امامزاده عسکر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
امامزاده
بسم اللّه الرّحمن الرّحیم
عسکر
Shajare name emamzade asghar.jpg
شجره نامه امامزاده عسگر از نسخه خطی کتاب بحرالانساب
نقش امامزاده
نام عسکر
مدفن جنوب شرقی منطقه گیوه چرمی در روستایی به همین نام و در فاصله کمی از روستای برزیان
پدر یوسف بن یعقوب بن محسن بن زین العابدین

بنیاد سازه[ویرایش]

بنای امامزاده قدیمی، از گچ و سنگ اخته شده و ابعاد آن ۴×۵ متر است. دارا گنبد خانه‌ای ۴×۴ متر که در بالای آن گنبدی مخروطی به ارتفاع ۴۴ متر از ابتدای سقف تا نوک استوار گردیده و در زیر آن مرقد امامزاده به ابعاد ۱۵۰×۱۰۰×۸۵ سانتی‌متر قرار گرفته‌است. این گنبد خانه در جهت غرب بنا و درب آن رو به غرب باز می‌شود. متصل به گنبد، یک واحد اتاق ۴×۳ متر قرار دارد که با گچ و سنگ که سقف آن با تیر آهن پوشش داده شده که جهت زائر سرا مورد استفاده قرار می‌گیرد، و درب ورودی آن به طرف غرب باز می‌شود، و این درب به شکل قدیمی با چوب ساخته شده‌است. بنای اولیه ساختمان چندان قدیمی نیست، حدوداً به اواخر دورهٔ قاجار بر می‌گردد. تلاشهایی از سوی قوم روتخلی انجام شده تا این منطقه را صاحب شوند اما طبق شواهد قدرتمند این منطقه را به نام گیوه چرمی می‌دانند.

تاریخچه[ویرایش]

یکی از آگاهان این روستا نقل می‌کند در زمان گذشته امامزاده چندین بار به خواب یکی از مؤمنین روستا آمده، و چنین بیان داشته که: در فلان نقطه مرقد ما قرار گرفته‌است، نهایتاً مردم روستا در آنجا تجمع و حفاری کردند، درست آنچه بیان شده، صحت داشته و از همان روز قبه و بارگاهی بر قبر ساخته شد. در فاصله ۵۰ متری بقعه چشمه آب شیرینی جاری است و آب آن قابل شرب و گوارا است. این بنا از ابتدای احداث (۱۳۳۵ ه. ق) تا کنون چندین بار مرمت و تعمیر گردید، اما در سال (۱۳۶۲ ه. ش) با همیاری مردم روستا باز سازی و باز پیرایی اساسی شد. در رابطه با شجره نامه امامزاده به استناد اقوال سالخوردگان و آگاهان محلی و اعتقادات منطقهٔ از اولاد واحفاد سجاد می‌باشد؛ و اخیراً یعنی از سال ۱۳۸۵ مجدداً بنای مذکور تخریب و با مصالح روز و به سبک جدید در حال بازسازی می‌باشد.

بقعه امامزاده عسکر واقع در جنوب شرقی منطقه روتلخی در روستایی به همین نام و در فاصله کمی از روستای برزیان از طایفه گیوه چرمی، واقع است. نسب این امامزاده به سجاد زین العابدین می‌رسد.

شجره نامه[ویرایش]

امامزاده عسکر فرزند امامزاده یوسف فرزند امامزاده یعقوب فرزند امامزاده محسن فرزند امام زین العابدین دانسته می‌شود.

منابع[ویرایش]

دائرةالمعارف شجره آل رسول/ جلد سوم /ستارگان پراکنده اسلام زمین (در ذکر احوال امام‌زادگان کرانه‌های جنوبی خلیج فارس و دامنه شمالی و شرق جبال زاگرس) / درویش غلام علی محمدی خشاب نژاد سوق / چاپ اول / صفحه ۲۳۴ تا ۲۳۵