آمیزه بازاریابی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

آمیزه بازاریابی یا آمیخته بازاریابی (به انگلیسی: Marketing Mix) مجموعه اى از ابزارهاى قابل كنترل بازاريابى كه شركت آنها را در هم مى آميزد تا پاسخگوى بازار مورد هدف باشد ، يا آميزه ى بازاريابى در بر گيرنده ى همه ى كارهايى است كه شركت مى تواند انجام دهد تا بر ميزان تقاضا اثر بگذارد . اين كارها را مى توان به چهار متغير شناخته شده به عنوان چهار P طبقه بندى كرد . آنها عبارت اند از : محصول ، قيمت ، توزيع و ترويج ( در انگليسى اين چهار كلمه با حرف P شروع مى شوند) .[۱] آمیزه بازاریابی، آمیخته بازاریابی یا ترکیب عناصر بازاریابی واژه‌هایی هستند که برای ترجمه «مارکتینگ میکس» به کار رفته‌اند. منظور از آمیزه، آمیخته یا ترکیب این است که بین این اجزا می‌بایست یک نگرش سیستمی و هماهنگ برقرار شود تا بتواند بر مشتری تاثیر گذارد. طراحی و توسعه امیخته بازار که به آن «چهار پی» یا «هشت پی» گفته می‌شود و از وظایف اصلی مدیر بازاریابی می‌باشد. ترکیب عناصر بازاریابی مجموعه‌ای از ابزارهای بازاریابی است که موسسه برای نیل به اهداف بازاریابی در بازار هدف از آن‌ها استفاده می‌کند. مک کارتی یک طبقه‌بندی چهار عامله از این ابزارها معرفی کرده است که چهار پی(به انگلیسی: 4Ps) نام دارد و عبارت اند از کالا، قیمت، مکان عرضه و فعالیت‌های پیشبردی.[۲]

با وجود این ماهیت خدمات ایجاب می‌کند که به چهار رکن فوق ارکان راهبردی دیگری نیز اضافه شود. ارکان هشت‌گانه مدیریت یکپارچه خدمات عبارت اند از:

منبع[ویرایش]

  1. فیلیپ کاتلر و گری آرمسترانگ. اصول بازاریابی. ترجمهٔ دکتر علی پارسائیان. نشر و پخش آیلار، 1383. چاپ سوم. تهران. شابک ‎۸-۳۹-۶۵۱۵-۹۶۴. 
  2. فیلیپ کاتلر. مدیریت بازاریابی. ترجمهٔ بهمن فروزنده. انتشارات آموخته، 1392. چاپ چهاردهم. اصفهان. شابک ‎۵-۱-۹۶۹۶۴-۹۶۴. 
  3. کریستوفر لاولاک و لارن رایت. اصول و مدیریت بازاریابی خدمات. ترجمهٔ بهمن فروزنده. انتشارات آموخته، 1390. چاپ چهارم. اصفهان. شابک ‎۵-۱-۹۶۹۶۴-۹۶۴.