فشم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
فشم
View of the Meygon.jpg
کشور  ایران
استان تهران
شهرستان شمیرانات
بخش رودبارقصران
نام(های) دیگر ، پشم، پشن، قصران (کوهسران)
سال شهرشدن ۱۳۳۴[۱]
مردم
جغرافیای طبیعی
مساحت ۶۰ کیلومتر مربع[۴]
ارتفاع از سطح دریا ۱۹۱۷ متر
اطلاعات شهری
وبگاه شهرداری اوشان،فشم،میگون

فَشَم یا شهر اوشان-فشم-میگون یا همان شهر قصران (معرب کوهسران) از شهرهای استان تهران در ایران است. این شهر در بخش رودبارقصران شهرستان شمیرانات قرار دارد و در گفتار عامیانه بیشتر با نام اوشون-فشم مشهور است. شهرستان شمیران که مشتمل از چهار شهر تجریش، لواسان، شمشک و فشم است منطقه یک تهران را تشکیل می‌دهد.

اوشان-فشم-میگون (قصران) باغ شهری در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی شهر تهران با مرکزیت فشم و در مسیر جاده لشگرک قرار گرفته. اوشان، فشم، میگون دارای باغ‌های میوه بسیار هستند و هوای آن در بهار و تابستان معتدل است. عموماً شهر کوهپایه‌ای و سردسیری است؛ لذا در اطراف آن سه پیست اسکی قرار دارد. روستاهای ایگل، آهار و شکراب در مسیر اوشان و همچنین روستاهای امامه در مسیر فشم و پس از آن در مسیر راست از دوراهی فشم روستاهای روته، زایگان (زاگون)، لالان (لالونآبنیک (اونک)، گرمابدر، جانستون و در مسیر چپ از دوراهی فشم روستاهای میگون،دربندسر (نگین زیبای قصران)، شمشک از مناطق تفریحی‌اند.[۵]

روستاهای ایگل، باغگل آهار و شکرآب در مسیر بعد از اوشان و همچنین روستاهای امامه در مسیر دو راهی امامه (نرسیده به فشم) ودر مسیر سمت راست میدان فشم روستای روته و بعد به روستای زایگان (زاگون) می‌رسیم جانستون، لازم است ذکر شود در دوراهی زایگان سمت چپ به سمت روستا لالان (لالون) و مستقیم روستا آبنیک (اونک)، گرمابدر و دشت لار و در مسیر چپ از دوراهی فشم شهر میگون و روستاهای جیررود، دورود، دربندسر، شمشک از مناطق تفریحی‌اند.

زبان گفتاری[ویرایش]

زبان گفتاری مردم فشم و اوشان شاخه‌ای از زبان فارسی پهلوی است که برخی به آن دیلمی می‌گویند و شبا هت‌هایی به زبان تاتی دارد و زبان گفتاری مردم میگون تبری (مازندرانی) است. مردمان میگون و مناطق اطراف آن مانند شمشک، لالان، گرمابدر و غیره و همچنین روستای امامه زبان تبری را به لهجه نوری تکلم می‌کنند؛ و روستاهایی مثل آهار، ایگل، حاجی‌آباد، رودک، امین آباد و غیره نیز به مانند فشم و اوشان به زبان دیلمی سخن می‌گویند. با این حال زبان فارسی با لهجه پایتخت نیز در بین مردمان قصران مخصوصاً نسل جدید رایج است.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]