یونکرس و۳۴

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Junkers W34 ExCC.jpg
یونکرس و۳۴
یک فروند یونکرس و۳۴ در اختیار خطوط هوایی کانادا
نوع هواپیما ترابری
کشور سازنده آلمان
شرکت سازنده یونکرس
تاریخ رونمایی ۱۹۲۶
بکارگیرنده (ها) آلمان
آرژانتین
استرالیا
برزیل
بلغارستان
کانادا
دولت مستقل کرواسی
چکسلواکی
فنلاند
نروژ
پرتغال
اسلواکی
اسپانیای فرانکوئیست
سوئد
توسعه یافته از یونکرس و۳۳
توسعه یافته به یونکرس ۴۶

یونکرس و۳۴ (به آلمانی: Junkers W 34) یک هواپیمای مسافربری و ترابری تک موتورهٔ آلمانی بود. این هواپیما در دههٔ ۱۹۲۰ ساخته و در سال ۱۹۲۶ وارد خدمت گردید. ورژن مسافربری آن توانایی حمل یک خلبان و ۵ مسافر را داشت. این هواپیما نوع توسعه یافتهٔ یونکرس و۳۳ بود. توسعهٔ یونکرس و۳۴ منجر به ساخت یونکرس ۴۶ گردید.

تولید و خدمت[ویرایش]

یک فروند یونکرس و۳۴ب توانست در تاریخ ۲۶ مه ۱۹۲۹ به سقف پرواز ۱۲۷۳۹ متری دست یابد و رکورد آن زمان سقف پرواز را بشکند. این هواپیما مجهز به موتور بریستول جوپیتر ۷ بود. خلبانان این هواپیما فریدریش نوینهوفن بود.

یونکرس و۳۴ در ورژن‌های گوناگونی ساخته شد. از این هواپیما تعداد ۱۰۰۰ فروند برای بازار غیرنظامی تولید شد و ۲۰۲۴ فروند دیگر از نوع هی و هوا زیر امتیاز برای وزارت هوانوردی و نیروی هوایی آلمان آلمان نازی ساخته شد. قیمت هر فروند آن ۶۵۰۰۰ و ۷۰۴۰۰ رایش مارک بود.

در تاریخ ۳۱ ژانویه ۱۹۴۴ نیروی هوایی هنوز ۶۱۸ فروند و ۳۴هی و ۵۱۶ فروند و۳۴هاو داشت که بیشتر آنها به وسیلهٔ آموزشکده‌های پرواز به کار گرفته می‌شدند.

نیروی هوایی کلمبیا از و۳۴ در جنگ کلمبیا-پرو در سال ۳-۱۹۳۲ بهره می‌برد.

نیروی هوایی سوئد سه فروند و۳۳ و و۳۴ را بین سال‌های ۱۹۳۳ و ۱۹۵۳ برای ترابری و به عنوان آمبولانس به کار می‌برد که دارای نامگذاری نظامی ت ارپ۲ و ت ارپ۲آ بودند که این نامگذاری به ت پ ۲ و ت پ۲آ تغییر پیدا کرد. یکی از این هواپیماها هنوز با رنگ‌های غیرنظامی با نام اس ئیه-بیه-ای آ نگهداری می‌شود.

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Junkers W 34». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی.