ژوزف ادیسون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ژوزف ادیسون
Joseph Addison (1672-1719).jpg
زادروز ۱ مهٔ ۱۶۷۲(۱۶۷۲-خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»-0۱)
میلستون، ویلتشر
مرگ ۱۷ ژوئن ۱۷۱۹ میلادی (۴۷ سال)
لندن
ملیت  انگلستان
پیشه شاعر و سیاست‌مدار

ژوزف ادیسون (به انگلیسی: Joseph Addison) نویسنده و شاعر سیاسی‌مسلک انگلیسی بود.

زندگینامه[ویرایش]

در سال ۱۶۷۲ پا به عرصه هستی نهاد. پدرش، «لیکیلوت ادیسون» فردی مقید به مذهب و صاحب ادب و قلم بود. وی پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه آکسفورد به ادبیات روی آورد. اشعاری را که به زبان لاتین سرود مورد پسند «درایون» قرار گرفت و از آن به بعد با حقوق دولتی که دریافت می‌کرد به مسافرت‌های تجربی خود در زمینه سیاسی اجتماعی به سراسر اروپا دست زد.

روح پرظرافت و حساس خود را در دنیای ادبیات به پرواز درآورد و با کنجکاوی آثار بزرگان ادب جهان دست به نویسندگی زد.

وی به علت اشتیاق سیاسی که داشت در ژورنال معروف «تاتلر» با دوست خود «ریچارد استیل» دست به همکاری داد و با تجربه این همکاری خود نیز بانی دیگری را بنام «اسپکتیتور» که بسیار مشهور بود، گردید.

مقالات سیاسی اجتماعی اش باعث جذب خوانندگان فروانی برای نشریه مذکور گردید و وی در اثر فعالیت و لیاقت شخصیتی که داشت چند بار پست‌های مهم سیاسی دولتی را نیز اشغال نمود.

ادیسون به سال ۱۷۰۴ به درخواست «لرد هالیفاکس» به نگارش کتاب «مبارزه» پرداخت و به سال ۱۷۰۸ عضو پارلمان انگلیس شد، آنگاه به سال ۱۷۱۰ کتاب معروف «ممتحن آزادیخواه» را به رشته تحریر درآورد.

وی در ســـال ۱۷۱۳ نمایشنامه معروفی به نـــام «کتو» را نوشت که شهرت فراوانی برایش به بار آورد.

ژوزف ادیسون بـه سال ۱۷۱۶ با خانم «شارلوت کنتس دوارجر واریک» (Dowager Countess of Warwick) ازدواج کرد که بلافاصله به عنوان لرد به مقام عضو کمیسون تجارت برگزیده شد.

از آثار مهم و برجستهٔ وی، که سنبل عقاید و افکارش است، می‌توان از کتاب «نامه‌های کاورلی» نام برد. اثر گردآوری‌شده وی، به نام «گفتارها»، بسیار ارزشمند و اخلاقی است.

ژوزف ادیسون در ۴۷ سالگی، در سال ۱۷۱۹ میلادی درگذشت.

کتابشناسی[ویرایش]

  • کاتو
  • مبارزه
  • گفتارها
  • نامه‌های کارولی
  • ممتحن آزادیخواه
  • نبرد او

منابع[ویرایش]