اباکه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شبح ایوا، مخلوق تسوکومگامی از رده‌های اباکه.

اُباکِه (お化け) یا باکِمُنو (化け物) (گاهی هم اُباکِمُنو) رده‌ای از هیولا یا ارواح در فولکلور ژاپنی است. معنی لفظ به لفظ آن چیزی که دگرگون می‌شود است، وبه خاصیت تحوّل و دگرگونی اباکه اشاره می‌کند.

هویت اصلی اباکه می‌تواند جانور (مانند روباه، راکون، گورکن، ...)، گیاه یا جمادات باشد که در شینتو و دیگر معتقدات آنیمیزم دارای روح هستند. روح مربوط به وسایل و ابزار خانگی خود رده‌ای از اباکه است و به نام تسوکومگامی معروف است.

اباکه معمولاً خود را به شکل انسان تغییر قیافه می‌دهد یا خود را به صورت ترسناکی نمایان می‌کند. در استخدام عامیانه، هر منظر عجیب و غریب را اباکه یا باکمنو نام می‌دهند، حتی اگر اعتقاد نباشد که واقعاً اباکه باشد.

در هاوائی[ویرایش]

به علت جمعیت ژاپنی مهاجرت کننده که در جزایر هاوائی زندگی می‌کند، امروزه مصطلح اباکه را در زبان و فرهنگ مردم هاوائی را می‌توان ملاحظه کرد، که یکی از آنها دیدن بسیار کاپا می‌باشد.

پانویس[ویرایش]

۱.^  انیمیزم یا جان‌گرایی: اعتقاد باینکه روح اساس زندگی است و ارواح مجرد وجود دارند، که گاهی در بعضی از مذاهب آن هر چیز در جهان را (حتی جمادات) دارای روح می‌داند.

صفحه‌های وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Obake," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Obake&oldid=128305415 , (Accessed June 8, 2007).