اصلاح بازار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

انواع اصلاح‌ها عبارتند از: «اصلاح‌های ساده، زیگزاگ یا ABC، پهنه، مثلث و پیچیده». سه نوع کاربردی آن‌ها اصلاح‌های ساده، ABC و پیچیده هستند. روش معامله در هر یک از انواع اصلاح‌ها متفاوت است.

اصلاح‌های ساده[ویرایش]

اصلاح‌هایی که تنها از یک موج تشکیل شده‌اند اصلاح‌های ساده نامیده می‌شوند. جهت یافتن انتهای اصلاح‌های ساده، معمولاً از تکنیک‌های معامله‌گری مبتنی بر خطوط و ابزار فیبو Ret استفاده می‌شود. تکنیک‌های رایج جهت یافتن انتهای اصلاح‌های ساده استفاده از انواع خطوط، یعنی خط روند صعودی، نزولی، چند محوره، چنگال اندروز و الگوی کفش است.

اصلاح‌های ABC[ویرایش]

اصلاح‌های دارای سه موج را اصلاح‌های ABC می‌نامند. از مزایای این اصلاح‌ها، قابلیت تشخیص منطقه قیمتی و زمانی پایان آن‌ها است.

ABC Correction

در این اصلاح‌ها

  1. موج C باید از موج A فراتر رود.
  2. اگر قیمت به محدوده موج A بازگردد، شرایط حداقل برای اصلاح برآورده شده‌است.
  3. پیشروی قیمت از انتهای موج B، نشان از پایان اصلاح است.

در این اصلاح انتهای موج C حتماً پایین‌تر از کف موج A است. تا زمانی که کندل‌ها به محدوده کف A بازنگشته‌اند نمی‌توان تفاوتی بین این الگو که تأکید بر ادامه روند صعودی قبلی و الگوی ۱۲۳ نزولی که تأکید بر آغاز روند نزولی جدید دارد، در نظر گرفت.

الگوی ۱۲۳ چارلز داو و اصلاح ABC در مقابل یکدیگر هستند. شکل‌گیری این الگو در یک روند صعودی، تداعی‌کننده الگوی‌های ۱۲۳ نزولی و اصلاح ABC است. اگر آن را ۱۲۳ نزولی بدانیم انتظار ریزش داریم. در صورتی‌که ABC در نظر گرفته شود، نزول اخیر را موقتی دانسته و احتمال ادامه صعود را می‌دهیم. تا زمانی که کندل‌ها به محدوده کف A نفوذ نکرده باشند، نمی‌توان این الگو را اصلاح نامید و تکمیل اصلاح منوط به گذر از سقف B است.

اصلاح‌های پیچیده[ویرایش]

اصلاح‌های بیش از سه موج را اصلاح پیچیده می‌نامند. اصلاح‌های پیچیده ساختاری متداخل دارند یعنی قله‌ها و دره‌های متوالی در محدوده یکدیگر قرار می‌گیرند. در روندها، این تداخل یا همپوشانی بین قله‌ها و دره‌های متوالی وجود ندارد.

Complex Correction
    1. اصلاح‌های پیچیده، ساختاری متداخل دارند.
  1. اصلاح‌های پیچیده، معمولاً به شکل الگوهای کلاسیک ظاهر می‌شوند.
  2. اصلاح‌های پیچیده، ساختاری کند دارند.
  3. حجم معاملات دراصلاح‌های پیچیده کاهش می‌یابد.

پانویس[ویرایش]

منابع برای مطالعه بیشتر[ویرایش]

[۱][۲]

  1. هنر معامله در یک اصلاح پیچیده - نوشته: کریم عزتی فر - انتشارات آراد - شماره کتابشناسی ملی: ۳۶۶۴۱۳۴
  2. استراتژی‌های معاملاتی با بیشترین احتمال موفقیت/ رابرت ماینر؛ ترجمه سینا محامی، ابراهیم صالح‌رامسری. - شماره کتابشناسی ملی:۳۶۶۴۱۳۴