اسپلیتر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
D-Link DSL-10MF-NZ and DSL-11MF-NZ 20080103.jpg
DSL-filter-splitter-circuit-0a.jpg

اسپلیتر یا میکروفیلتر (به انگلیسی: Micro Filter Splitter) دستگاهی است که عمل تفکیک امواج صوتی (تلفنی) و داده را بر روی خط تلفن انجام می‌دهد.

یکی از مشکلاتی که با راه اندازی اینترنت پرسرعت به وجود می‌آید پارازیتی است که روی خط تلفن ایجاد می‌شود. این پارازیت یا همان نوفه (= نویز) باعث خواهد شد تا در هنگام مکالمه صدای واضحی دریافت و ارسال ای دی اس ال نشود؛ بنابراین همیشه در کنار خرید یک مودم splitter باید دستگاه کوچک دیگری را به نام اسپلیتر که البته قیمت چندانی هم ندارد، تهیه کنید.

چگونگی عملکرد[ویرایش]

اسپلیتر به گونه‌ای طراحی شده‌است که می‌تواند صدا را از داده یا همان (data) جدا کند. وجود این وسیله، مانع از تداخل امواج آنها با هم شده و کیفیت دریافت صدا و همچنین دیتا را بالا می‌برد. نبودن این دستگاه از طرفی پارازیت صدا و از طرف دیگر قطع و وصل مداوم اینترنت را به دنبال خواهد داشت.

محل نصب[ویرایش]

مناسب است اسپلیتر در ابتدایی‌ترین محل ورود خط تلفن قرار گیرد و پس از آن به مودم و گوشی تلفن وصل شود. در واقع به غیر از مودم تمامی دستگاه‌هایی که از خط تلفن استفاده می‌کنند (مانند: پوز، سانترال، فکس) باید دارای اسپلیتر باشند. درصورت استفاده این دستگاه‌ها از پریز دیگر، الزامیست اسپلیتر بر سر راه هریک جداگانه قرار گیرد. طریقه استفاده از این دستگاه به این صورت است که خط تلفن به عنوان ورودی آن در نظر گرفته می‌شود. خروجی آن هم از ۲ قسمت تشکیل شده که یکی برای اتصال به مودم و دیگری برای تلفن طراحی شده‌است. به کمک این وسیله پارازیت خط تلفن نیز برطرف خواهد شد. اسپلیتر وسیله‌ای برای استفادها از مودم‌های ای دی اس ال است.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. "Adsl splitter". Magasin informatique YBET à Chiny. Retrieved October 30, 2018.