یواس‌اس‌دی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

USSD یا همان Unstructured Supplementary Service Data (ارسال پیام از طریق کد دستوری) یک روش ارسال پیام در شبکه GSM می‌باشد. البته این قابلیت جزء قابلیتهای ذاتی این شبکه محسوب نمی‌گردد و به همین دلیل این سرویس جزء خدمات ارزش افزوده شبکه GSM محسوب می‌شود که بدون هزینه خاصی قابل افزودن به تمام شبکه‌های GSM است. از طرف دیگر تقریباً تمام گوشی‌های موجود از ارسال و دریافت این گونه پیامها پشتیبانی می‌نمایند.

ارتباط پیام از طریق USSD شباهت بسیار زیادی به انتقال پیام از طریق پیامک(SMS) دارد اما با وجود کلیه این شباهتها یک اختلاف بزرگ بین این دو موجود است و آن در نحوه انتقال اطلاعات می‌باشد. پیامک از مکانیزم ذخیره و فرستادن مجدد*[۱] (Store And Forward) استفاده می‌نماید در حالی که USSD نشست گراست(Session Oriented). این بدین معنی است که SMS پس از دریافت شدن در شبکه ذخیره می‌گردد و در زمانی دیگر برای مقصد فرستاده می‌شود اما در USSD پیغام در همان زمان ارسال دریافت خواهد گردید. تفاوت عمده دیگر این است که USSD یک روش برقراری ارتباط بین گوشی با شبکه و برعکس است اما پیامک برای ارتباط گوشی با گوشی به کار می‌رود.

شما می‌توانید با استفاده از گوشی‌های خودتان پیامهای USSD مورد نظر را ارسال نمایید.

پیغامهای USSD همواره بین یک * و # محصور می‌گردند و بدین ترتیب از شماره‌های تلفن تمیز داده می‌شوند. برای مثال به چند پیام USSD توجه کنید:

*789*7999# //  jetcel  اين كد در اپراتور ايرانسل فعال است.  
*140*1#  // MTN-Irancell
*131*1#  // IR-MCI
*720# در تمام اپراتورهای ایران فعال است.
*720*24# در تمام اپراتورهای ایران فعال است.

از جمله کاربردهای USSD می‌توان به:

 • خدمات آنی بازار سرمایه
مانند : #24*720*
 • تلفن پیش پرداخت
مانند : #140*
 • بانکداری الکترونیک

مانند : #720*


خريد انواع شارژ (فعال در ايرانسل)
مانند : #7999*789*
 • چت
 • خريد انواع شارژ
 • بازی شبکه
 • و...

اشاره نمود.

پانویس[ویرایش]

 1. ^  http://en.wikipedia.org/wiki/Store_and_forward

منابع[ویرایش]