید فاش کرد که تاریخ پایان این اثر، ۱۸۷۳ یعنی یک سال پس از امضای نقاش بر پای اثر بوده‌است)، لنگرگاه لوآور (به فرانسوی: Le Havre) در شمال غربی فرانسه را به تصویر کشیده‌است.

نقاش برای کشیدن این منظره از ضربه‌های بسیار نرم و تماس‌های بی‌نظم قلم مو بر سطح بوم استفاده کرده‌است که به جای تماسها در ترسیم کلاسیک، فقط اشاره‌ای دارد.

این تابلو در سال ۱۸۷۴ میلادی و در جریان اولین نمایشگاه هنری مستقل امپرسیونیست‌ها (که در آن تاریخ به این نام شناخته نمی‌شدند)، به نمایش عمومی گذاشته شد. لویی لِروا (به فرانسوی: Louis Leroy) منتقد، نقاش و نمایشنامه‌نویس فرانسوی در حالی که از نام این اثر استفاده کرده بود، متنی تمسخرآمیز در روزنامه هیاهو (به فرانسوی: Le Charivari) با عنوان نمایشگاه امپرسیونیست‌ها منتشر کرد و ناخواسته، جنبش هنری جدید را نامگذاری نمود.

مونه در ترسیم شاهکارش، خورشید را با همان میزان درخشندگی که آسمان اطرافش دارد کشیده‌است که این شرایط، فقط در حالتی متصور است که غلظت رطوبت هوا، بالا باشد که خود باعث تغییرات در انرژی امواج نور دریافت شده می‌گردد. این ویژگیٍ امپرِِسیون، طلوع خورشید که باعث متمایز شدن خورشید از آسمان اطرافش شده‌است، به دلیل استفاده از رنگهای مکمل سرد و گرم به جای تغییر در مقدار یا روشنایی رنگ‌هاست.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]