پرش به محتوا

آتولیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اتولیا)
اتولیا
Αἰτωλία
Ancient and modern Thermon, Aetolia
Ancient and modern Thermon, Aetolia
موقعیت اتولیا در نقشه
موقعیت اتولیا در نقشه
مختصات:
LocationWestern Greece
Major citiesThermon
DialectsDoric
Key periodsاتحاد ایتولی
(290–189 BC)

آتولیا (به یونانی: Αἰτωλία، به زبان رومی: Aἰtōlía) منطقه کوهستانی یونان در ساحل شمالی خلیج کورینت است که بخش شرقی واحد منطقه ای مدرن آتولی-آکارنانیا را تشکیل می‌دهد.

رود آچلوس، آتولی را از آکارنانیا در غرب جدا می‌کرد. در شمال با اپیروس و تسالی مرزهایی داشت. در شرق با اوزولیان لوکریس. و در جنوب، ورودی خلیج کورینت، حدود آتولی را مشخص می‌کرد.

در دوران کلاسیک، آتولی شامل دو بخش بود: «اتولیای قدیم» (به یونانی: Παλιά Αιτωλία، به زبان رومی: Paliá Aitolía) در غرب، از Achelous تا اوینوس و کالیدون. و «اتولیای جدید» (به یونانی: Νέα Αιτωλία، رومی شده: Néa Aitolía) یا «اتولیای اکتسابی» (به یونانی: Αἰτωλία Ἐπίκτητος، رومی: Aitolía Epíktitos) در شرق، از ایونوس و کالیدون گرفته تا اوزولیان لوکریانس. این ایالت دارای منطقه ساحلی هموار و پربار، اما نواحی داخلی غیرمولد و کوهستانی است. کوه‌ها حاوی حیوانات وحشی بسیاری بودند و حتی به اساطیر یونان نیز راه یافته و به عنوان صحنه شکار گراز کالیدونیایی که گراز آتولی نیز نامیده می‌شود، شهرت پیدا کرد.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. رز، کارول، غول ها، هیولاها، و اژدهایان : دانشنامه ای از فولکلور، افسانه و اسطوره، W. W. Norton, 2001. ISBN 978-0-393-32211-8, p. 66.