گونه شناسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


گونه شناسی

از سایت ویکی‌پدیا، دائرةالمعارف گونه شناسی، شاخهٔ مطالعهٔ گونه هاست و به طور ویژه مربوط به:

 • گونه شناسی تغییر جنسیت بلنکارد. تقسیم بندی تغییر جنسیت مرد به زن
 • گونه شناسی کشتزار، تقسیم بندی کشتزار براساس usDA
 • گونه شناسی زبان شناسی: دانش تقسیم بندی زبانها بر اساس ویژگیهای ساختاری
 • گونه‌های زبان شناسی، یک ژورنال بین‌المللی در غلب گونه‌های زبان شناسی
 • گونه شناسی لغات، در زبانشناسی، روش دسته بندی زبانها
 • گونه شناسی مایلسکی، یک سیستم برای تقسیم بندی یک زبان
 • گونه شناسی اکشات، تقسیم بندی انواع شمشیر قرون وسطایی
 • گونه شناسی پاولوف، اولین روش قاعده دار برای شناسایی سایکوفیزیولوژی (علم روابط میان وان و تن) در تفاوت‌های منحصربه‌فرد
 • گونه شناسی ساسانگ، گونه طب سنتی کُره‌ای
 • گونه شناسی اجتماعی سیاسی، ۴ نوع، یا سطح ازسازمان‌های سیاسی
 • گونه شناسی (انسان شناسی)، تقسیم بندی فرهنگها بر اساس قوم
 • گونه شناسی (باستان شناسی)، تقسیم بندی مصنوعات بر اساس مشخصات
 • گونه شناسی (زیست شناسی) سیستمی که حیوانات را در گروه‌هایی بنام «نوع‌های خلق شده» یا (با رامین) قرار می‌دهد.
 • گونه شناسی اشکال ظروف یونانی، تقسیم بندی ظروف یونانی
 • گونه شناسی (روان شناسی) یک مدل از انواع هویت‌ها
 • گونه شناسی (خداشناسی) خداشناسی مسیحی، تفسیر برخی شخصیت‌ها و داستان‌ها در وصیت نامه قدیمی به عنوان ثتمثیل‌هایی که حاکی از وصیت نامه جدید است.
 • گونه شناسی (برنامه ریزی شهری و معماری) طبقه بندی شخصیت‌های عادی در ساختمان‌ها و فضاهای شهر...

گونه شناسی در علم باستان شناسی نتیجهٔ تقسیم بندی بر اساس ویژگی‌های ظاهری می‌باشد بطور مثال نتایج این طبقه بندی شامل گروه‌هایی است که منحصراً گونه نامیده می‌شوند اغلب گونه‌های باستان شناسی مصنوعی درساختاری عظیم مانند ساختمان‌ها مقبره‌ها، قلعه‌ها یا جاده‌ها می‌باشد که ساختهٔ دست بشر است. گونه شناسی در جهت سازماندهی اطلاعات باستان شناسی کمک شایانی می‌کند. دران و هادسن بر این عقیده‌اند که: این کار از اهمیت زیادی برخوردار است اما وقت زیادی باید صرف آن شود.

محتوا[ویرایش]

 1. زمینه فلسفی
 2. تاریخ
 3. روش‌های آماری ایجاد گونه شناسی
 4. گونه شناسی سفال
 5. گونه شناسی غیر باستان شناسی (شاخه‌ای از هنر)
 6. یادداشت‌ها
 7. منابع
 8. و غیره.
زمینهٔ فلسفی

گونه شناسی بر پایهٔ دیدگاه " افلاطون "، " اسنشالیزم" نامیده می‌شود. اسنشالیزم نظریه‌ای است که جهان را به سه قسمت جهان واقعی، جهان متوقف و جهان پابرجا تقسیم می‌کند. این نظریه پایه و اساس بیشتر تعبیرات گونه شناسی مخصوصاً صنایع دستی سنگی را تشکیل می‌دهد. در جایی که شکل‌های مورد استفاده و دارای اهمیت اغلب از الگوهای ذهنی هستند یا ترکیبی از ویژگی‌های ساختهٔ فکر خالق اثر می‌باشد. ایجاد تنوع در صنایع دستی به عنوان نتیجه‌ای از فهم ناقص‌الگو است و معمولاً مربوط به تفاوت‌های موجود در مواد خام آن اثر یا برجسته بودن خالق آن اثر است.

تاریخ

اگر چه کلیهٔ اصول و قواعد به طور واضح بیان نشده اما گون ههای مقدماتی را می‌توان در کارهای باستان شناسان عصر جدید مشاهده نمود. حتی قبل از دههٔ ۵۰ جان لِه لند به خوبی توانست آجرهای روی را (تحت عنوانی گمراه کننده به نام Briton brykes). در تمامی حالت و ابعاد تعیین کند. وی می‌توانست آجرهای جدید را از جهت اندازه و شکل از آن‌ها تمیز دهد. باستان شناسان شروع به شناسایی پیکرهای مقبره‌ها در اواخر قرن ۱۶ کردند و نشان دادند که آن‌هایی که چهار زانو بودند به نسبت قدیمی تر از آن‌هایی بودند به نسبت قدیمی تر از آن‌هایی بودند که پاهایشان صاف بود. در آخر قرن ۱۷ جان آبری اقدام به شناسایی سلسله مراتب تکاملی مواد خام ب اساس ویژگی‌های خاص نقشه کشی قرون وسطایی، دست خط، شکل سپرها و لباس آنان، که طرح کلی توسعهٔ Gothic arohitecture در قرن ۱۸ تصحیح شد و توسط توماس ریک من با انتشار مقاله‌ای به اوج رسید. در قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ در گونه شناسی باعث ایجاد ترکیب مشاهدات تجربی و درک مستقیم (دیدن) شد. بر اساس آنچه ایگر گفته، اغلب باستان شناسان اُسکار مانتلیس به عنوان اولین کالج استکهلم نام برده و همچنین هنس هیلد برند کمک شایانی جهت پیشرفت علم اصول انجام داد. هیلد برند یک مقالهٔ اساسی جهت توسعهٔ fibulae در دههٔ ۱۸۷۰ با استفاده ازعلم اصول در حالی که در همان لحظه مونتلیس به کنگره بین‌المللی رفت و مقاله کوچکتری در این روش به انجام رسانید. دیگر مثال اخیر به گونه شناسی که فیلندر بتری در سال ۱۸۹۹ برای اشیاء پیدا شده (عمدتاً سفالگری) در ۹۰۰ نوع از قبرهای مصری تعلق دارد. این گونه شناسی به عنوان یک بنیاد اساسی برای سلسلهٔ قبرها تلقی می‌شود.

روش‌های آماری

برای ایجاد یک نوع گونه شناسی با توسعهٔ فنون آماری و عددی در دههٔ ۶۰، روش‌های ریاضی (شامل آنالیز گروهی – آنالیز اجزای اصلی، آنالیز مکاتبات، آنالیز فاکتور) جهت ایجاد گونه شناسی‌های جدید مورد استفاده قرارگرفته است. در طول دههٔ ۹۰ باستان شناسان اقدام به استفاده از روش‌های تکامل نژادی (phylogenetic) کردند که با اقتباس از cladistic بوده است.

گونه شناسی ظروف سفالی

برای فرهنگ‌هایی که در آن سفالگری رواج دارد، باستان شناسان زمان زیادی را صرف تعریف کردن " انواع" سفال می‌کنند. هر گونه یک سری از خواص را داراست که یک گروه سفالگری را (خواه ظرف سالم و کامل و خواه تکه ظروف شکسته) از بقیهٔ گروه‌های سفالگری مجزامی کند، ساخت مواردی ازاین قبیل در یک زمان و مکان مشخص اتفاق می‌افتد. این مشخصات به عنوان گونه‌های مختلف که قابل تشخیص با چشم مسلح نیز هست و در تکه‌ها و قطعات متلاشی شدهٔ سفال‌ها به این ترتیب که اقسام ظروف شکسته در دسته بندی‌ها مشخص قرار می‌گیرند. با دسته بندی ظروف شکسته در قالب " گونه‌ها "، باستان شناسان می‌توانند یک سری از انواع ظروف شکسته را (شامل ظروفی به سطوح محل وجود دارد) با انجام یک سری آزمایشات ثابت کنند که چه زمانی و چه مکانی ساخته شده بود. و همچنین می‌توانند (محل پیدایش ما قبل تاریخ این ظروف شکسته شده را تخمین بزنند.) اسم‌های تعیین شده برای سفال‌ها همگی قراردادی و اختیاری هستند، در دنیای جدید از اسم دو قسمتی استفاده می‌شود، قسمت اول یک مرجع جغرافیایی و قسمت دوم دارای یک توصیف مختصر از ویژگی‌های ظاهری سفال می‌باشد.

برای مثال: نوع "Flagstaff Black on White" اولین بار در منطقه‌ای در مجاورت Flagstaff در ایالت آریزونا و ویژگی ظاهری مقدماتی آن وجود رنگ مشکی Black با زمینهٔ سفید white می‌باشد.

افراد غیر باستان شناسی می‌بایست از محدودیت‌های گونه شناسی سفال باخبر باشند. تمامی این گونه شناسی‌ها بصورت چکیده و خلاصه هستند و در تعریف تمامی این تغییر پذیری‌های مرسوم هندی ناتوان است. مغایرت و ناسازاری در مشخصات ویژهٔ سفال بسیار رایج است. تغییرات در طراحی سفال در طول یک شب اتفاق نیفتاده و گونه شناسی میل به نقض کردن فرضیهٔ " طراحی" و عوض کردن آن به واحدهای دل بخواهی (اما پرکاربرد) دارد. تاریخ‌های باستان شناسی همگی بصورت تقریبی هستند.

گونه شناسی غیر باستان شناسی شاخه‌ای از هنر

در اواسط قرن ۲۰ م عکاسان آلمانی " برن " و " هیلابچر" گونه شناسی را باعکاسی از ویژگی‌های نقشه کشی شروع کردند. این موارد شامل برج‌های آبی (آب نما) خانه‌های کارگران و مناظر صنعتی بودند. این عکاسان کارهای خود را بصورت مکتوب درکتاب ذکر کرده‌اند.