پرش به محتوا

اقلیم گرم‌دشت حاره‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اقلیم ساوان)
پراکندگی اقلیم گرم‌دشت حاره‌ای (Aw/As) یا اقلیم ساوان در جهان

اقلیم گرم‌دشت حارّه‌ای یا اقلیم ساوانای حارّه‌ای که آب و هوای خشک و مرطوب حارّه‌ای[۱] نیز نامیده می‌شود، در طبقه‌بندی اقلیمی کوپن با Aw و As نشان داده شده می‌شود. اقلیم گرم‌دشتی دارای میانگین دمای ماهیانه بالای ۱۸ درجه سانتیگراد در هر ماه از سال است و خشک‌ترین ماه آن دارای بارش کمتر از ۶۰ میلی‌متر و میزان بارش خشک‌ترین ماه کمتر از یک بیست پنجم کل بارش سالانه است. این ویژگی آخر در تقابل با ویژگی اقلیم موسمی است، زیرا در اقلیم موسمی خشک‌ترین ماه بیشتر از یک بیست و پنجم کل بارش سالانه بارش دارد. اقلیم گرم‌دشتی ذاتاً نسبت به اقلیم موسمی باران کمتری به خود می‌بیند و فصل‌های خشک آن طولانی‌تر است. از نظر گیاهی و جانوری غنی است. از گونه‌های مشهور آن درختان بائوباب است.

سه نوع اصلی اقلیم در گروه A وجود دارد: اقلیم جنگل‌های بارانی حاره‌ای (Af)، اقلیم موسمی حاره‌ای (Am) و اقلیم گرم‌دشت حاره‌ای (Aw یا As). هر سه دسته در این اقلیم بر اساس بارش (P) خود طبقه‌بندی می‌شوند و Pdry نشان‌دهنده بارش در خشک‌ترین ماه سال است. در اقلیم جنگل‌های بارانی گرمسیری، Pdry باید بزرگ‌تر یا مساوی ۶۰ میلی‌متر (۲٫۴ اینچ) باشد. در اقلیم موسمی حاره‌ای، Pdry باید در محدوده‌ای بین تا ۶۰ میلی‌متر (۲٫۴ اینچ) باشد. در اقلیم گرم‌دشت حاره‌ای یا اقلیم ساوانا نیز Pdry باید کمتر از باشد.

برازیلیا، برزیل
نمودار اقلیمی (راهنما)
ژفمآمژژآساُند
 
 
۲۴۱
 
۲۷
۱۷
 
 
۲۱۵
 
۲۷
۱۷
 
 
۱۸۹
 
۲۷
۱۸
 
 
۱۲۴
 
۲۷
۱۷
 
 
۳۹
 
۲۶
۱۵
 
 
۸٫۸
 
۲۵
۱۳
 
 
۱۲
 
۲۵
۱۳
 
 
۱۳
 
۲۷
۱۵
 
 
۵۲
 
۲۸
۱۶
 
 
۱۷۲
 
۲۸
۱۷
 
 
۲۳۸
 
۲۷
۱۸
 
 
۲۴۹
 
۲۶
۱۸
میانگین بالاترین و پایین‌ترین دما به مقیاس سانتیگراد
بارندگی به مقیاس میلی‌متر
منبع: [۱]

اقلیم‌های گرم‌دشت حاره‌ای عمدتاً بین عرض‌های جغرافیایی ۱۰ درجه و ۲۵ درجه شمالی- جنوبی و اغلب در حاشیه‌های بیرونی مناطق حاره‌ای وجود دارند. مناطق اصلی این اقلیم شامل آفریقای مرکزی، بخش‌هایی از آمریکای جنوبی و همچنین شمال و شرق استرالیا است. محدوده دمایی اقلیم ساوانا بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد (۶۸ تا ۸۶ درجه فارنهایت) است. در تابستان دمای بین ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد است، در حالی که در زمستان دما بین ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد است اما همچنان بالاتر از میانگین ۱۸ درجه سانتی‌گراد باقی می‌ماند.[۲] میزان بارندگی سالانه بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌متر است. خشک‌ترین ماه‌ها معمولاً در زمستان است و کمتر (اغلب بسیار کمتر) از ۶۰ میلی‌متر بارندگی دارند.[۳]

مناطق دارای اقلیم ساوانا معمولاً دارای زمین‌های مسطح پوشیده از پوشش گیاهی مرتعی و درخت‌زارها هستند. این زیست‌بوم‌های علفزاری تقریباً ۲۰ درصد از سطح زمین را می‌پوشانند.[۴] انواع پوشش گیاهی مرتعی شامل علف رودز، چمن جو دوسر قرمز، چمن ستاره‌ای و علف لیمو است.[۵]

منابع[ویرایش]

  1. کاویانی، محمدرضا؛ علیجانی، بهلول (۱۳۸۴). مبانی آب و هواشناسی. تهران: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت). شابک ۹۶۴-۴۵۹-۳۸۹-۸.
  2. "Blue Planet Biomes - Savanna Climate". www.blueplanetbiomes.org. Retrieved 2020-04-03.
  3. "The grassland biome". ucmp.berkeley.edu. Retrieved 2022-04-26.
  4. "Savanna Biome: Location, Climate, Temperature, Plants and Animals". Conserve Energy Future (به انگلیسی). 2018-08-26. Retrieved 2020-04-03.
  5. "KDE Santa Barbara". kids.nceas.ucsb.edu. Retrieved 2020-04-03.

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Tropical savanna climate». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.