آتولیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
اتولیا
Αἰτωλία
Ancient and modern Thermon, Aetolia
Ancient and modern Thermon, Aetolia
موقعیت اتولیا در نقشه
موقعیت اتولیا در نقشه
مختصات:
LocationWestern Greece
Major citiesThermon
DialectsDoric
Key periodsاتحاد ایتولی
(290–189 BC)

آتولیا (به یونانی: Αἰτωλία، به زبان رومی: Aἰtōlía) منطقه کوهستانی یونان در ساحل شمالی خلیج کورینت است که بخش شرقی واحد منطقه ای مدرن آتولی-آکارنانیا را تشکیل می‌دهد.

رود آچلوس، آتولی را از آکارنانیا در غرب جدا می‌کرد. در شمال با اپیروس و تسالی مرزهایی داشت. در شرق با اوزولیان لوکریس. و در جنوب، ورودی خلیج کورینت، حدود آتولی را مشخص می‌کرد.

در دوران کلاسیک، آتولی شامل دو بخش بود: «اتولیای قدیم» (به یونانی: Παλιά Αιτωλία، به زبان رومی: Paliá Aitolía) در غرب، از Achelous تا اوینوس و کالیدون. و «اتولیای جدید» (به یونانی: Νέα Αιτωλία، رومی شده: Néa Aitolía) یا «اتولیای اکتسابی» (به یونانی: Αἰτωλία Ἐπίκτητος، رومی: Aitolía Epíktitos) در شرق، از ایونوس و کالیدون گرفته تا اوزولیان لوکریانس. این ایالت دارای منطقه ساحلی هموار و پربار، اما نواحی داخلی غیرمولد و کوهستانی است. کوه‌ها حاوی حیوانات وحشی بسیاری بودند و حتی به اساطیر یونان نیز راه یافته و به عنوان صحنه شکار گراز کالیدونیایی که گراز آتولی نیز نامیده می‌شود، شهرت پیدا کرد.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. رز، کارول، غول ها، هیولاها، و اژدهایان : دانشنامه ای از فولکلور، افسانه و اسطوره، W. W. Norton, 2001. ISBN 978-0-393-32211-8, p. 66.