پرچم مدنی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

پرچم مدنی نسخه‌ای از پرچم ملی است که توسط شهروندان بر ساختمان‌ها، قایق‌ها و کشتی‌های سازمان‌های غیرحکومتی افراشته می‌شود. به‌کارگیری پرچم‌های مدنی در گذشته رایج‌تر بوده است تا نشان دهد که بناها و کشتی‌ها خالی از نیروهای نظامی است.

در برخی کشورها پرچم مدنی با پرچم دولتی و نظامی یکسان است اما فاقد نشان کشور است از جمله در مورد پرو، اسپانیا و صربستان. در برخی دیگر از کشورها پرچم مدنی دگرگشتهٔ پرچم نظامی است. در گروهی دیگر از کشورها، پرچم‌های دولتی، مدنی و نظامی کاملاً یکسان اند.

پرچم‌های مدنی معمولاً طراحی ساده‌تری دارند و نشان‌های پیچیده در آن‌ها وجود ندارد به این منظور که آماده‌سازی آن‌ها برای شهروندان آسان‌تر باشد.

نمونه‌ها[ویرایش]

در ایران[ویرایش]

در ایران پیش از انقلاب سال ۵۷،‌ سه پرچم دولتی، پرچم مدنی (که پرچم ملی خوانده می‌شد) و پرچم نظامی وجود داشت. پس از انقلاب به صورت رسمی از یک پرچم استفاده می‌شود.

۴:۷ پرچم‌های زمینی و دریایی مدنی و دولتیاین طرح در گذشته به کار می‌رفته، ولی اکنون منسوخ شده است پرچم ایران با نشان شیر و خورشید
۴:۷ پرچم زمینی و دریایی مدنیاین طرح در گذشته به کار می‌رفته، ولی اکنون منسوخ شده است پرچم مدنی (ملی) ایران (بدون نشان شیر و خورشید)
۴:۷ پرچم زمینی و دریایی نظامیاین طرح در گذشته به کار می‌رفته، ولی اکنون منسوخ شده است پرچم نظامی ایران پیش از انقلاب ۵۷
پرچم مدنی ایران (که در آن زمان پرچم ملی خوانده می‌شد) افراشته در سال ۱۳۵۰ در زمان افتتاح ساختمان‌های بهجت‌آباد تهران با حضور شاه و شهبانو
جمشید آموزگار دبیر کل حزب رستاخیز در گردهمایی این حزب به همراه پرچم بدون شیر و خورشید

منابع[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]