گرگ‌ومیش (مجموعه‌فیلم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از گرگ و میش (سری فیلم))
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسیEnglish
سری فیلم‌های گرگ و میش
Twilight-dvd.jpg
پوستر مخصوص دو دی‌وی‌دی گرگ و میش
کارگردان گرگ و میش:
کاترین هاردویک
ماه نو:
کریس وایتز
کسوف:
دیوید اسلید
سپیده‌دم:
بیل کاندن
تهیه‌کننده ویک گادفری
گرگ و میش:
گرگ مورادین
گرگ و میش، ماه نو و سپیده‌دم:
مارک مورگان
کسوف و سپیده‌دم:
استفانی میر
نویسنده استفانی میر
ملیسا رزنبرگ
بازیگران کریستن استوارت
رابرت پتینسون
تیلور لاتنر
پیتر فاسینلی
الیزابت ریزر
اشلی گرین
جکسون رادبون
نیکی رید
کلان لاتز
شرکت
تولید
تاریخ‌های انتشار

گرگ و میش:
۲۱ نوامبر ۲۰۰۸
ماه نو:
۲۰ نوامبر ۲۰۰۹
کسوف:
۳۰ ژوئن ۲۰۱۰
سپیده‌دم قسمت اول:
۱۸ نوامبر ۲۰۱۱

سپیده‌دم قسمت دوم:
۱۶ نوامبر ۲۰۱۲
مدت زمان
مدت زمان هر سه فیلم:
۳۷۵ دقیقه
کشور آمریکا
زبان انگلیسی
هزینهٔ فیلم هر سه فیلم:
۱۵۵ میلیون دلار
فروش گیشه هر سه فیلم:
۱٬۷۹۲٬۳۰۰٬۲۴۱ دلار

حماسه گرگ‌ومیش (به انگلیسی: The Twilight Saga) سری فیلم‌هایی عاشقانه و فانتزی از شرکت سامیت اینترتینمنت (به انگلیسی: Summit Entertainment) می‌باشد که براساس رمانی به همین نام توسط نویسنده آمریکایی استفانی میر نوشته شده‌است. در این فیلم بازیگرانی همچون کریستن استوارت، رابرت پتینسون و تیلور لاتنر ایفای نقش نموده‌اند. این سری بیش از ۱ میلیارد دلار در سرتاسر جهان فروش ناخالص داشته‌است و تا هم اکنون دارای پنج فیلم می‌باشد. اولین فیلم به نام گرگ و میش در ۲۱ نوامبر ۲۰۰۸ اکران شد، و دومین فیلم آن با نام ماه نو در ۲۰ نوامبر ۲۰۰۹ اکران شد که توانست با فروش بیش از ۷۲٫۷ میلیون دلار در اولین روز عرضه رکورد بزرگترین نمایش نیمه شب و روز برگزاری را در تاریخ فیلم‌ها بشکند و از آن خود کند. سومین بخش این سری در ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۰ اکران شد.
ساخت این سری از سال ۲۰۰۴ در استدیوی پاراماونت آغاز شده بود که در همان اوقات تغییراتی سازگار با داستان برخلاف رمان در آن انجام داده شد. بعد از سه سال کمپانی فیلم‌سازی سامیت حقوق سری را به عهده گرفت و گرگ و میش در اولین روز اکران ۳۵٫۷ میلیون دلار فروش کرد. سامیت اعلام کرد که آن‌ها روز نسخه بعدی فیلم به نام ماه نو کار می‌کنند. بعد از آن توانستند که اجازه برای ساختن ادامه این رمانها را نیز در همان ماه بگیرند که اعلام نمودند سپیده‌دم با دو قسمت جدا در ۱۸ نوامبر ۲۰۱۱ و ۱۶ نوامبر ۲۰۱۲ اکران خواهد شد.

توسعه فیلم[ویرایش]

گرگ و میش حدود سه سال در کمپانی پارامونت در حال ساختن بود که تغییرات زیادی در داستان فیلم برخلاف رمان آن به وجود آمده بود. استفانی میر نویسنده رمان اعلام کرد که مناقشه‌های زیادی برای داستان بود که ممکن به صورت مثبت یا منفی در مقایسه با کتاب در ان اثر بگذارد، او بیان کرد، «آن‌ها می‌توانستند آن فیلم را اکران کنند و اسمش را چیز دیگری بگذارند و هیچ‌کس آن فیلم را به عنوان گرگ و میش نخواهد شناخت!» ایده دیدن صحنه‌ای از فیلم که به صورت درست تغییر یافته بود، استفانی میر را قانع ساخت که حقوق فیلم را بفروشد. هنگام دیدن نمایشنامه او وحشت زده شد که تصمیم اشتباهی برای فروش رمان کرده بود. هنگامی که کمپانی سامیت در آوریل ۲۰۰۷ استدیوی خود را بازسازی نمودند توانستند حقوق این رمان را موفقانه بگیرند. اریک فیگ رئیس شرکت سامیت قول داد که داستانی مطابق با کتاب در مورد فیلم درست کند. همچنین حالا کمپانی سامیت می‌توانست از امتیاز فروش رمان به خوبی استفاده کند. استفانی میر احساس می‌کرد که سامیت دست بازی برای اجازه دادن او برای قسمتی از فیلم دارد. کاترین هاردویک برای کارگردانی فیلم استخدام شد و کمی بعد از آن ملیسا روزنبرگ که قسمتی کوتاه از داستان فیلم را در سال ۲۰۰۷ نوشته بود و خواهان تطابق فیلم با رمان آن را داشت برای نوشتن نمایشنامه‌های بنیادی فیلم مطابق با رمان استخدام شد. روزنبرگ طرحی را تا آخر ماه اوت برنامه‌ریزی کرد و همراه با هاردویک در نوشتن نمایشنامه در طول همان ماه همکاری کرد. هاردویک اینطور بیان کرد، «او واقعاً به ایده‌های نو پاسخ‌های خوب می‌داد و ایده‌های بسیار خوبی نیز همراه خود داشت... من صحنه‌ها را تمام می‌کنم و برای او می‌فرستم و منتظر برگشت آن‌ها هستم.» روزنبرگ به صورت تمام وقت روی پروژه کار می‌کرد تا آن را پیش از تاریخ ۳۱ اکتبر عرضه کند. او اینطور گفت که، «هدف اصلی ما تطابق دادن داستان به‌طور اصلی همراه با کتاب است و این کمتر با تطابق آن به صورت کلمه به کلمه با مثلث عاشقانه بین کاراکترهای فیلم است.» هاردویک پیشنهاد داد که چون داستان از دید بلا گفته می‌شود و او قسمتی از صحنه‌های فیلم را نیز قبل از تولید رسم نموده بود، حالت Voice Over (حرف زدن راوی در بین داستان) در فیلم علاوه برای دیالوگ‌ها اضافه شود.
میر و هاردویک رابطه بسیار نزدیکی در هنگام ساختن فیلم گرگ و میش داشتند. استفانی میر یک بدبین بود و انتظار بدترین را درمورد این رمان داشت، اما برخلاف آن، تجربه خود را در فیلم اینطور عنوان کرد، «بهترین چیزی که در مورد آن امیدوار بودم.»
در ژوئیه ۲۰۰۸، کمپانی Warner Brothers اعلام نمود که به خاطر موفقیت فیلم شوالیه تاریکی، آن‌ها فیلم هری پاتر و شاهزاده دورگه را از تاریخ عرضه اصلی اش ۲۱ نوامبر ۲۰۰۸، به ۲۱ ژوئیه ۲۰۰۹ برای تابستان انتقال می‌دهند. کمپانی سامیت نیز فیلم گرگ و میش را از تاریخ معین شده‌اش ۱۲ دسامبر ۲۰۰۸ به کمی جلوتر انتقال دادند که باعث شد هر دو فیلم یکجا عرضه شوند و برای هواداران هر دو فیلم خبر خوشی بود.

فیلم‌ها[ویرایش]

گرگ و میش(۲۰۰۸)[ویرایش]

توسط کاتر هاردویک کارگردانی شد و و توسط ملیسا روزنبرگ نوشته شد. داستان خط زندگی و ارتباط احساسی بین نوجوانی به نام بلا سوان و خون‌آشامی به نام ادوارد کالن و تلاشهای ادوارد و خانواده اش برای نگهداشتن بلا از دست خون‌آشام‌ها را دنبال می‌کند. فیلم در ۲۱ نوامبر ۲۰۰۸ عرضه شد و ۳۵٫۷ میلیون دلار در اولین روز درآمد داشت که به صورت جهانی به ۳۸۴٫۹ میلیون دلار رسید. دی وی دی آن در ۲۱ مارس ۲۰۰۹ عرضه شد و حدود ۱۸۱ میلیون دلار فروش داشت.

گرگ و میش: ماه نو (۲۰۰۹)[ویرایش]

توسط کریس ویتز کارگردانی شد که در حقیقت ادامه داستان گرگ و میش می‌باشد. فیلم در ۲۰ نوامبر ۲۰۰۹ عرضه شد رکوردهای بسیار گرفت. فیلم در اولین روز در باکس آفیس توانست ۷۲٫۷ میلیون دلار و در اولین هفته ۱۴۲٬۸۳۹٬۱۳۷ دلار فروش داشته باشد.

گرگ و میش: کسوف (۲۰۱۰)[ویرایش]

توسط دیوید اسلید کارگردانی شد و ادامه خط داستان ماه نو می‌باشد که بلا جنجال با کشمکشهای ازدواج با ادوارد می‌باشد. فیلم به صورت رسمی در ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۰ اکران شد. این فیلم نیز توانست رکوردی را در پرفروشترین فیلم در یک شب با کسب بیش از ۳۰ میلیون دلار در ۴۰۰۰ تئاتر در تاریخ آمریکا را از آن خود کند. رکورد شکن قبلی نیز فیلم گرگ و میش: ماه نو بود که با ۲۶٫۳ میلیون دلار در ۳۵۱۴ تئاتر رکورد را گرفته بود. فیلم بعداً توانست رکورد پرفروشترین فیلم روز چهارشنبه را در تاریخ از آن خود کند و رکورد قبلی را از فیلم ترنسفورمز: انتقام کشته بگیرد.

گرگ و میش: سپیده‌دم (۲۰۱۱/۲۰۱۲)[ویرایش]

این فیلم توسط بیل کوندون کارگردانی شد و در دو قسمت مجزای یک و دو عرضه شده‌است. اولین قسمت در ۱۸ نوامبر ۲۰۱۱ و دومین قسمت در ۱۶ نوامبر ۲۰۱۲ عرضه شد.

در قسمت اوّل، بِلّا با ادوارد ازدواج می‌کند و در ماه عسلش می‌فهمد که باردار است. خانواده شوهرش نگران هستند زیرا بلا انسان و ادوارد خون‌آشام است و آن‌ها هویت کودکی هنوز به دنیا نیامده را نمی‌دانند. قسمت اول در کشاکش مرگ و زندگی بلا و کودکش سپری می‌شود و در آخر برای زنده ماندن بلا، او را به خون‌آشام تبدیل می‌کنند و کودکی نیمه خون‌آشام نیمه انسان به دنیا می‌آورد.

در قسمت دوم، بلا اوقات خوشی را با دختر و همسرش می‌گذراند امّا این خوشی دوامی ندارد زیرا کسی آن‌ها را دیده است و فکر می‌کند کالین‌ها مرتکب جرمی بخشش ناپذیر که تبدیل کردن کودک انسان به خون‌آشام است، انجام دادند. به وُلتری‌ها خبر می‌دهند و آن‌ها در صدد نابودی دختر بلا برمی آیند. کالین‌ها هم خون‌آشام‌هایی را از سرتاسر زمین جمع می‌کنند تا بر بی گناهی خود و بی‌خطر بودن رنزمی، دختر بلا، شهادت دهند؛ و در این قسمت شاهد صحنه‌هایی هیجان انگیز از نبرد و نیروی تازهٔ بلا در نقش یک خون‌آشام هستیم.

منابع[ویرایش]

مشارکت کنندگان ویکی‌پدیا: ویکی‌پدیای انگلیسی

The Twilight Saga
Twilight2.png
Directed by Catherine Hardwicke (1)
Chris Weitz (2)
David Slade (3)
Bill Condon (4–5)
Produced by Wyck Godfrey (1–5)
Mark Morgan (1)
Greg Mooradian (1)
Karen Rosenfelt (2–5)
Stephenie Meyer (4–5)
Screenplay by Melissa Rosenberg
Based on Twilight series
by Stephenie Meyer
Starring Kristen Stewart
Robert Pattinson
Taylor Lautner
Ashley Greene
Rachelle Lefevre
Billy Burke
Peter Facinelli
Elizabeth Reaser
Nikki Reed
Kellan Lutz
Jackson Rathbone
Anna Kendrick
Bryce Dallas Howard
Michael Sheen
Dakota Fanning
Mackenzie Foy
Bronson Pelletier
Cameron Bright
Music by Carter Burwell (1, 4–5)
Alexandre Desplat (2)
Howard Shore (3)
Cinematography Elliot Davis (1)
Javier Aguirresarobe (2–3)
Guillermo Navarro (4–5)
Edited by Nancy Richardson (1, 3)
Peter Lambert (2)
Art Jones (3)
Virginia Katz (4–5)
Ian Slater (5)
Production
company
Temple Hill Entertainment (1–5)
Maverick Films (1, 3)
Imprint Entertainment
(1–3)
Sunswept Entertainment (2–5)
Distributed by Summit Entertainment
Release date
2008–2012
Running time
609 minutes
Country United States
Language English, Italian, Spanish, Portuguese, Russian, Ukrainian
Budget Total (5 films)
$385,000,000
Box office Total (5 films)
$3,346,157,056

The Twilight Saga is a series of five romance fantasy films from Summit Entertainment based on the four novels by American author Stephenie Meyer. The films star Kristen Stewart, Robert Pattinson, and Taylor Lautner. The series has grossed over $3.3 billion in worldwide receipts and consists, to date, of five motion pictures. The first installment, Twilight, was released on November 21, 2008.[1] The second installment, New Moon, followed on November 20, 2009, breaking box office records as the biggest midnight screening and opening day in history, grossing an estimated $72.7 million.[2] The third installment, Eclipse, was released on June 30, 2010,[3] and was the first Twilight film to be released in IMAX.[4]

The series was in development since 2004 at Paramount Pictures, during which time a screen adaptation of Twilight that differed significantly from the novel was written.[5][6] Three years later, Summit Entertainment acquired the rights to the film. After Twilight grossed $35.7 million on its opening day,[7] Summit Entertainment announced they would begin production on New Moon; they had acquired the rights to the remaining novels earlier that same month.[8] A two-part adaptation of Breaking Dawn began shooting in November 2010 with release dates of November 18, 2011, and November 16, 2012, respectively.[9][10][11]

Development

Twilight was in development for approximately three years at Paramount Pictures's MTV Films, during which time a screen adaptation differing significantly from the novel was written.[5][6] For example, the script transformed Bella into a star athlete. Stephenie Meyer stated that there was some debate in allowing the movie to be made because of the negative or positive outcome of the movie compared to the book, '"They could have put that [earlier] movie out, called it something else, and no one would have known it was Twilight!" The idea of seeing a scene converted correctly, specifically the meadow scene, convinced Meyer to sell the rights. In seeing the script, she was frightened that she had made the wrong decision. When Summit Entertainment reinvented itself as a full-service studio in April 2007, it successfully acquired the rights to the novel. Erik Feig, President of Production at Summit Entertainment, guaranteed a close adaptation to the book.[12] The company perceived the film as an opportunity to launch a franchise based on the success of Meyer's book and its sequels.[13][14] Meyer felt that Summit was open to letting her be a part of the film. Catherine Hardwicke was hired to direct the film, and soon afterward, Melissa Rosenberg was selected to be the film's structural base as the writer of the film.[15]

Rosenberg developed an outline by the end of August and collaborated with Hardwicke on writing the screenplay during the following month. "[She] was a great sounding board and had all sorts of brilliant ideas.... I'd finish off scenes and send them to her, and get back her notes."[16] Because of the impending WGA strike, Rosenberg worked full-time to finish the screenplay before October 31.[16] In adapting the novel for the screen, she "had to condense a great deal." Some characters were left out, and others were combined.[17] "[O]ur intent all along was to stay true to the book," Rosenberg explained, "and it has to do less with adapting it word for word and more with making sure the characters' arcs and emotional journeys are the same."[18] Hardwicke suggested the use of voice over to convey the protagonist's internal dialogue,[16] since the novel is told from Bella's point of view; and she sketched some of the storyboards during pre-production.[19]

Meyer, the author, and Hardwicke, the director, had a close relationship while developing Twilight. Hardwicke wanted to embrace the experience and make the characters in the books come to life. She would call Meyer after changing a scene slightly, which surprised the author because, "I've heard the stories...I know it's not normally like that when you adapt a book." Meyer, a natural pessimist, was waiting for the worst but, instead, called her experience in the book's film adaptation "the best I could have hoped for."[5][6]

Originally scheduled for release in December 2008, Twilight was moved to a worldwide release of November 21, 2008, after Harry Potter and the Half-Blood Prince moved from a November 2008 release to being released in July 2009.[1]

Casting

Kristen Stewart was on the set of Adventureland when Hardwicke visited her for an informal screen test, which "captivated" the director.[5] Hardwicke did not initially choose Robert Pattinson for the role of Edward Cullen; but, after an audition at her home with Stewart, he was selected.[5] Meyer allowed Pattinson to view a manuscript of the unfinished Midnight Sun, which chronicles the events in Twilight from Edward's point of view.[20][21] Meyer was "excited" and "ecstatic" in response to the casting of the two main characters.[22] She had expressed interest in having Emily Browning and Henry Cavill cast as Bella and Edward, respectively, prior to pre-production.[23]

(Left to right) Director Chris Weitz, Kristen Stewart, Taylor Lautner and Robert Pattinson attending the photocall for New Moon on November 10, 2009, in Paris, France

Peter Facinelli was not originally cast as Carlisle Cullen: "[Hardwicke] liked [him], but there was another actor that the studio was pushing for."[24] For unknown reasons, that actor was not able to play the part, and Facinelli was selected in his place.[24] The choice of Ashley Greene to portray Alice Cullen was criticized by some fans because Greene is 7 inches (18 cm) taller than her character as described in the novel. Meyer said that Rachael Leigh Cook resembled her vision of Alice.[25] Nikki Reed had previously worked with Hardwicke on the successful Thirteen (2003), which they co-wrote, and Lords of Dogtown (2005).

Kellan Lutz was in Africa, shooting the HBO miniseries Generation Kill, when the auditions for the character of Emmett Cullen were conducted. The role had already been cast by the time the HBO production ended in December 2007, but the selected actor "fell through". Lutz subsequently auditioned and was flown to Oregon, where Hardwicke personally chose him.[26]

Rachelle Lefèvre wanted a role in the film because Hardwicke was director; she saw "the potential to explore a character, hopefully, over three films"; and she wanted to portray a vampire.[27] "[She] thought that vampires were basically the best metaphor for human anxiety and questions about being alive."[27] Christian Serratos initially auditioned for Jessica Stanley, but she "fell totally in love with Angela" after reading the books and took advantage of a later opportunity to audition for Angela Weber.[28] The role of Jessica Stanley went to Anna Kendrick, who got the part after two mix-and-match auditions with various actors.[29]

Because of major physical changes that occur in the character of Jacob Black between Twilight and New Moon, director Chris Weitz considered replacing Taylor Lautner in the sequel with an actor who could more accurately portray "the new, larger Jacob Black."[30] Trying to keep the role, Lautner worked out extensively and put on 30 lbs.[31] In January 2009, Weitz and Summit Entertainment announced that Lautner would continue as Jacob in The Twilight Saga: New Moon.[32]

When they told me Rob was probably the one, I looked him up and thought, "Yeah, he can do a version of Edward. He's definitely got that vampire thing going on." And then, when I was on set and I got to watch him go from being Rob to shifting into being Edward and he actually looked like the Edward in my head, it was a really bizarre experience. [...] He really had it nailed.

Twilight author Stephenie Meyer[6]

In late March 2009, Summit Entertainment released a list of the actors who would be portraying the "wolf pack" alongside Lautner. The casting for the rest of the Quileute tribe was headed by casting director Rene Haynes, who has worked on films with large American Indian casts, such as Dances with Wolves and Bury My Heart at Wounded Knee.[33]

In mid-2009, it was announced that Bryce Dallas Howard would be replacing Rachelle Lefevre as Victoria for the third Twilight film, The Twilight Saga: Eclipse. Summit Entertainment attributed the change to scheduling conflicts. Lefevre said she was "stunned" and "greatly saddened" by the decision.[34] Jodelle Ferland was cast as the newly turned vampire, Bree.[35] Other new cast members for the third film include Xavier Samuel as Riley,[36] Jack Huston as Royce King II,[37] Catalina Sandino Moreno as Maria,[38] Julia Jones as Leah Clearwater,[35] and BooBoo Stewart as Seth Clearwater.[35]

Production

Principal photography for Twilight took 44 days,[39] after more than a week of rehearsals,[40] and completed on May 2, 2008.[41] Similar to her directorial debut thirteen, Hardwicke opted for an extensive use of hand-held cinematography to make the film "feel real".[24][42] Meyer visited the production set three times, and was consulted on different aspects of the story;[43] she also has a brief cameo in the film.[44] To make their bodily movements more elegant, and to get used to their characters' fighting styles, the cast playing vampires participated in rehearsals with a dance choreographer and observed the physicality of different panthera.[24][25][45] Instead of shooting at Forks High School itself, scenes taking place at the school were filmed at Kalama High School[46] and Madison High School.[47] Other scenes were also filmed in St. Helens, Oregon,[48] and Hardwicke conducted some reshooting in Pasadena, California, in August.[39][49]

In early November 2008, Summit announced that they had obtained the rights to the remaining books in Stephenie Meyer's Twilight series: New Moon, Eclipse, and Breaking Dawn.[8] On November 22, 2008, one day after the theatrical release of Twilight, Summit confirmed that they would begin working on New Moon. Melissa Rosenberg had been working on adapting the novel prior to Twilight's release[50] and handed in the draft for New Moon during Twilight's opening weekend in November 2008.[51]

In early December 2008, it was announced that Twilight director Catherine Hardwicke would not be returning to direct the sequel. Hardwicke cited time restrictions as the reason behind her leaving the project.[52] Instead, Chris Weitz, director of The Golden Compass and co-director of American Pie, was hired to direct The Twilight Saga: New Moon.[53] Filming for New Moon began in Vancouver in late March 2009,[54][55] and in Montepulciano, Italy, in late May 2009.[56][57]

In early 2009, before the release of The Twilight Saga: New Moon, Summit confirmed that they would begin production on The Twilight Saga: Eclipse. Since Weitz would be in post-production for New Moon when The Twilight Saga: Eclipse began shooting, he would not be directing the third film.[58][59] Instead, The Twilight Saga: Eclipse was helmed by director David Slade, with Melissa Rosenberg returning as screenwriter.[60] Filming began on August 17, 2009 at Vancouver Film Studios[61] and finished in late October, with post-production beginning early the following month.[62] In April 2010, it was revealed that re-shoots of the film were needed. Slade, who previously said he would not be around for them, was seen, along with Stephenie Meyer, on set. The three main stars were also present.[63]

Wyck Godfrey, producer of the previous films in the series, stated in mid-2009 that they had every intention to make the film version of Breaking Dawn.[64] Following months of speculation and cast rumors,[9][65] it was officially announced on April 28, 2010, that Academy Award winner Bill Condon, who directed Gods and Monsters and Dreamgirls, would direct Breaking Dawn; producing the film will be Wyck Godfrey, Karen Rosenfelt, and author Stephenie Meyer. "I'm very excited to get the chance to bring the climax of this saga to life on-screen. As fans of the series know, this is a one-of-a-kind book – and we're hoping to create an equally unique cinematic experience," said Bill Condon. A November 18, 2011 release date has been set for the first part, while the second is scheduled for release on November 16, 2012.[11][66][67] Following that announcement, Summit officially confirmed that a two-part adaption of the fourth book would start production in the fall on June 11, 2010.[68] With this announcement, it was made clear that all major actors, including the three lead roles, the Cullen family, and Charlie Swan, would return for both parts.[68] Bill Condon was also confirmed to direct both parts.[68]

In order to keep the budget on both parts of Breaking Dawn reasonable, which would be substantially greater than the previous installments in the series, filming in Louisiana is also being negotiated. Shooting in Louisiana would provide larger tax credits, which a studio as low-profile as Summit Entertainment would benefit from.[10]

Films

Twilight (2008)

Twilight was directed by Catherine Hardwicke and written by Melissa Rosenberg. It focuses on the development of a personal relationship between human teenager Bella Swan (Kristen Stewart) and vampire Edward Cullen (Robert Pattinson), and the subsequent efforts of Edward and his family to keep Bella safe from a separate group of hostile vampires.

The film was released theatrically starting on November 21, 2008. It grossed $35.7 million on its opening day,[69] and has come to gross US$408.9 million worldwide. The DVD was released on March 21, 2009 and grossed an additional $201 million from sales.[70]

The Twilight Saga: New Moon (2009)

The Twilight Saga: New Moon was directed by Chris Weitz and written by Melissa Rosenberg. The film follows the Cullens' departure from Forks, and Bella Swan's fall into a deep depression until she develops a strong friendship with werewolf Jacob Black. Jacob and his tribe must protect Bella from Victoria, and a gregarious herd of vampires.

The film was released theatrically starting on November 20, 2009, and set numerous records. It is currently the biggest advance-ticket seller on Fandango[71] and held the biggest midnight opening in domestic (United States and Canada) box office history, grossing an estimated $26.3 million.[72] Its sequel, The Twilight Saga: Eclipse, broke that record in June 2010, grossing $72.7 million on its opening day domestically, $709 Million Worldwide and becoming the biggest single-day opening in domestic history.[2] It is the twelfth highest opening weekend in domestic history with $142,839,137.[73]

The Twilight Saga: Eclipse (2010)

The Twilight Saga: Eclipse was directed by David Slade and written by Melissa Rosenberg. The film follows Bella Swan as she develops awareness of the complications of marrying Edward Cullen. As Victoria draws nearer with a group of newborn vampires, Jacob Black and the rest of the wolves form a temporary alliance to destroy her to keep Bella safe. Bella visits Jacob after he gets hurt, but she decides to marry Edward.

The film was released theatrically starting on June 30, 2010,[3] and is the first Twilight film to be released in IMAX.[4] It set a new record for biggest midnight opening in domestic (United States and Canada) in box office history, grossing an estimated $30 million in over 4,000 theaters.[74] The previous record holder was the previous film in the series, The Twilight Saga: New Moon with $26.3 million in 3,514 theaters.[74] The film then scored the biggest Wednesday opening in domestic history with $68,533,840 beating Transformers: Revenge of the Fallen's $62 million.[75] The Twilight Saga: Eclipse has also become the film with the widest release ever, playing in over 4,416 theaters.[76]

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1 (2011)

The Twilight Saga: Breaking Dawn was directed by Bill Condon, and author Stephenie Meyer co-produced the film along with Karen Rosenfelt and Wyck Godfrey, with Melissa Rosenberg penning the script.[77] The book's plot was split into two films, the first of which was released on November 18, 2011. The filming of Breaking Dawn began in November 2010.

The first part follows Bella and Edward as they get married and Bella becomes pregnant. They deal with her struggle of being pregnant and nearly dying because of her half-human, half-vampire child.

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 (2012)

The Twilight Saga: Breaking Dawn Part 2 was directed by Bill Condon, and author Stephenie Meyer co-produced the film along with Karen Rosenfelt and Wyck Godfrey, with Melissa Rosenberg penning the script.[77] The book's plot was split into two films, the first of which was released on November 18, 2011.[10][78] The second was released on November 16, 2012.[11]

The second part of Breaking Dawn saw the climax of Bella and Edward's relationship. Bella must learn, as a newly transformed vampire, to learn to use her special shield powers, as well as protect her daughter, Renesmee.

Soundtracks

Twilight

The Twilight Original Motion Picture Soundtrack was chosen by music supervisor Alexandra Patsavas.[79] The album was released on November 4, 2008 by Patsavas' Chop Shop label, in conjunction with Atlantic Records. The album debuted at #1 on the Billboard 200, having sold about 165,000 copies in its first week of release, 29% of which were digital downloads.[80] Twilight is the best-selling theatrical movie soundtrack in the United States since Chicago.[81]

Twilight: The Score was composed and orchestrated by Carter Burwell over a 9- to 10-week period, and was recorded and mixed in about 2 weeks in late September 2008.[82] Burwell began the score with a "Love Theme" for Bella and Edward's relationship, a variation of which became "Bella's Lullaby" that Robert Pattinson plays in the film, and that is included on the Twilight Original Motion Picture Soundtrack.[82] The original theme is featured throughout the film, and serves to "play the romance that drives the story".[82] Another theme Burwell composed was a "Predator Theme", which opens the film, and is intended to play Edward's vampire nature.[82] Other themes include a bass-line, drum beat and distorted guitar sound for the nomadic vampires, and a melody for the Cullen family.[82] Twilight: The Score was released digitally on November 25, 2008 and in stores on December 9.[83][84]

The Twilight Saga: New Moon

The score for The Twilight Saga: New Moon was composed by Alexandre Desplat[85] while Alexandra Patsavas returned as music supervisor for the rest of the soundtrack.[86] Weitz has a working relationship with Desplat, who scored one of his previous films, The Golden Compass.[85] The Twilight Saga: New Moon: Original Motion Picture Soundtrack was released on October 16, 2009[87] by Patsavas' Chop Shop label, in conjunction with Atlantic Records.[86] The album debuted at #2 on the Billboard 200, later jumped to #1 with 153,000 copies sold. The Twilight Saga: New Moon: The Score was released on November 24, 2009.

The Twilight Saga: Eclipse

The score for The Twilight Saga: Eclipse was composed by Howard Shore, who composed the scores for The Lord of the Rings trilogy.[88] The film's soundtrack was released on June 8, 2010 by Atlantic Records in conjunction with music supervisor Alexandra Patsavas' Chop Shop label.[89] The lead single from the soundtrack is "Neutron Star Collision (Love Is Forever)", performed by the British band Muse.[90] The soundtrack debuted at number two on the U.S. Billboard 200 albums chart with estimated sales of 144,000 copies.

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

The Breaking Dawn – Part 1 soundtrack saw the release of two singles: "A Thousand Years" by Christina Perri and "It Will Rain" by Bruno Mars. The former reached number one and the latter of the two number three on the Billboard Hot 100.

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2

Reaction

Box office performance

Twilight grossed over $7 million in ticket sales from midnight showings alone on November 21, 2008.[91] It grossed $35.7 million on its opening day.[69] For its opening weekend in the United States and Canada, Twilight accumulated $69.6 million from 3,419 theaters at an average of $20,368 per theater.[92]

The film has made $192.7 million in the United States and Canada, and a further $200.8 million in international territories for a total of $393.6 million worldwide.[93]

The film was released on DVD in North America on March 21, 2009 through midnight release parties, and sold over 3 million units in its first day.[94] It has continued to sell units, totaling as of July 2012, making $201,323,629.[70]

The Twilight Saga: New Moon set records for advance ticket sales, causing some theaters to add additional showings.[95] The film set records as the biggest midnight opening in domestic (United States and Canada) box office history, grossing an estimated $26.3 million in 3,514 theatres, before expanding to 4,024 theaters.[72] The record was previously held by Harry Potter and the Half-Blood Prince, which grossed $22.2 million domestically during its midnight premiere.[72] The film grossed $72.7 million on its opening day domestically, becoming the biggest single-day opening in domestic history, beating The Dark Knight's $67.2 million.[2] This opening strongly contributed to another record: the first time that the top ten films at the domestic box office had a combined gross of over $100 million in a single day.[96]

The opening weekend of The Twilight Saga: New Moon is the ninth-highest opening weekend in domestic history with $142,839,137.[73] The film also has the sixth highest worldwide opening weekend with $274.9 million total.[97]

Film Release date Budget Box office revenue Box office ranking
North America Other
territories
Worldwide All time
North America
All time
worldwide
Twilight[93] November 21, 2008 $37.000.000 $192.769.854 $200.846.934 $393.616.788 #181 #233
New Moon[98] November 20, 2009 $50.000.000 $296.623.634 $413.087.374 $709.711.008 #64
#169(A)
#82
Twilight / New Moon (combo/one-night-only)[99] June 29, 2010 $2.385.237 $2.385.237 #6159
Eclipse[100] June 30, 2010 $68.000.000 $300.531.751 $397.959.596 $698.491.347 #63
#174(A)
#85
Breaking Dawn - Part 1[101] November 18, 2011 $110.000.000 $281.287.133 $430.918.723 $712.205.856 #79
#191(A)
#80
Breaking Dawn - Part 2[102] November 16, 2012 $120.000.000 $292.325.737 $537.422.083 $829.746.820 #69 #53
Total[103] $385.000.000 $1365922346 $1980234710 $3346157056
List indicator(s)
 • (A) indicates the adjusted totals based on current ticket prices (calculated by Box Office Mojo).

Critical response

While The Twilight Saga has been successful in the box office, critical reception of the films was mixed, and significantly declined as the series continued.

New York Press critic Armond White called Twilight "a genuine pop classic",[104] and praised Hardwicke for turning "Meyer's book series into a Brontë-esque vision".[105] USA Today gave the film two out of four stars and Claudia Puig wrote: "Meyer is said to have been involved in the production of Twilight, but her novel was substantially more absorbing than the unintentionally funny and quickly forgettable film."[106]

Robert Ignizio of the Cleveland Scene described The Twilight Saga: New Moon as an "entertaining fantasy", and noted that it "has a stronger visual look [than Twilight] and does a better job with its action scenes while still keeping the focus on the central love triangle."[107] Michael O'Sullivan of The Washington Post gave the film two and half stars out of four, praised Kristen Stewart's performance in the film and wrote: "Despite melodrama that, at times, is enough to induce diabetes, there's enough wolf whistle in this sexy, scary romp to please anyone."[108] The Seattle Post-Intelligencer gave the film a "B" grading and said, "the movie looks tremendous, the dialogue works, there are numerous well placed jokes, the acting is on point."[109] Mick LaSalle from the San Francisco Chronicle responded with a more mixed review, stating, "[E]xpect this film to satisfy its fans. Everybody else, get ready for a bizarre soap opera/pageant, consisting of a succession of static scenes with characters loping into the frame to announce exactly what they're thinking."[110] Roger Ebert gave the film 1 star out of 4 and said that it "takes the tepid achievement of Twilight, guts it, and leaves it for undead."[111] The release of the movie has also inspired feminist criticism, with Owen Gleiberman of Entertainment Weekly making light of the claim that Edward Cullen is little better than a stalker.[112] In any case, the influx of female viewers into the theaters indicates the increasing importance of the female demographic in dictating Hollywood's tastes.[113]

The Hollywood Reporter posted a positive review of The Twilight Saga: Eclipse, saying the film "nails it".[114] Variety reports that the film "finally feels more like the blockbuster this top-earning franchise deserves".[115] One review stated the film was the best in The Twilight Saga so far, acknowledging that, "The person who should be worried is Bill Condon, the director tapped for the two-part finale, Breaking Dawn. He's got a real challenge to make movies as good as Eclipse."[116] A.O. Scott of The New York Times praised David Slade's ability to make an entertaining film, calling it funny and better than its predecessors, but pointed out the acting hasn't improved much.[117]

A more negative review said that while "Eclipse restores some of the energy New Moon zapped out of the franchise and has enough quality performances to keep it involving", the film "isn't quite the adrenaline-charged game-changer for love story haters that its marketing might lead you to believe. The majority of the 'action' remains protracted and not especially scintillating should-we-or-shouldn't-we conversations between the central triangle."[118] Roger Ebert of the Chicago Sun Times gave the film a more positive review than for the first two films in the saga, but still felt the movie was a constant, unclever conversation between the three main characters. He criticized the "gazes" both Edward and Jacob give Bella throughout the movie, and noted that the mountain range that appears in the film looks "like landscapes painted by that guy on TV who shows you how to paint stuff like that." He also predicted that a lack of understanding for the film series in general would not bode well with the audience, stating, "I doubt anyone not intimately familiar with the earlier installments could make head or tails of the opening scenes." He gave the film 2 stars out of 4.[119]

Breaking Dawn – Part 1 received mostly negative reviews from critics. Review aggregator website Rotten Tomatoes reports that just 24% of critics (of the 195 counted reviews) gave the film a positive review, and the site's consensus reads "Slow, joyless and loaded with unintentionally humorous moments, Breaking Dawn Part 1 may satisfy the Twilight faithful, but it's strictly for fans of the franchise".[120] Part 2 had a mixed critical reception but was much more favorable than Part 1.[121] Bruce Diones of New Yorkers gave the film a positive review, citing "A feast of ripe dialogue and bloodsucking action". On the other hand, Richard Roeper said that "The fifth and final entry in the historically successful Twilight franchise is the most self-aware and in some ways the most entertaining".

Review aggregate results

Film Rotten Tomatoes Metacritic
Twilight 49% (210 reviews)[122] 56 (37 reviews)[123]
The Twilight Saga: New Moon 28% (223 reviews)[124] 44 (32 reviews)[125]
The Twilight Saga: Eclipse 49% (239 reviews)[126] 58 (38 reviews)[127]
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1 25% (198 reviews)[120] 45 (36 reviews)[128]
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 49% (183 reviews)[121] 52 (31 reviews)[129]

Home media sales

List indicator(s)

 • (B) indicates the yearly rank based on the number of DVDs sold during the year released (calculated by The Numbers).
Film DVD release date Revenue Rank(B) Units sold Reference
Twilight March 21, 2009 $203.682.678 #1 11,500,688 [130][131]
The Twilight Saga: New Moon March 20, 2010 $186.996.950 #3 9,124,830 [132][133]
The Twilight Saga: Eclipse December 4, 2010 $167.551.921 #5 9,715,029 [134][135]
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1 February 11, 2012 $99.421.341 #3 5,493,262 [136][137]
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 March 2, 2013 $67.057.551 #1 4,468,455 [138]
Total $657.652.890 35,833,809

Twilight in popular culture

The 2010 Portuguese teen series Lua Vermelha (Red Moon) had a similar premise of vampire romance but differed in the story. A parody film released that same year titled, Vampires Suck spoofed the film series. A television show within the canon of Canadian teen vampire film My Babysitter's a Vampire and the television series sequel called Dusk is a parody of Twilight.

The 2012 film Breaking Wind (parodying the title of Breaking Dawn, but parodying the whole film series), directed by Craig Moss (best known for The 41-Year-Old Virgin Who Knocked Up Sarah Marshall and Felt Superbad About It), is also a spoof of the films and a parody version of Breaking Dawn Part – 1.[139] The animated movie Hotel Transylvania was released the same year, and has a scene inspired by Twilight.[140][141]

The 2013 Filipino comedy sitcom entitled My Daddy is a Vampire resembled some Twilight scenes.[142]

References

 1. ^ a b Anne Thompson (2008-08-15). "'Twilight' moves into 'Potter's' place". Variety. Reed Business Information. Retrieved 2008-10-13. 
 2. ^ a b c Anthony D'Alessandro (2009-11-21). "'New Moon' takes opening day record". Variety. Reed Elsevier Inc. Retrieved 2009-11-21. 
 3. ^ a b Joshua Rich (2009-02-20). "'Twilight': Third film in series, 'Eclipse,' set for June 2010". Entertainment Weekly. Archived from the original on 2009-02-23. Retrieved 2009-02-20. 
 4. ^ a b Dave McNary (2009-12-09). "'Eclipse' sets IMAX release". Variety. Retrieved 2009-12-31. 
 5. ^ a b c d e Nicole Sperling (2008-07-10). "'Twilight': Inside the First Stephenie Meyer Movie". Entertainment Weekly. Time Inc. Retrieved 2008-07-26. 
 6. ^ a b c d Christina Radish (2008-09-17). "Twilight's Author and Director Talk About Bringing The Film To Life". MediaBlvd Magazine. Retrieved 2008-10-31. 
 7. ^ Rich, Joshua (2008-11-22). "'Twilight' grosses $35.7 mil on Friday". EW.com. Entertainment. Retrieved 2010-09-24. 
 8. ^ a b Zeitchik, Steven (2008-11-14). "'Twilight' film franchise looks ahead". The Hollywood Reporter. Nielsen Business Media. Archived from the original on December 17, 2008. Retrieved 2009-03-28. 
 9. ^ a b Michael Fleming (2009-12-17). "'Lautner's "Moon" mileage': Actor lines up Summit action vehicle". Variety. Retrieved 2009-12-19. 
 10. ^ a b c "Salary dispute holding up 'Twilight 5' announcement". Thresq.hollywoodreporter.com. Retrieved 2010-06-15. 
 11. ^ a b c "'Breaking Dawn' Part 2 Will Be Released On November 16, 2012» Hollywood Crush". Hollywoodcrush.mtv.com. 2010-07-28. Retrieved 2010-08-03. 
 12. ^ Dave McNary (2007-06-07). "New Summit unveils new projects". Variety. Reed Business Information. Retrieved 2008-02-18. 
 13. ^ Larry Carroll (February 19, 2009). "'Twilight' Film's First Family Revealed: Peter Facinelli, Elizabeth Reaser Lead Cullen Clan". MTV. Viacom. Retrieved February 21, 2009. 
 14. ^ Carolyn Giardina; Borys Kit (2007-11-16). "Stewart enters 'Twilight' zone". The Hollywood Reporter. Nielsen Business Media. Archived from the original on 2008-11-23. Retrieved 2008-02-18. 
 15. ^ Michael Fleming (2007-10-02). "Hardwicke to direct Meyer's 'Twilight'". Variety. Reed Business Information. Retrieved 2008-02-18. 
 16. ^ a b c Sona Charaipotra. "Exclusive Interview: 'Twilight' Screenwriter Melissa Rosenberg". Premiere.com. Hachette Filipacchi Media. Retrieved 2008-10-25. 
 17. ^ Larry Carroll (2008-09-16). "'Twilight' Tuesday: Screenwriter Melissa Rosenberg Was Inspired By 'Brokeback Mountain'". MTV. Retrieved 2008-10-13. 
 18. ^ Ryan Rotten (2008-08-19). "Exclusive Interview: Twilight's Melissa Rosenberg". ShockTillYouDrop.com. Retrieved 2008-10-13. 
 19. ^ Larry Carroll (2008-09-02). "'Twilight' Tuesday: Catherine Hardwicke Gets Swept Up By Bella And Edward's 'Obsessive Love'". MTV. Retrieved 2008-10-13. 
 20. ^ Pamela Chelin. "'Twilight's Robert Pattinson and Rachelle Lefevre". Premiere.com. Hachette Filipacchi Media. Retrieved 2008-10-29. 
 21. ^ Larry Carroll (2008-04-15). "'Twilight' Set Visit Confirms Edward And Bella's Chemistry, Offers A 'Midnight Sun' Preview". MTV. Retrieved 2008-10-29. 
 22. ^ Stephenie Meyer. "Twilight the Movie". StephenieMeyer.com. Retrieved 2008-10-30. 
 23. ^ Larry Carroll (2009-04-29). "Emily Browning Addresses Her 'Twilight' Notoriety". MTV. Retrieved 2009-09-09. 
 24. ^ a b c d Sona Charaipotra. "Exclusive Interview: Peter Facinelli on 'Twilight'". Premiere.com. Hachette Filipacchi Media. Retrieved 2008-10-25. 
 25. ^ a b Larry Carroll (2008-03-19). "'Twilight' Star Ashley Greene Responds To Books' Fans Who Think She And Her Hair Aren't Short Enough". MTV. Retrieved 2009-01-11. 
 26. ^ Larry Carroll (2008-09-23). "'Twilight' Tuesday: Kellan Lutz Recalls How He Almost Wasn't Cast As Belligerent 'Goofball' Emmett". MTV. Retrieved 2008-10-28. 
 27. ^ a b Larry Carroll (2008-02-28). "'Twilight' Star Rachelle Lefevre Addresses 'OMG!' Fans, Blog Haters From Book-Turned-Movie's Set". MTV. Retrieved 2008-10-28. 
 28. ^ Larry Carroll (2008-10-14). "'Twilight' Tuesday: Christian Serratos Says Playing Angela Was a Day at the Beach". MTV. Retrieved 2008-10-28. 
 29. ^ Larry Carroll (2008-10-21). "'Twilight' Tuesday: Anna Kendrick Says It Was 'Easy To Get Googly Eyed' At Robert Pattinson". MTV. Retrieved 2008-10-28. 
 30. ^ Carroll, Larry (2008-12-15). "'New Moon' Casting News: Michael Copon, Ben Barnes Push For Roles In 'Twilight' Sequel". MTV. MTV Networks. Retrieved 2009-03-28. 
 31. ^ Scott Huver (2009-06-01). "Taylor Lautner Growing (Literally) with the Twilight Franchise". People. Retrieved 2009-06-09. 
 32. ^ "Taylor Lautner to Reprise His Role as Jacob in New Moon". iesb.net. 2009-01-07. Retrieved 2010-09-24. 
 33. ^ "Summit Casts New Moon's Wolf Pack". /Film. 2009-03-23. Retrieved 2010-09-24. 
 34. ^ "Rachelle Lefevre 'Stunned' Over 'Eclipse' Recasting". Access Hollywood. NBC Universal, Inc. 2009-07-29. Retrieved 2009-08-18. 
 35. ^ a b c Nicole Sperling (2009-08-18). "'Twilight Saga: Eclipse' beings production today". Entertainment Weekly. Retrieved 2009-08-18. 
 36. ^ Tanner Stransky (2009-07-17). "'Twilight' third pic 'Eclipse' begins casting with Australian unknown Xavier Samuel". Entertainment Weekly. Archived from the original on 2009-07-18. Retrieved 2009-07-18. 
 37. ^ Wendy Mitchell (2009-08-11). "Jack Huston to play Royce King II in 'Eclipse'". Entertainment Weekly. Retrieved 2009-08-12. 
 38. ^ Nicole Sperling (2009-08-18). "'Twilight Saga:Eclipse' beings production today". Entertainment Weekly. Retrieved 2010-09-24. 
 39. ^ a b Nicole Sperling (2009-10-29). "'Twilight' reshoots: Why is Catherine Hardwicke filming again?". Entertainment Weekly. Time Inc. Retrieved 2008-10-13. 
 40. ^ Christina Radish (2008-08-08). "Kellan Lutz And His High Profile Projects". MediaBlvd Magazine. Retrieved 2008-10-31. 
 41. ^ Michelle Graham (2008-05-03). "Twilight Finishes Principle [sic] Photography". Film School Rejects. Retrieved 2008-06-14. 
 42. ^ Mike Russell (2008-05-11). "'Twilight' taps teen-vampire romance". Los Angeles Times. Tribune Company. Retrieved 2008-10-25. 
 43. ^ Pamela Chelin (July 2008). "The 'Twilight' Phenomenon: The Director and Author at Comic-Con 2008". Premiere.com. Hachette Filipacchi Media. Retrieved 2008-10-25. 
 44. ^ Larry Carroll (2008-04-08). "'Twilight' Author Stephenie Meyer's Cameo: More Details Emerge From Book-Turned-Movie's Set". MTV. Retrieved 2008-10-27. 
 45. ^ Pamela Chelin. "'Twilight's Bad Boy Vampire: Cam Gigandet". Premiere.com. Hachette Filippachi Media. Retrieved 2008-10-29. 
 46. ^ Paige Dickerson (2008-03-09). "'Twilight' to film one or two days in LaPush". Peninsula Daily News. Retrieved 2008-03-10. 
 47. ^ Sarah Skidmore (2008-04-15). "Teen vampire-love story `Twilight' being filmed in Oregon". San Francisco Chronicle. Hearst Communications. Archived from the original on December 16, 2008. Retrieved 2008-10-31. 
 48. ^ Darryl Swan (2008-04-02). "'Twilight' descends on St. Helens". South Country Spotlight. Retrieved 2008-05-03. 
 49. ^ Sabrina Rojas Weiss (2008-08-25). "'Twilight' Cast Heads Back To The Set To Shoot New Scenes". MTV. Retrieved 2008-10-13. 
 50. ^ Sperling, Nicole (2008-11-06). "'Twilight': Will it be a hit?". Entertainment Weekly. Time Inc. Retrieved 2009-03-28. 
 51. ^ Thompson, Anne (2008-12-07). "No Hardwicke for 'Twilight' sequel". Variety. Reed Elsevier. Retrieved 2009-03-26. 
 52. ^ Horowitz, Josh (2008-12-07). "'Twilight' Director Catherine Hardwicke Will Not Direct 'New Moon'". MTV. MTV Networks. Retrieved 2009-03-28. 
 53. ^ Carroll, Larry (2008-12-13). "BREAKING: Chris Weitz Named 'New Moon' Director, While Taylor Lautner Comes Up Short". MTV. MTV Networks. Retrieved 2009-03-28. 
 54. ^ Wloszczyna, Susan (2009-01-21). "Move over, movie vampires: Werewolf pack is back". USA Today. Retrieved 2009-03-28. 
 55. ^ Malkin, Marc (2009-01-07). "Rob Pattinson and a Bevy of Beautiful Vampires". E! Online. E! Entertainment Television, Inc. Retrieved 2009-03-28. 
 56. ^ Detassis, Piera (2009-03-15). "New Moon: No a Volterra". Piera Detassis. Retrieved 2009-03-28. 
 57. ^ "Montepulciano 'the most beautiful place to film'..." Strada del Vino Nobile di Montepulciano. Retrieved 2009-03-28. 
 58. ^ Joshua Rich (2009-02-20). "'Twilight' exclusive: Chris Weitz will not direct third film, 'Eclipse'". Entertainment Weekly. Retrieved 2009-02-20. 
 59. ^ Brandon Gray (2009-02-20). "Third 'Twilight' Dawns Summer 2010". Box Office Mojo. Retrieved 2009-02-20. 
 60. ^ "David Slade To Direct 'The Twilight Saga: Eclipse'". Access Hollywood. 2009-04-23. Retrieved 2010-09-24. 
 61. ^ Adam Rosenberg (2009-06-30). "'The Twilight Saga: Eclipse' Shoot Dates Revealed!". MTV. Retrieved 2009-07-05. 
 62. ^ Debi Moore (2009-10-29). "Eclipse Wrapped, a Trio of New Moon Stills & Wallpaper, Twilight Returning to Theatres". Dread Central. Dread Central Media, LLC. Retrieved 2009-10-29. 
 63. ^ "'Twilight: Eclipse' reshoots with Robert Pattinson, Kristen Stewart and Taylor Lautner were 'fantastic' – The Dish Rag – Zap2it". Blog.zap2it.com. 2010-05-03. Retrieved 2010-06-15. 
 64. ^ Gina McIntyre (2009-07-16). "On the set: 'New Moon' on the rise". Los Angeles Times. Retrieved 2009-07-16. 
 65. ^ "Big Questions Surround the Final 'Twilight' Film". Retrieved 2009-12-03. 
 66. ^ "Summit Confirms Breaking Dawn Director". Mania.com. Retrieved 2010-06-15. 
 67. ^ "Twilight: Breaking Dawn Release Date Set". ComingSoon.net. 2010-05-05. Retrieved 2010-06-15. 
 68. ^ a b c "The Twilight Saga: Breaking Dawn Confirmed for Two Films". ComingSoon.net. 2010-06-10. Retrieved 2010-06-15. 
 69. ^ a b "Opening Day Records at the Box Office". Box Office Mojo. Retrieved 2008-11-24. 
 70. ^ a b "Twilight - DVD Sales". The Numbers. Nash Information Services. Retrieved 2012-07-18. 
 71. ^ Erik Davis (2009-11-16). "'New Moon' Now Fandango's Biggest Advance Ticket Seller Ever!". Fandango. Retrieved 2009-11-20. 
 72. ^ a b c Pamela McClintock (2009-11-22). "'New Moon' shines at box office". Variety. Reed Elsevier Inc. Retrieved 2010-09-24. 
 73. ^ a b "Biggest Opening Weekends at the Box Office". Box Office Mojo. IMDb.com, Inc. Retrieved 2009-11-23. 
 74. ^ a b ""Eclipse" Takes $30 Million Bite From Midnight Box Office". ABC News. 2010-06-30. Archived from the original on June 28, 2011. Retrieved 2010-06-30. 
 75. ^ Twilight Eclipse $68 Million Opening Day is Second Best All-Time
 76. ^ "Widest Independent Releases at the Box Office". Boxofficemojo.com. Retrieved 2010-06-15. 
 77. ^ a b Nicole Sperling (2010-04-28). "It's official: Bill Condon will direct Breaking Dawn". Entertainment Weekly. Retrieved 2010-04-28. 
 78. ^ "THE TWILIGHT SAGA: BREAKING DAWN Release Date November 18, 2011". Collider.com. 2010-05-04. Retrieved 2010-06-15. 
 79. ^ James Montgomery (2008-09-19). "Are Pop-Punks Paramore A Good Fit For 'Twilight'?". MTV. Retrieved 2008-09-22. 
 80. ^ Katie Hasty (2008-11-12). "'Twilight' Bumps AC/DC From Atop Billboard 200". Billboard. Retrieved 2008-11-12. 
 81. ^ Paul Grein (2009-04-15). "Week Ending April 12, 2009: Breaking Records With Rascal Flatts". Yahoo! Inc. Retrieved 2009-12-02. 
 82. ^ a b c d e Carter Burwell. "Projects – Twilight". Twilight. Retrieved 2008-11-03. 
 83. ^ "'Score' Album Announced!". Twilight. 2008-11-10. Retrieved 2008-11-14. 
 84. ^ Mikael Carlsson (2008-06-10). ""Twilight" Assigned to Carter Burwell". Film Music Magazine. Retrieved 2008-09-22. 
 85. ^ a b Alex Billington. "Alexandre Desplat is Scoring Twilight Saga: New Moon?!". First Showing. Retrieved 2009-05-04. 
 86. ^ a b David J. Prince (2009-08-27). "Death Cab For Cutie Scores Lead 'New Moon' Single". Billboard. Nielsen Business Media. Retrieved 2009-08-27. 
 87. ^ "New Moon Soundtrack New Release Date: Friday, October 16th". Summit Entertainment. 2009-10-13. Retrieved 2009-10-13. 
 88. ^ "Howard Shore to score 'Twilight: Eclipse'". MovieScore. 2010-01-22. Retrieved 2010-01-22. 
 89. ^ James Montgomery (2010-04-19). "'Eclipse' Soundtrack Due June 8". MTV. MTV Networks. Retrieved 2010-04-21. 
 90. ^ "Neutron Star Collision (Love Is Forever) – Coming May 17th". muse.mu. 2010-05-07. Retrieved 2010-05-07. 
 91. ^ Pamela McClintock (2008-11-21). "'Twilight' shining bright at box office". Variety. Reed Business Information. Retrieved 2008-11-22. 
 92. ^ "Twilight (2008) Weekend Box Office Results". Box Office Mojo. Retrieved 2009-11-21. 
 93. ^ a b "Twilight (2008)". Box Office Mojo. Retrieved 2012-07-11. 
 94. ^ "Summit Home Entertainment's Saturday Release of Twilight Unleashes With Over 3 Million Units Sold" (Press release). Summit Entertainment. 2009-03-22. Retrieved 2009-03-22. 
 95. ^ ""New Moon" Smashes "Potter" Midnight Ticket Sales Record". KTLA. 2009-11-20. Retrieved 2009-11-21. 
 96. ^ Brandon Gray (2009-11-21). "'New Moon' Shatters Opening Day Record". Box Office Mojo. IMDb.com, Inc. Retrieved 2009-11-21. 
 97. ^ "All Time Worldwide Opening Records at the Box Office". Box Office Mojo. IMDb.com, Inc. Retrieved 2009-11-23. 
 98. ^ "The Twilight Saga: New Moon (2009)". Box Office Mojo. IMDb.com, Inc. Retrieved 2009-11-18. 
 99. ^ "Twilight/New Moon Combo (one-night-only) (2010)". Box Office Mojo. Retrieved 2012-07-11. 
 100. ^ "The Twilight Saga: Eclipse (2010)". Box Office Mojo. Retrieved 2012-07-11. 
 101. ^ "The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1 (2011)". Box Office Mojo. Retrieved 2012-07-11. 
 102. ^ "The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 (2012)". Box Office Mojo. Retrieved 2012-12-03. 
 103. ^ "Twilight Moviesat the Box Office". Box Office Mojo. Retrieved July 15, 2014. 
 104. ^ White, Armond (2008-11-21). "Twilight: Bronte Never Dies", New York Press. Retrieved on 2008-01-10.
 105. ^ White, Armond (2008-01-07). "Better-Than List 2008", New York Press. Retrieved on 2008-01-10.
 106. ^ Puig, Claudia (2008-11-20). "Twilight", USA Today. Retrieved on 2009-03-23.
 107. ^ Robert Ignizio (2009-11-19). "Twilight sequel is better than its predecessor". Cleveland Scene. Retrieved 2009-11-19. 
 108. ^ Michael O'Sullivan (2009-11-20). "The Twilight Saga: New Moon". The Washington Post. Retrieved 2009-11-21. 
 109. ^ Laremy Legel (2009-11-19). "Review: 'New Moon' a definite improvement". Seattle Post-Intelligencer. Hearst Seattle Media. Retrieved 2009-11-21. 
 110. ^ Mick LaSalle (2009-11-19). "Review: 'Twilight Saga: New Moon'". San Francisco Chronicle. Hearst Communications Inc. Retrieved 2009-11-19. 
 111. ^ Roger Ebert (2009-11-28). "The Twilight Saga: New Moon". Rogerebert.com. The Chicago Sun-Times. Retrieved 2009-11-25. 
 112. ^ Owen Gleiberman (2009-11-30). "Edward Cullen, stalker? Yes, but so is the hero of 'The Graduate'". EW.com. Time, Inc. Retrieved 2009-11-30. 
 113. ^ Owen Gleiberman (2009-11-26). "'New Moon: Why Its Girl-driven Success is Good for the Future of Movies'". EW.com. Time, Inc. Retrieved 2009-11-30. 
 114. ^ Honeycutt, Kirk (2010-06-22). "The Twilight Saga: Eclipse – Film Review". The Hollywood Reporter. Archived from the original on June 29, 2010. Retrieved 2010-06-28. 
 115. ^ Debruge, Peter (2010-06-27). "The Twilight Saga: Eclipse Movie Review – Read Variety's Analysis Of The Film The Twilight Saga: Eclipse". Variety. Retrieved 2010-06-28. 
 116. ^ "Review: 'Eclipse' best film in 'Twilight Saga' | freep.com |". freep.com. Detroit Free Press. Archived from the original on July 2, 2010. Retrieved 2010-06-29. 
 117. ^ A. O. Scott (2010-06-29). "Movie Review - The Twilight Saga: Eclipse - Global Warming Among the Undead - NYTimes.com". Movies.nytimes.com. The New York Times. Retrieved 2010-06-30. 
 118. ^ Berkshire, Geoff. "'The Twilight Saga: Eclipse' review | Metromix New York". Newyork.metromix.com. Retrieved 2010-06-29. 
 119. ^ Blog, Chaz's (2004-10-13). "The Twilight Saga: Eclipse :: rogerebert.com :: Reviews". Rogerebert.suntimes.com. Retrieved 2010-06-29. 
 120. ^ a b "The Twilight Saga: Breaking Dawn, Part 1". Rotten Tomatoes. Retrieved 2012-11-19. 
 121. ^ a b "The Twilight Saga: Breaking Dawn, Part 2". Rotten Tomatoes. 2013-02-26. 
 122. ^ "Twilight". Rotten Tomatoes. Retrieved 2012-11-19. 
 123. ^ "Twilight (2008): Reviews". Metacritic. Retrieved 2012-11-19. 
 124. ^ "The Twilight Saga: New Moon". Rotten Tomatoes. Retrieved 2012-11-19. 
 125. ^ "The Twilight Saga: New Moon (2009): Reviews". Metacritic. Retrieved 2012-11-19. 
 126. ^ "The Twilight Saga: Eclipse". Rotten Tomatoes. Retrieved 2012-11-19. 
 127. ^ "Twilight Saga: Eclipse (2010): Reviews". Metacritic. Retrieved 2012-11-19. 
 128. ^ "Twilight Saga: Breaking Dawn — Part 1 (2011): Reviews". Metacritic. Retrieved 2012-11-19. 
 129. ^ "The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2". Metacritic. Retrieved 2012-11-19. 
 130. ^ "Top Selling DVDs of 2009". TheNumbers. Retrieved 2013-02-16. 
 131. ^ "Movie Twilight – DVD Sales". The Numbers. Retrieved 2013-02-16. 
 132. ^ "Top Selling DVDs of 2010". The Numbers. Retrieved 2013-02-16. 
 133. ^ "The Twilight Saga: New Moon – DVD Sales". The Numbers. Retrieved 2013-02-16. 
 134. ^ "Top Selling DVDs of 2010". The Numbers. Retrieved 2013-02-16. 
 135. ^ "The Twilight Saga: Eclipse – DVD Sales". The Numbers. Retrieved 2013-02-16. 
 136. ^ "Top Selling DVDs of 2012". The Numbers. Retrieved 2013-02-16. 
 137. ^ "Movie The Twilight Saga: Breaking Dawn, Part 1 – DVD Sales". The Numbers. Retrieved 2013-02-16. 
 138. ^ "The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2 Blu-ray". Blu-ray.com. Retrieved February 26, 2013. 
 139. ^ Murray, Noel (23 April 2012). "Breaking Wind | Film". The A.V. Club. Retrieved 29 November 2012. 
 140. ^ 'Hotel Transylvania' review: Kid-friendly monster mash never lives up to the promise of its premise | NOLA.com
 141. ^ Movie Reviews - 'Hotel Transylvania' - Vampire Gags, Minus The Bite : NPR
 142. ^ "Baliktad na Oyo gaganap na tatay ni Vic". Philippine Star. Retrieved March 9, 2013. 

External links