دفیله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
چند مانکن در حال کت‌واک.

دِفیله[۱] یا کَت‌واک (به انگلیسی: catwalk) اصطلاحاً به سکوئی T-شکل گفته می‌شود که بر روی آن آخرین مُدها نمایش داده می‌شوند.

مانکن‌های مرد و زن بر روی سکوی نمایش راه می‌روند تا لباس‌ها یا لوازم زینتی که بر تن دارند را برای تماشاگران دو سوی سکو نمایش دهند. راه رفتن مانکن‌ها بر روی این سکو نیز کت‌واک نام دارد. مانکن‌ها یک به یک تا پایان سکو رفته و پس از چرخشی به آغاز آن بازمی‌گردند.

قوانین کت‌واک[ویرایش]

مدل‌ها بر روی استیج کت‌واک

براساس قوانین رایج در فشن‌شو ها، هر مدل،‌ براساس قراردادی، تنها با یک برند شروع به کار می‌کند. وی براساس این قرارداد، در طول مدت اعتبار قرارداد، موظف است تنها برای یک برند خاص به فعالیت بپردازد. [۲]

این قانون باعث شده است که قیمت قرارداد مدل‌ها پس از شهرت تغییر محسوسی پیدا کند. به طور مثال ویکتوریا سیکرت که از گران‌ترین مدل‌های برای فشن‌شوهای خود استفاده می‌کند، نام "فرشته‌های ویکتوریا سیکرت"(به انگلیسی: Victoria's Secret angels) را برای آن‌ها انتخاب کرده است.

چرایی نام کت‌واک[ویرایش]

یک مدل در فشن شو رومانیکا, سوفیا ,بلغارستان

کت واک Catwalk

راه رفتن مدل های لباس از راه رفتن گربه تقلید شده چرا که گربه ها در هر قدم یک دست را جلو دست دیگر و به صورت ضربدری قرار داده و راه می روند و همچنین این مدل حرکت دست و پای گربه جلوه ای خرامان به راه رفتن او می بخشد. در واقع به نوعی شمرده قدم برداشتن است و به همین علت در نمایش لباس ها کاربرد دارد. همچنین نوعی اغوا گری که لازمه ی نمایش لباس است ایجاد می کند. شنل شنل (برند) و لویی ویتون لویی ویتون از پیشگامان ایجاد گربه رو هستند. کت واک یا گربه رو سه نوع است.

مستند سازی[ویرایش]

فیلم کت‌واک (به انگلیسی: CatWalk) که نمایشی از زندگی مدل‌ها، فعالیت‌های طراحان و نحوه بنیان گذاری کت‌واک بود، توسط روبرت لی‌کاک در سال 1993 ساخته شد و در سال 1996 به نمایش درآمد.

در این فیلم، زندگی و نحوه کار مدل‌های مطرحی مانند کریستی تورلینگتون، نایومی کامپبل، یاسمین له بون،‌ کیت موس و کارلا برونی در هفته فشن بهاره، لندن، پاریس، میلان و نیویوک، مورد بررسی قرار گرفته است. در این فیلم برای اولین بار پشت صحنه آماده سازی مدل‌ها، طراحی لباس‌ها، تمرین کت‌واک و ... به نمایش گذارده شد.

در این فیلم همچنین فعالیت چندین طراح مطرح مد، مانند جان گالیانو، جاستین توماس و کارل لاگرفیلد به نمایش گذارده شده است. نکته جالب توجه در این فیلم، نمایش بخش‌هایی از زندگی خصوصی ژیانی ورساچه موسس و طراح برند مطرح ورساچه است که تنها 4 سال پیش از مرگ او را ثبت کرده است.[۳]

پانویس[ویرایش]

  1. Set Cookies
  2. Lim, James (20 February 2009). "Lyndsey Scott: First Black Model to Score Calvin Exclusive". New York Magazine. Retrieved 12 June 2011. 
  3. http://www.imdb.com/title/tt0103384/?ref_=sr_1 | IMDB- catwalk

منابع[ویرایش]

Wikipedia-bijdragers, "Catwalk," Wikipedia, de vrije encyclopedie, (accessed januari 31, 2008).