کشتی پدالی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
sidewheeler
sternwheeler
مقایسه دو نوع کشتی پدالی sternwheeler (راست) و sidewheeler (چپ)

کشتی پدالی نوعی از کشتی‌های بخار می‌باشد که در جانب آن، چرخ دوار پدالی تعبیه شده که با نیروی بخار به حرکت در می‌آیند و موجب به حرکت درآمدن کشتی می‌شوند. در زمان‌های گذشته، این چرخ دوار توسط نیروی انسان یا حیوان به حرکت در می‌آمد ولی امروزه، موتورهای درون‌سوز، نیروی پیش‌ران آن را فراهم می‌کنند.

تاریخچه استفاده از این گونه شناورها، به سده ۴ یا ۵ (میلادی) و توسط امپراتوری روم بر می‌گردد. در همان دوره، امپراتوری چین نیز اقدام به استفاده از این شناورها در ناوگان دریایی خود نمود. به‌کارگیری نیروی بخار بجای نیروی انسانی یا احشام برای به حرکت درآوردن این کشتی‌ها، نخستین بار توسط آمریکایی‌ها در سال ۱۸۰۸ (میلادی) انجام گرفت و سپس توسط بریتانیها ادامه یافت. در سده ۲۰ (میلادی)، از این گونه شناورها، غالباً برای امور گردشگری استفاده می‌شود.

چرخ پدالی مورد استفاده در این قبیل شناورها، از تیغه‌هایی فلزی که بر روی یک قاب دایره‌ای بزرگ تعبیه‌شده‌اند، تشکیل شده است که در فاصله‌های منظمی از یکدیگر نصب شده‌اند و در زمان حرکت، یک چهارم از این تیغه‌ها داخل آب فرو می‌رود و با حرکت دایره‌ای چرخ، نیروی رانش شناور را به سمت جلو یا عقب، تأمین می‌کند. محل نصب این چرخ دوار می‌تواند در انتهای کشتی باشد که در این صورت، به آن sternwheeler می‌گویند و اگر در جوانب شناور باشد، sidewheeler اطلاق می‌شود. شناورهای sidewheeler به دلیل مانورپذیری بیشتر و امکان حرکت در جهت عقب شناور، بیشتر مورد توجه بوده و برای جابجایی توریست‌ها، امروزه نیز مورد استفاده می‌باشند.

منابع[ویرایش]

  • Wikipedia contributors, "Paddle steamer," Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed June 22, 2015).