ادوبی آدیشن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Adobe Audition
Adobe Audition CS6 Icon.png
Adobe Addition CS6.png
ادوبی آدیشن در حال اجرا بر روی ویندوز ۸
توسعه‌دهنده نرم‌افزار ادوبی
انتشار ابتدایی ۱۸ اوت ۲۰۰۳
نسخهٔ پایدار
CC (۶٫۰) / ۱۷ ژوئن ۲۰۱۳؛ ۴ سال پیش (۲۰۱۳-۰۶-17)
سیستم‌عامل
گونه محیط کار صوتی دیجیتال
پروانه Trialware
وبگاه adobe.com/products/audition/

ادوبی آدیشن (نام قبلی: کول ادیت پرو) یک نرم‌افزار ویرایش فایل‌های صوتی است که توسط کمپانی ادوبی ارائه می‌شود. این نرم‌افزار امکان تبدیل، میکس، و اعمال افکت‌های صوتی را روی فایل‌های صوتی مانند MP۳، WAV، WMA و غیره را فراهم می‌کند.

نسخه‌ها[ویرایش]

آخرین نسخهٔ این نرم‌افزار ویرایش 5 (cs6.0) است که در آپریل سال ۲۰۱۲ توسط کمپانی معتبر ادوبی منتشر شد و می‌توان آن را بر روی سیستم‌عامل‌هایی نظیر Xp(SP3), Vista, Seven ویا حتی ویندوز تازه پخش شدهٔ Eight نصب کرد. [نیازمند منبع] Adobe audition نسخه جدید نرم‌افزار Cool Edit می‌باشد، همان گونه که از نام ان پیدا است، این برنامه به ویرایش، Mix , ضبط صدا و عملیات بر روی فایل‌های صوتی می‌پردازد. صدا از مرتعش شدن مولکول‌های هوا به وجود می آید. این ارتعاشات، مولکول‌های هوا را به جلو می‌راند و سبب می‌شود که فشار هوا کمی زیاد شود. سپس مولکول‌های تحت فشار به مولکول‌های اطراف خود نیرو وارد می‌کنند و که به نوبه خود به مجموعه بعدی مولکول‌ها فشار می آورد و... که این عمل باعث به وجود آمدن یک موج فشار بالا می‌شود که در هوا حرکت می‌کند. حوزه‌های فشاربالا با حرکت خود در هوا حوزه‌های فشار پایین را بر جای می‌گذارند. هنگامی که این حوزه‌ها به ما می‌رسند پرده گوش را به ارتعاش در می آورند و ما صدا را می‌شنویم. هنگامی که ما یک Waveform را می‌بینیم که صدا را نمایش می‌دهد، در حقیقت موج‌های فشار هوا را نمایش می‌دهد. خط صفر نشانگر سکون مولکول‌های هوا می‌باشد. هنگامی که خط‌ها به سمت بالا می‌روند، نشانگر فشار بالا و برعکس.

A sound wave represented as a visual waveform. A. Zero line. B. Low pressure area. C. High pressure area.

می‌توان به وسیله Audition به تهیه و ویرایش و نمایش حلقه‌ها پرداخت. حلقه‌ها درmulti track view کار برد بسیاری دارند. Time Stretching بدون تغییر دادن (زیر یا بم کردن) صدا زمان آن را افزایش می‌دهد. این تکنیک خصوصاً برای اندازه کردن صدا بر روی video بسیار مناسب است. این کار را می‌توان با استفاده از Clip>Time Stretch Properties انجام داد. فایل‌های صوتی که به صورت Wav می‌باشند فضای بسیار زیادی را اشغال می‌کنند. مثلاً یک فایل آهنگ سه دقیقه‌ای ممکن است حجمی برابر 30 Mb بر روی Hard disk اشغال کند. Audition این قابلیت را به ما می‌دهد که حجم فایل‌ها را کم کنیم.

فایل‌های صوتی که به صورت Wav می‌باشند فضای بسیار زیادی را اشغال می‌کنند. مثلاً یک فایل آهنگ سه دقیقه‌ای ممکن است حجمی برابر 30 Mb بر روی Hard disk اشغال کند. Audition این قابلیت را به ما می‌دهد که حجم فایل‌ها را کم کنیم.

Mp3 pro تکنیک جدید compression می‌باشد که Bit rate پایین‌تری از mp3های معمولی استفاده می‌کند. Bit rateهای معمول در mp3های معمولی ۱۹۲و۱۶۰و ۱۲۸ می‌باشند. در حالی که mp3 pro معمولاً از bit rate 96 – یا ۸۰ و ۶۴- استفاده می‌کند. Mp3 pro از تکنیکی به نام Spectral Band Replication یا (SBR) استفاده می‌کند؛ که Frequencyهای پایین در Bit rateهای پایین کمپرس می‌شوند و frequencyهای بالا کمپرس نمی‌شوند بلکه توسط play back device دوباره ساخته می شونn اگر نرم‌افزارMp3 player با mp3 pro سازگار نباشد frequencyهای بالا را نا دیده می‌گیرد که به پایین آمدن کیفیت صدا منجر می‌شود. هم چنین می‌توان فایل‌های صدا با کیفیت عالی از Audition را در Adobe Premiere وارد کرد و به راحتی صداهایی که در Premiere تولید شده است را در multi track view باز کرد. هم چنین می‌توان از تکنیک‌های Noise Reduction برای پاکسازی soundtrackهای ویدئو استفاده کرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

سایت رسمی مقایسه نرم‌افزارهای ویرایش صدا

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Adobe Audition" Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/wiki/adobe_audition