آبکاری الکتریکی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Moritz Hermann von Jacobi 1856.jpg

آبکاری (به انگلیسی: Electroplating) فرایند روکش‌دهی فلزی (Plating) است که با احیا کاتیون بوسیله جریان الکتریکی و نشاندن آن بصورت یک لایه روی ماده‌ای دیگر مانند فلز است. این فرایند برای افزایش ویژگی‌هایی مانند مقاومت به سایش و خوردگی یا برای اهداف تزئینی بکار می‌رود.

فرایندی که آبکاری بوسیله آن انجام می‌شود، رسوب‌دهی الکتریکی (Electrodeposition) نام دارد و نحوه کار ان وارونه سلول گالوانیک است. کاتد قطعه ای‌ست که قرارست لایه رویش بنشیند، و آند فلزی‌ست که روکش است. این دو بوسیله الکترولیت با هم ارتباط الکتریکی دارند و با بکاربردن یکسوکننده جریان مستقیم به آند می‌رسد و باعث انحلال اتم‌های آن می‌شود. در سوی دیگر، این اتم‌ها با احیا در فصل مشترک کاتد و الکترولیت، بر روی آن رسوب می‌کنند. سرعت انحلال اتم‌ها از آند و احیای آنها در کاتد برابر است.

در گونه‌ای از آبکاری، آند از فلزی مانند سرب است که حل نمی‌شود و اتم‌هایی که باید برای روکش احیا شوند از پیش در الکترولیت موجودند.

در هنگام آبکاری دقیق میزان ریپل موجود در جریان بسیار حائز اهمیت است ، از این رو جهت افزایش کیفیت آبکاری کرفت سوئد از طریف نوکیان در ایران رکتیفایرهایی با ریپل زیر 1 درصد را معرفی نموده است.

منابع[ویرایش]