اسنوبرد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اسنوبرد با اتصلات نرم
سر خوردن با اسنوبرد
پریدن با اسنوبرد

اسنوبرد به تخته‌ای می‌گویند که به عنوان یک اسکی پهن به کار می‌رود. اسنوبردهای حرفه‌ای معمولاً همراه با وسایل جانبی شامل اتصال‌ها و بوت‌های مخصوص استفاده می‌شوند. اسنوبرد همچنین برای نامیدن ورزش و تفریح استفاده از این تخته‌ها برای سر خوردن بر روی برف نیز به کار می‌رود. این رشته ورزشی هم اکنون در چهار ماده مختلف در بازی‌های المپیک زمستانی دنبال می‌شود. اسکی

اگر به اسکی علاقمند شدید و قصد امتحان کردن این ورزش مفرح زمستانی را دارید، بهتر است قبل از شروع مطالب زیر را بدانید. برای اسکی، اول باید بین اسنوبورد (Snowboard)و آلپاین(Alpine)، انتخاب کنید: انتخاب تفاوت این دو رشته به شرح زیر است:

  • قیمت تجهیزات: تجهیزات آلپاین گرانتر هستند، تجهیزات اسکی آلپاین پیچیده تر و بیشتر هستند.
  • سرعت یادگیری: یادگیری اسنوبورد راحتتر از آلپاین است. تعداد حرکتها در اسنوبورد به مراتب کمتر از آلپاین است. برای شروع آلپاین، استفاده از مربی، برای حداقل 5 تا 10 جلسه ضروری است، در حالیکه برای اسنوبورد، با 3 جلسه تمرین با مربی هم می توان شروع کرد.
  • لذت از ورزش: کاملا بستگی به روحیه افراد دارد، آلپاین بسیار سریعتر از اسنوبورد است، آدرنالین بیشتری ترشح کرده و دامنه حرکت بیشتری دارد، در حالیکه اسنوبورد آزادی بیشتری در انتخاب پیست دارد و می تواند در مسیرهای نکوبیده، پودری و ... به راحتی اسکی کند. اسکی باز آلپاین، برای اسکی در مسیرهای نکوبیده و آف پیست (Off pist) نیازمند مهارت و تجربه زیادی است.
  • امنیت: احتمال آسیب در هر دو رشته ورزشی وجود دارد، در صورت رعایت نکات ایمنی و تعلیم توسط مربی اسکی، احتمال آسیب دیدگی به حداقل می رسد. ولی برای مقایسه این دو رشته با هم باید گفت، آلپاین به دلیل سرعت بیشتر، کمی خطرناکتر است. در آلپاین آسیبهای زانو و مخصوصا رباط صلیبی و مینیسک شایع هستند، در حالیکه در اسنوبورد، آسیبهای مچ دست، کمر، شانه و استخوان ترقوه شایعتر هستند. تنظیمات مربوط به فیکس در آلپاین، باید توسط مربی صورت گیرد.مطالعه مقاله در سایت ویکی راهنما www.wikirahnama.com